Skocz do zawartości

Ocena receptury: RIS na przyszłą zimę


Zenith

Rekomendowane odpowiedzi

Słód pszeniczny nie posiada łuski. Po to właśnie jak jest jej dużo w zasypie daje się przecież łuskę ryżową. Inaczej przepuszcza za dużo śmieci. Jeśli zastąpisz w zasypie słód jęczmienny pszenicznym ułatwisz przepływ brzeczki przez zacier.

 

Edit: Płatki wprawdzie też nie posiadają łuski, ale mocno zagęszczają konsystencję brzeczki. Pszenica tego nie robi.

Chyba kolega błądzi troszke. Zastąpienie słodu jęczmiennego,słodem pszenicznym ułatwia filtracje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśniłem mechanizm, nie wiem czego nie rozumiesz. Im więcej łuski zostaje tym skuteczniejsza filtracja, ale też trudniejszy przepływ. Jak masz jakiegoś RISa, który jest gęsty sam w sobie zmniejszenie ilości łusek spowoduje,ze będzie leciało trochę szybciej. Co ma o tyle znaczenie,ze w przypadku gęstych RISów filtracja potrafi nawet stanąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń wynika że im więcej pszenicy mam w zasypie tym trudniejszy i wolniejszy jest przepływ ? Czyżbym wbrew prawom fizyki działał ? Coś chyba Ci się delikatnie pomieszało. Jak to jest że ludzie robią 100% pszenicy i im się przytyka ? O co chodzi ?

Edytowane przez Skajo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, macie rację, pomerdało mi się. Pszenica generalnie utrudnia filtrację.

 

Tak czy inaczej płatki owsiane lub jęczmienne to średni pomysł aby poprawić pienistość RISa, nimi się zagęszcza raczej słabsze piwa.

Jak zagęszcza? Mieszasz pojęcia. Poczytaj zanim zaczniesz mieszać ludziom. Gęstość się nie zmieni, tylko odczucie w ustach. I płatki to wspaniały dodatek do risa. Co odpowiedz to gafa kolego.

 

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dobra, macie rację, pomerdało mi się. Pszenica generalnie utrudnia filtrację.

 

Tak czy inaczej płatki owsiane lub jęczmienne to średni pomysł aby poprawić pienistość RISa, nimi się zagęszcza raczej słabsze piwa.

Jak zagęszcza? Mieszasz pojęcia. Poczytaj zanim zaczniesz mieszać ludziom. Gęstość się nie zmieni, tylko odczucie w ustach. I płatki to wspaniały dodatek do risa. Co odpowiedz to gafa kolego.

 

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

 

 

Oczywiście, że chodzi o odczucie w ustach. Poszedłem skrótem myślowym, rzeczywiście nie do końca fortunnym. Liczyłem,zę wszyscy zrozumieją o co chodzi, ale tak nie musi być. Co do drugiej części wypowiedzi - jak się robi siekierę z dużym ekstraktem, która tak czy inaczej będzie się słabo filtrować to jeszcze najlepiej dobić to płatkami, które utrudnią filtrację a jak sam zauważyłeś gęstości nie podnoszą. Wolę w ich miejsce dać więcej słodu. Przy 25blg wyciągniętych ze słodów piwo tak czy owak będzie oleiste.

 

Edit - trochę przemyślałem - no OK, dla samej pienistości może nie trzeba ich dawać aż tak dużo i faktycznie w czymś pomogą i będą sensowniejszym dodatkiem niż słód pszeniczny.

Edytowane przez bartek_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dobra, macie rację, pomerdało mi się.

 

Poszedłem skrótem myślowym, rzeczywiście nie do końca fortunnym. Liczyłem,zę wszyscy zrozumieją o co chodzi,

 

 

trochę przemyślałem - no OK, dla samej pienistości

 

nie odbierz tego źle, ale pisz może wolniej, a w międzyczasie przemyśl to co napisać bo jak na razie produkujesz szum informacyjny, przez który niedługo nie da się przebić :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.