Skocz do zawartości

Kocioł zacierno-warzelny na bazie warnika lub garnka


PiwoLab

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Bardziej mnie nurtuje: sterowanie z poziomu komputera.

Hmm ... jest apka na andka :)

łącząca się ze sterownikiem bluetothem starczy mieć urządzenie z andkiem, które ma takowy interface oraz kartę WiFi.

Instalujemy na nim rzeczoną apkę oraz TeamVewer i mamy dostęp do sterowania dowolnym urządzeniem z zainstalowanym TeamViewr'em :D

Może prymityw i na około, ale prosto i skutecznie :D Można do tego wykorzystać nawet stary tel. ze zbitym ekranem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie lepiej emulator andka na pc?

może i lepiej, ale ;) :

- PC nie zawsze ma bluetooth i nie zawsze jest w zasięgu gara :(

- emulator (jaki by nie był) może stwarzać problemy z przekazywaniem urządzenia typu bluetooth do emulowanego systemu

- może i da się to ogarnąć lecz myślę iż moje rozwiązanie jest bardzo proste i elastyczne :P (poza potrzebą posiadania na tą okazję odpowiedniego urządzenia z Androidem)

- moje jest mojejsze :polew:

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz zadać tego pytania sprzedawcy? Czy my wróżki jesteśmy? Przykładowo nie wiem jaki materiał w głowicy siedzi? Jakie uszczelnienie jest? Może kolega @mat_bro pomoże. On chyba coś podobnego używa.

 

Też nie mam pojęcia - może będzie dobra, może nie. Wygląda trochę jak klon Bosha - ale co tam siedzi, nie mam pojęcia. Jeśli chcesz pewności kupuj to co zostało sprawdzone i potwierdzone, że jest ok. Jeśli chcesz eksperymentować to kup i napisz czy była ok. Zawsze możesz kupić i zwrócić w ciągu 14 dni.

 

 

A z tym bluetoothem to dla mnie trochę dziwne. Wi-Fi zrobiliśmy nawet w naszym sterowniku  i nie było to nic "esktremalnie" trudnego. Wpisanie nazwy sieci i hasła przy 1 uruchomieniu to chyba nie jakiś wybitny problem - jak nie ma klawiatury to jeden przycisk WPS.  Zachwalanie BT bo .... nie potrzebujemy wi-fi :D Chyba każdy ma dzisiaj intrnet na telefonie czy komputerze - może się przydać jak żona wygoni na zakupy w połowie warzenia. Apkę tak czy siak trzeba zrobić - przy wi-fi jest nawet trochę łatwiej bo można zrobić przeglądarkową i będzie działać wszędzie. Do tego jeszcze można łatwo wgrywać aktualizacje.

Z drugiej strony niech robią jak im wygodniej :)

Edytowane przez mat_bro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam rysunki warników. Ten 30L osobiście skreślam z powodu zbyt małej pojemności "wlewczej".

 

Nie wiem jak jest serwisowany warnik w przypadku spalenia grzałki (grzałek)? Czy ten krążek z grzałkami jest wymienny?

 

post-13951-0-78584100-1443031189.jpg

warnik_30L_a.pdf

warnik_40L_a.pdf

Edytowane przez PiwoLab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Za 500,- zł mamy dedykowany sterownik o bardzo rozbudowanej funkcjonalności z niespotykanymi u konkurencji bajerami.

Zgoda, ten sterownik za te pieniądze jest opcją "racjonalną". I wg. mojej opinii jest to bardzo dobra opcja dla osób które nie mają wiedzy/czasu/doświadczenia do budowania swojego sterownika. Jednak gdy ktoś buduje kadź zacierano-filatracyjną, a w perspektywie czasu ma plan rozszerzyć browar, to wg. mnie jedynym słusznym rozwiązaniem jest tutaj RBPi - dlaczego? Bo jest elastyczne. Szybko, łatwo i tanio można dokładać dodatkowe sterowanie - do lodówki fermentacyjnej, do monitorowania temperatury w fermentorach itp, a jak browar się znudzi, to można sobie RBPi przerobić na domofon :polew:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

- Kosz... - Można użyć kosz albo worek z woalu. Z tym ze kosz lepszy,  600um akurat.

Ta jedna niewiadoma właśnie mnie nurtuje, 400 czy 600 µm będzie właściwe? 300-400 używa się na hopspidera i hopstoppera. Ale to do granulatu chmielu. Tu może faktycznie 600 µm do słodu będzie lepszym rozwiązaniem. Siatka nie może ograniczać tak ważnego w tym układzie recyrkulacji przepływu.

Siatka w przedziale 400-600 mikronów będzie dobrym rozwiązaniem.

