Jump to content
Sign in to follow this  
danol148

Prośba o poradę

Recommended Posts

2 warka już robi z puchy niestety narazie ale jeszcze trochę i przechodzę na zacieranie

Pytanie odnośnie tej warki to Coppers european lagger po cichej chce dodać ekastrakt słodowy jasny z wesa do refermentacji tylko nigdzie nie mogę znaleźć dawkowania :) może mi ktoś doświadczony powie co i jak :P

jako 3 warkę chce zrobić na przepisie ze strony wesa : :P

Potrzebne składniki:

- jasny ekstrakt słodowy ? 1 puszka 1,7 kg

- jasny ekstrakt słodowy ? 1 puszka 1,2 kg

- drożdże piwowarskie górnej fermentacji

- 2 porcje granulatu chmielu aromatycznego po 25 g

- 2 porcje granulatu chmielu goryczkowego po 8 g

jakie drożdże możecie polecić i czy zamiast cukru do refermentacji mogę dać suchy ekstrakt słodowy w proszku jasny :)

2 warka już robi z puchy niestety narazie ale jeszcze trochę i przechodzę na zacieranie

Pytanie odnośnie tej warki to Coppers european lagger po cichej chce dodać ekastrakt słodowy jasny z wesa do refermentacji tylko nigdzie nie mogę znaleźć dawkowania :) może mi ktoś doświadczony powie co i jak :P

150-200g na 20L będzie ok.

jako 3 warkę chce zrobić na przepisie ze strony wesa : :P

Potrzebne składniki:

- jasny ekstrakt słodowy ? 1 puszka 1,7 kg

- jasny ekstrakt słodowy ? 1 puszka 1,2 kg

- drożdże piwowarskie górnej fermentacji

- 2 porcje granulatu chmielu aromatycznego po 25 g

- 2 porcje granulatu chmielu goryczkowego po 8 g

jakie drożdże możecie polecić i czy zamiast cukru do refermentacji mogę dać suchy ekstrakt słodowy w proszku jasny :)

Tu można użyć zarówno górniaków - polecam S-04 jak i dolniaków (S-23 lub W40/70). Zależy co to miałoby być, jakimi temperaturami dysponujesz itd.

PS: mało tego goryczkowego chmielu.

Pytanie odnośnie tej warki to Coppers european lagger po cichej chce dodać ekastrakt słodowy jasny z wesa do refermentacji tylko nigdzie nie mogę znaleźć dawkowania :beer: może mi ktoś doświadczony powie co i jak :tort:

Fermentacja wystartowała przy blg 8 dzisiaj (czyli po tygodniu)w temp. ok 20 st. zlane na cichą przy blg 3 mam zamiar potrzymać ok 3 dni w pokojowej i ok 1.5 2 tyg. na cichej w temp. 5-8 st. dodać ekstrat słodowy i butelkować :/

Jutro chcę zapuścić warkę to ile dać najlepiej tego chmielu?

możesz dać 20g wszystko na początku gotowania, potem już tylko aromat

Jutro chcę zapuścić warkę to ile dać najlepiej tego chmielu?

W przepisie WESa razem z 16g goryczkowego jest też 33g aromatycznego.

Przy założeniu 8% a-k dla goryczkowego i 4% a-k dla aromatycznego to w ciągu godziny chmielenia 20l da to ok 40IBU. Moim zdaniem wystarczy.

Zastanawiam się tylko dlaczego w przepisie jest "2 porcje granulatu chmielu goryczkowego po 8 g" skoro i tak cały chmiel (tj w tym przypadku 16g) jest dawany razem? Czyżby WES sprzedawał chmiel w 8g torebkach??

Edited by Stasiek