Skocz do zawartości

Czy zautomatzowane kotły warzelne ~1700zł są warte swojej ceny?


Marcin Wojtczuk

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Jestem zafascynowany kotłem warzelnym Klarstein Mundschenk z automatyczną pompą i sterownikiem ale widzę że masowo pojawiają się też inne, np. Coobra CB25. Ich cena jest bardzo atrakcyjna jak na obietnicę automatyzacji procesu a że w zestawie jest stalowe wiadro z fałszywym dnem i chłodnice zanurzeniowe to dla mnie, który żeby zrobić piwo musi zarwać noc do 3:00 i chodzić jak zombie, jest to obietnica Nieba.

No ale tu forum twierdzi, że lepiej sobie samemu zbudować z warnika, własną pompę, własny sterownik. Dla mnie cena prawie ta sama, kłopotów 100x więcej.

 

Dlatego zapytuję jak oceniacie zautomatyzowane kotły warzelne ~1700zł przeciwko kompletowi następującemu:

 

1. Klarstein Beerfest 653zł, http://www.electronic-star.pl/Klarstein-Beerfest-kociol-warzelny-zestaw-do-warzenia-piwa-2585W-30l_i205794.htm

2. chłodnica zanurzeniowa na zamówienie z naszej giełdy 200zł (z przesyłką) (nie mam swojej)

3. pompa (jaka?) ponad 150zł plus wężyki, przesyłki - 250zł

---
łącznie: 1103zł plus czas na rozkminianie, wiercenie (=utrata gwarancji na kocioł!!), dłubanie... A gotowa coobra 1500zł.

 

Pompy mogłem nie docenić, nie rozumiem jak można używać pompy akwariowej w takim sprzęcie, możliwe że popsuje się od razu albo po kilku zacieraniach...

Ale jak kupię w zestawie, to producent wymieni na swój koszt. Po kilku wymianach sam zainwestuję w lepszą pompę (pewnie z 500zł)...


Nie liczę tu różnic pomiędzy sterownikiem analogowym a cyfrowym, bo nie widziałem dotąd żadnych informacji o tym, że kotły za ~1700zł mają realną możliwość utrzymania zadanej temperatury z sensowną, weryfikowalną dokładnością. Czyli tak czy owak trzeba swój termometr (albo dwa) włożyć w zacier i interweniować w razie czego.
 

---

 

Pewnie jak zwykle czegoś nie rozumiem, ale z doświadczenia wiem że koszty nauki są czasem niemałe a dla mnie czas wolny to zasób limitowany w pojedynczych godzinach na tydzień. Wolałbym się skoncentrować na nauce piwnego rzemiosła a nie elektroniki, hydrauliki, programowania Raspbery PI, lutowania...

Czy przegapiłem ważne aspekty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy mówią, że produkt jest tyle wart, ile za niego płacą.

 

Ja napiszę, tak: Dla oszczędzonych 3-4,5h, dla mnie warto wydać te 1500zł. Nie mam takich umiejętności, żeby samemu coś takiego zbudować.

 

Co do pompki przeżyła 58% zasypu pszenicznego, drobno ześrutowanego.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy mówią, że produkt jest tyle wart, ile za niego płacą.

 

Ja napiszę, tak: Dla oszczędzonych 3-4,5h, dla mnie warto wydać te 1500zł. Nie mam takich umiejętności, żeby samemu coś takiego zbudować.

 

Co do pompki przeżyła 58% zasypu pszenicznego, drobno ześrutowanego.  

Właśnie, dochodzi kłopot z umiejętnościami. Zakładanie że wszystko się da samemu rozkminić może być błędne.

 

Ad pompki: Ale ta pompka pompuje wodę spod fałszywego dna, filtrowaną bazooką czy cały zacier? O jakim piszesz kotle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda pompuje samą wodę, ew. ziarna które się przedostały z kosza i przez bazookę. To chyba jedyne niebezpieczeństwo, że coś się zepsuje w pompce.

