Skocz do zawartości

Whisky stout (pytanie o recepture)


Adrian28

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam w domu zestaw na whisky stout:

- 3kg pilzneński viking malt

- 2,5 kg torfowy viking malt

- 0,4 pszenica prażona

- 0,4 jęczmień palony

- 50 g lubelskiego

Ponadto posiadam 1 kg słodu whisky CM i 0,5 kg carafa special II. Moje pytanie: czy z posiadanego zestawu i dodatkowych surowców można coś fajnego zrobić? Ewentualnie coś dołożyć? Póki co opieram się na zestawach, staram się czytać i coś ewentualnie modyfikować, ale chętnie skorzystam z rad bardziej doświadczonych piwowarów. PS. Gęstwa US-05 po grodziszu 11 blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólne porady po moich ostatnich eksperymentach z tym stylem:


 


1.) w razie wątpliwości sypać więcej torfu


rzecz gustu, ale jak ma być torfowe to lepiej sypnąć od serca niż się domyślać czy jest tam ten torf czy nie


 


2.) nie należy przesadzać z palonością


to w młodym piwie może wydawać się nawet ciekawe, takie agresywne połączenie mocna paloność + torf, ale później to się ułoży, uśredni i efekt końcowy może nie jest zły, ale jednak wolałbym 2 osobne piwa, z których jedno idzie mocniej w paloność, a drugie mocniej w torf, niż taki miks


 


3.) polecam dodać płatki dębowe macerowane w szkockiej whisky np. Laphroaig 10yo


można po prostu podzielić warkę na 2 części i przetestować sobie wersję z płatkami i bez


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Torfowość w piwie zupełnie mi nie przeszkadza (smoky joe na obecną chwilę jest dla mnie grzecznym piwem), więc ten kg z CM na pewno dodam tym bardziej, że viking malt nie jest tak mocno wędzony. A co zrobić z tym carafa special? Wg zestawu z tych surowców powinno wyjść ok. 17 blg. Obawiam się, że chmielu może być za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.