Edytowane przez PiwoLab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Dnia 16.02.2017 o 11:20, PiwoLab napisał:

Wracając do kwestii sterownika, dla tych co nie chcą bawić się przykładowo z RBPi dobrym rozwiązaniem może być użycie gotowego, nowego sterownika od Grainfathera v2. Cena 499 zł jest ok, tym bardziej, ze otrzymujemy fabryczny produkt. Dostosowanie go do naszych celów nie powinno nastręczyć jakichkolwiek problemów.

 

 

Nowy sterownik Grainfather ma ograniczenie mocy do 2000W. Dodatkowo w instrukcji pisze, że nie zaleca się mieć go włączonego ponad 2 godziny przy pracy na 100%. Powyższe powoduje, że bez przeróbek jest nieprzydatny do tego projektu.  Oczywiście pomijając już sam pkt. 1 informacji bezpieczeństwa    ;)

 

EDIT: Te ograniczenia pewnie spowodowane są zamknięciem triaka w małej obudowie i niedostatecznego odprowadzenia ciepła.

 

post-6938-0-39769300-1489819566_thumb.jpg

post-6938-0-58119400-1489819808_thumb.jpg

Edytowane przez PiwoLab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wracając do kwestii sterownika, dla tych co nie chcą bawić się przykładowo z RBPi dobrym rozwiązaniem może być użycie gotowego, nowego sterownika od Grainfathera v2. Cena 499 zł jest ok, tym bardziej, ze otrzymujemy fabryczny produkt. Dostosowanie go do naszych celów nie powinno nastręczyć jakichkolwiek problemów.

 

Nowy sterownik Grainfather ma ograniczenie mocy do 2000W. Dodatkowo w instrukcji pisze, że nie zaleca się mieć go włączonego ponad 2 godziny przy pracy na 100%. Powyższe powoduje, że bez przeróbek jest nieprzydatny do tego projektu. Oczywiście pomijając już sam pkt. 1 informacji bezpieczeństwa ;)

W tym momencie typowy Polak powiedział w duchu "co, ja nie zrobię?" ;) myślę, że pkt. 1 to taki d**ochron. Nie biorą odpowiedzialności za używanie z niekompatybilnym sprzętem. Co do reszty, to bym się nie obawiał. Po dojściu do oczekiwanej temp. sterownik używa ok 1% mocy. Nie wiem jak w trakcie gotowania. Jeżeli ograniczenie mocy jest DO 2kW, to nie jest źle. Gorzej jak mniejsze wartości zbytnio zaburzają pracę sterownika (a mogą, bo zapewne na "twardo" zakodowano mu moc grzałki do wyliczania potrzebnej mocy grzania).

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam tylko, że projekt zakłada użycie warnika o mocy 3kW. Sam wpis w instrukcji Grainfathera o nieużywaniu sterownika ponad 2 godziny przy 100% mocy daje do myślenia. Ten triak pewnie jest dobrany do 2kW na styk (no może z małym zapasem mocy) i jeszcze ma niedostateczne odprowadzenie ciepła. Może komuś, kto posiada ten sterownik, uda się rozstrzygnąć jaką moc i jak duży radiator ma zastosowany tutaj triak?

Edytowane przez PiwoLab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Odkopię temat i podzielę się informacją jaką zdobyłem odnośnie triaka w sterowniku GF.

 

triak_GF.jpg

 

Jest tam prawdopodobnie triak BTA41600B. Czyli przy jego prądzie I=40A można by zasilać grzałki nawet 5500W. Jednak zastosowany radiator, przewody oraz obudowa to uniemożliwiają. 

Jedynym sensownym rozwiązaniem pozwalającym na użycie sterownika GF dla mocniejszych grzałek będzie wykonanie przystawki, opartej na prostym układzie z podobnym triakiem przykładowo BTA40-600B, która nie będzie zbytnio ingerowała we wnętrze sterownika GF.

 

Druga sprawa to wykonałem dla celów edukacyjnych :-) kocioł zacierno-warzelny wg niektórych założeń w tym wątku. Większa zmiana to taka, że nie użyłem warnika a garnek z grzałką. Zdecydowałem się jednak na sterowanie klasyczne oparte na pidach. W warunkach browaru chyba się najbardziej sprawdza. Teraz kociołek jest na sprzedaż. Więcej informacji na moim facebookowym fanpage.

 

Jeszcze jedno, sam zakładałem ten wątek i dzisiaj muszę przyznać się do błędu w jego temacie. Ten kocioł to nie powinien być eBiab, nie wiem gdzie by go sklasyfikować, ale raczej takiemu rozwiązaniu i zasadzie działania bliżej jest już do RIMS'a!