 

Nic nie pisałem o kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, że najlepszym rozwiązaniem będzie zakup najtańszego kotła typu coobra i wstawienie sterownika GFv2

Damn, niby proste ale sama możliwość ustawienia że na 6:00 ma być woda do zacierania gotowa to jest gigantyczna oszczędność czasu. Wstajesz, sypiesz ziarno, idziesz spać na 2h :)

Lekarze mówią, że jak wstaniesz na mniej niż 5min to w praktyce nie przerywasz snu. 120min zacierania z przepisu wyeksportowanego po bluetooth, człowiek wyspany i jedzie dalej z tematem :)

 

No i teraz rozumiem zakup GF. Jednak kurde ten sterownik to ważna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

możliwość ustawienia że na 6:00 ma być woda do zacierania gotowa

o takiej funkcjonalności to se zapomnij raczej :facepalm:

Nie jest problemem, aby jakiś sterownik mógł włączyć np. podgrzewanie wody o zadanej godzinie, ale zagrzanie wody na zadaną godzinę to już zupełnie inna bajka :D

Tak więc chyba się za bardzo rozmarzyłeś :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo się nie rozpisałeś :P Bo ja bym chętnie zakupił sterownik i to połączył, ale nie mam pojęcia jak :)

Śmiało możesz kupić. Podłączysz bez problemu. Wystarczy tylko wtyczki pozmieniać i ominąć (zrobić bypass) swój sterownik. Tak w skrócie. Na pewno sobie poradzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

możliwość ustawienia że na 6:00 ma być woda do zacierania gotowa

o takiej funkcjonalności to se zapomnij raczej :facepalm:

Nie jest problemem, aby jakiś sterownik mógł włączyć np. podgrzewanie wody o zadanej godzinie, ale zagrzanie wody na zadaną godzinę to już zupełnie inna bajka :D

Tak więc chyba się za bardzo rozmarzyłeś :smilies:

 

Fajny pomysł, a marzenia trzeba realizować:D Dopisuje do listy TODO sterownika, który aktualnie buduję:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Fajny pomysł, a marzenia trzeba realizować :D Dopisuje do listy TODO sterownika, który aktualnie buduję :)

życzę powodzenia :)

zwłaszcza po przemyśleniu ile i jakie parametry maja wpływ na tempo podgrzewanie wody w zmiennych warunkach :(

Aha, nie zapomnij, że piwowarstwo to raczej warzenie piwa, a nie ciągła budowa sprzętów do warzenia :D

Są tu takie orły co już lata budują (realizują swoje marzenia). No ale co kto lubi :polew:

ja lubię dobre piwo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Fajny pomysł, a marzenia trzeba realizować :D Dopisuje do listy TODO sterownika, który aktualnie buduję :)

życzę powodzenia :)

zwłaszcza po przemyśleniu ile i jakie parametry maja wpływ na tempo podgrzewanie wody w zmiennych warunkach :(

Aha, nie zapomnij, że piwowarstwo to raczej warzenie piwa, a nie ciągła budowa sprzętów do warzenia :D

Są tu takie orły co już lata budują (realizują swoje marzenia). No ale co kto lubi :polew:

ja lubię dobre piwo :D

 

W pełni się z Tobą zgadzam, że wiele parametrów na to wpływa, ale dysponując jakąś historią pracy sterownika można to opanować :) 

Oczywiście sprzęt to tylko środek do osiągnięcia celu - czyli kufla dobrego piwa :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

możliwość ustawienia że na 6:00 ma być woda do zacierania gotowa

o takiej funkcjonalności to se zapomnij raczej :facepalm:

Nie jest problemem, aby jakiś sterownik mógł włączyć np. podgrzewanie wody o zadanej godzinie, ale zagrzanie wody na zadaną godzinę to już zupełnie inna bajka :D

Tak więc chyba się za bardzo rozmarzyłeś :smilies:

 

Zgadza się, ale to co jest w GFv2 już powinno wystarczyć i chyba o to koledze @Marcin Wojtczuk chodziło.

post-6938-0-36740400-1487246733_thumb.jpg

Edytowane przez PiwoLab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Za dużo się nie rozpisałeś :P Bo ja bym chętnie zakupił sterownik i to połączył, ale nie mam pojęcia jak :)

Śmiało możesz kupić. Podłączysz bez problemu. Wystarczy tylko wtyczki pozmieniać i ominąć (zrobić bypass) swój sterownik. Tak w skrócie. Na pewno sobie poradzisz.

 

Rozumiem, że powinienem rozebrać spód i poprzekładać kabelki do sterownika. A jak z czujnikiem temp.? Bo brzmi ciekawie i chętnie bym poszedł w ten temat. Miałbym prawie GFv2 za 2000zł a nie za 3700 :)

 

Ciekawe czy sterownik ruszy bez podłączonej pompy.

Edytowane przez teufel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam żadnego z tych kociołków   :D

 

Ale możesz:

1. Spróbować podmienić obecną sondę sondą z GF,

2. Między warnik a zawór wstawić trójnik i sondę umieścić w osłonie,

3. Zamontować sondę w ścianie warnika. 

 

Jeżeli sonda z GF nie będzie pasować w obecne miejsce, to rozwiązanie 2 wydaje się najlepsze. To miejsce wg mnie najbardziej nadaje się do pomiaru temperatury. Rozwiązanie 3 jest chyba najgorszym wyborem bo ingerujesz w sprzęt.

 

EDIT:

Śmiało rozbierz spód i spójrz co tam masz. Będziesz wiedział za co przepłaciłeś. Zapewniam Cię, ze to proste urządzenie i z podmianką sobie poradzisz. Możesz wstawić zdjęcie na forum. Obecny tam sterownik z sondą całkowicie należy odłączyć. Przewód zasilający prowadzić musi tylko do grzałki (grzałek???). W przewodzie tym wymień wtyczkę na zasilającą komputerową. Podobnie należy postąpić z zasilaczem do pompy. Wyłącznik na przewodzie od pompy będzie zbędny. Zaopatrz się w kabel zasilający komputerowy, który podłączysz do GF. To tak w skrócie, pewnie należy dokonać niewielkich modyfikacji do zastanej sytuacji. Odpowiednio dobierać wtyczki męska/żeńska. Na koniec zostaje do rozwiązania jedynie kwestia mocy grzałek dla zacierania i gotowania.  Jeżeli przewód w Twoim warniku zasilający prowadzi do grzałek, to można wyprowadzić przełącznik MASH/BOIL podobnie jak jest w GF.

 

Wszelkie przeróbki robisz na własną odpowiedzialność. Zachowaj ostrożność, z prądem nie ma żartów.

post-6938-0-26433000-1487251087_thumb.jpg

post-6938-0-32951700-1487251088_thumb.jpg

post-6938-0-47356300-1487251200_thumb.jpg

Edytowane przez PiwoLab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

o takiej funkcjonalności to se zapomnij raczej :facepalm: Nie jest problemem, aby jakiś sterownik mógł włączyć np. podgrzewanie wody o zadanej godzinie, ale zagrzanie wody na zadaną godzinę to już zupełnie inna bajka :D Tak więc chyba się za bardzo rozmarzyłeś :smilies:

Niby dlaczego? Po pierwszym warzeniu, wiedząc, że woda do 67C podgrzewa się powiedzmy godzinę, ustawiasz start grzania na 4:30 i woda pi razy oko będzie miała zadaną temperaturę o 5:30, a dalej już termostat będzie pilnował utrzymania jej na stałym poziomie. I raczej nie ma znaczenia czy zagrzeje się ona o 5:20 czy 5:50, bo na 6 i tak będzie zadana temperatura. ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ralphe: clue w tym pi razy oko. Jesli kilkanascie minut w te lub wewt nie robi roznicy to faktycznie nie jest bardzo skomplikowane. Gorzej jak chcesz miec duza precyzje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiało rozbierz spód i spójrz co tam masz. Będziesz wiedział za co przepłaciłeś. Zapewniam Cię, ze to proste urządzenie i z podmianką sobie poradzisz. Możesz wstawić zdjęcie na forum. 

 

Wszelkie przeróbki robisz na własną odpowiedzialność. Zachowaj ostrożność, z prądem nie ma żartów.

 

 

Bebechy Coobry 

post-14720-0-81057900-1487277102_thumb.jpg

post-14720-0-47453500-1487277114_thumb.jpg

post-14720-0-63052900-1487277124_thumb.jpg

Edytowane przez teufel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej rozwiązanie z niewielką ingerencją w sprzęt. Wewnętrzny sterownik zostanie całkowicie odłączony. Termostat i bezpiecznik termiczny pozostają bez zmian. Należy użyć przełączniki na prąd 15A. Przełącznik Wł/Wył opcjonalnie.

 

Odłączmy widoczne 5 przewodów od modułu wykonawczego oryginalnego sterownika i podłączamy zgodnie z rysunkiem.

 

EDIT (po zauważeniu błedu przez @Dr2):

Otrzymamy dla przełącznika kołyskowego:

O - 0

I - 700W (dla zacierania)

II - 1800W (dla gotowania) - mało, zrobimy więcej   :)

 

coobra_3_bez_wewnetrznego_sterownika_pop

Edytowane przez PiwoLab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymamy dla przełącznika dwu-pozycyjnego: I - 700W (dla zacierania) II - 2500W (dla gotowania)

Fajne, ale to tak nie działa jak zakładasz :(

Na fotce masz kreskami zwarte obie grzałki razem na stałe (niebieski i czarny)

W którą pozycję nie przełączyć tego przełącznika obie grzałki będą pracować :P

EDIT

Takim przełącznikiem można tylko uzyskać opcję 1800W lub 700W.

Dwoma wyłącznikami można (takimi jak użyłeś do załączania) można uzyskać 0,700,2500 :)

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.