 

Kilka zdjęć poniżej:

obraz_01.jpg

 

obraz_02.jpg

 

obraz_03.jpg

 

obraz_04.jpg

 

obraz_05.jpg

 

obraz_06.jpg

Edytowane przez PiwoLab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku worek jest stalowy z siatką na dole, plus dodana cyrkulacja brzeczki. Jesli to jest rims to wszelkie braumaistery grainfathery i ich klony to rims a nie ebiab. Imho tak wcale nie jest właśnie dodanie e do biab to jest właśnie elektroniczna kontrola plus cyrkulacja.

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, redlum napisał:

W tym wypadku worek jest stalowy z siatką na dole, plus dodana cyrkulacja brzeczki. Jesli to jest rims to wszelkie braumaistery grainfathery i ich klony to rims a nie ebiab. Imho tak wcale nie jest właśnie dodanie e do biab to jest właśnie elektroniczna kontrola plus cyrkulacja.

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka
 

A czy producenci braumaisterów, grainfatherów i ich klonów klasyfikują swoje sprzęty jako biab czy ebiab? Wydaje mi się, że nie.

BIAB wyraźnie definiuje zacieranie w worku! A tu mamy kosz z siatką. Nie worek.

RIMS to zacieranie infuzyjne z recyrkulacją. I tej definicji ten sprzęt odpowiada w 100%. Niektórzy uważają, że aby był RIMS wymagana jest dodatkowa tuba z grzałką - a w tym wypadku akurat jej nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwa nazwą, ale sprzęt wygląda pierwsza klasa. Jakbym miał fundusze to bym pewnie kupił. Niby za tą cenę można kupić te nowe chińczyki 50l ale tutaj wszystko jest łatwo wymieniane i nie będzie za dużo problemu gdy np grzałka padnie.

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pochlebną opinię.

Nie tylko grzałka, również pompa oraz elementy panelu sterowania, opartego na standardowym regulatorze temperatury PID, są dziś i będą jutro powszechnie dostępne. Serwis w tym wypadku nie stanowi żadnego problemu. Mógłbym wyposażyć sprzęt w sterowanie oparte przykładowo na craftbeerpi z ekranem dotykowym, ale raz podraża to zestaw, dwa trudniejsze do serwisowania, trzy obsługa nie dla każdego.  Używanie fizycznego przełącznika lub przycisku z dotykowym sprzężeniem zwrotnym jest zawsze łatwiejsze dla operatora niż ekran dotykowy, w którym jedynym sprzężeniem zwrotnym jest wzrok. Taki panel mogę obsługiwać mokrymi i lepkimi rękoma. Aby dotykać ekran lub klawiaturę muszę przynajmniej wytrzeć ręce. Automatyzację procesu w piwowarstwie domowym również uważam za niepotrzebną. Występuje tutaj raptem kilka nastaw, których zmianę można wykonać manualnie. Piwowar po kilku warkach nauczy się jak zachowuje się system i nie będzie również miał potrzeby jego monitorowania. Na panelu jest zegar z alarmem, który da znać kiedy coś trzeba zrobić. To jest nasze hobby i dobrze jest, gdy procesem zarządza piwowar, nie komputer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba masz kolego błędne trochę pojęcie o craftbeerpi, drożej nie wyjdzie, manualne przyciski i pokrętła można dodać. Ma sporo ustawień i pluginów łącznie z autotune PID. Obsługa i instalacja to nic trudnego, dla mnie to nawet łatwiej niż ogarnąć tego PIDa od chińczyków co masz :) No ale co kto woli, tylko tak chciałem napisać że nie taki diabeł straszny jak go MALUJESZ :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że nie taki diabeł straszny, ponieważ właśnie jestem na ukończeniu panelu sterowania dla mojego hermsa z ekranem dotykowym 10 cali opartym na craftbeerpi. Tak duży ekran, ponieważ już w tym wieku oczy nie te i nie zawsze pod ręką są okulary. Ten panel buduję również w celach edukacyjnych, żeby wiedzieć co w trawie piszczy i móc zweryfikować moje poglądy.Jak nie dotkniesz, to nie będziesz wiedział. Na dzień dzisiejszy nawet fajnie to wygląda, tylko nie wiem, czy ten ekran pojemnościowy wytrzyma warunki browaru. Ale to wyjdzie w praniu. Oczywiście można by użyć osobnego tabletu, czy laptopa - ale jak dla mnie to już nie to. W moim browarze nie mam na to miejsca.

 

Przy okazji zdjęcie porównawcze herms (z lewej) i kociołek 3w1 (z prawej).

 

obraz_06.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.