Skocz do zawartości

Coś mnie robi w balona! :[ areometr ? refraktometr ? :[


WizardRoy

Rekomendowane odpowiedzi

Temat częściowo na inne forum  (np jakieś C2H5OH :) ) ale tego samego sprzętu używamy do piwa więc może się taka dyskusja (i daj Boże wnioski! :) ) komuś przyda! :)

Mam problem z różnymi wynikami na areometrze i refraktometrze (świeży nabytek).. dokonałem kilku prób i chcę się nimi z Wami podzielić.. może ktoś nawet wymyśli czemu takowe są! :) Zanim padnie o to pytanie - oczywiście pomiary były dokonywane w temperaturach jakie przewiduje producent urządzeń! Oto wyniki prób..

 

woda demineralizowana 20°C - areometr 0 Blg, refraktometr 0 Brix
(prawdopodobnie) odfermentowany zacier 20°C - areometr -4 Blg, refraktometr 7 Brix
brzeczka 20°C - areometr 12 Blg, refraktometr 12,5 Brix

 

Pomińmy może w dyskusji co mierzyłem, bo nie o tym chciałem z Wami pogadać - skupmy się raczej na wynikach.. :D

 

Wg. wszelkich informacji jakie posiadam skale Brix'a, Ballinga są tak zbliżone, że można stosować je zamiennie. Czyli zakładamy że 1Blg = 1 Brix 

Jak widać - kalibracja obu przyrządów wydaje się być wykonana prawidłowo gdyż wskazują jednakowy wynik na wodzie demineralizowanej. Skąd zatem taka różnica w pomiarze zacieru?!?! icon_eek.gif Od kilku dni nie zaobserwowałem zmian (tzn ciągle -4Blg i 7 Brix), więc można założyć, że fermentacja się zatrzymała. Ciekawostką jest ostatni pomiar wykonany na brzeczce, którego wyniki można uznać za jednakowe.. (różnica 0.5 to pewnie błąd spowodowanym nieudolnym odczytem icon_e_smile.gif ).

Ktoś mi jest w stanie wytłumaczyć co do jasnej ciasnej się tu wyprawia i komu wierzyć ?!?!?! icon_eek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz korekcje odczytu dla refraktometru? Jest to niezbędne do odczytania wyniku: http://www.piwo.org/files/file/48-kalkulator-wskazan-refraktometruxls/wklep to tutaj i zobacz czy się zgadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Areometr na -4Blg to sam nie wiem, skoro na wodzie jest na 0 to raczej się skala nie przesunęła. Nie mierzyłeś kiedyś zbyt gorącej brzeczki nim (powyżej 75°C)? Był tu wątek, że wtedy szkło się jakoś deformuje i już zawsze będzie dawał złe odczyty. Natomiast refraktometr z wynikiem 7Blg to jak najbardziej wynik prawidłowy po odfermentowaniu, bo w tym urządzeniu pomiarowym wynik się przelicza. Po przeliczeniu wychodzi 3,7Blg. Tutaj masz dobry kalkulator:

http://seanterrill.com/2012/01/06/refractometer-calculator/

Oczywiście przy sprawdzaniu Blg po gotowaniu nic nie trzeba przeliczać, tylko po fermentacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej opcji żeby był przegrzany. Myślę, że nawet w 30°C się nie moczył bo zawsze chłodzę wszystko do 20°C i zamieniam termometr na areometr :) Co do przeliczania i "kalkulatorowania" to jestem w szoku :P Główny powody tego zamieszania to instrukcja po chińsku i lenistwo, bo przecież mogłem poszukać coś w necie :/ Więc już jestem do przodu z wiedzą :) Niestety nie mogę się doszukać w notatkach ile było przed fermentacją :( O ile mnie pamięć nie myli mogło to być ~22 i to by się nawet zgadzało.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiazanie zagadki jest w poscie Undeatha. Odczyt refraktometru po fermentacji nalezy skorygowac, bo alkohol prowadzi do "przeklaman".

... a to Ci alkohol! :facepalm: Coś w tym jednak musi być, bo po alkoholu zawsze coś się nie zgadza (mina żony :punish: , kasa w portfelu  :thumbdown:  itp..)  :)

 

Dzięki za pomoc :)

Edytowane przez WizardRoy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to był zacier (czy może jakiś nastaw cukrowy?) to po przefermentowaniu areometr też pokazuje dobrze. Przy zawartości alkoholu koło 15% właśnie powinien pokazywać coś koło -4, alkohol ma mniejszą gęstość niż woda to i areometr bardziej się zanurza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dopiszę się tutaj bo podobnie po zakupie Refraktometru także mam wrażenie, że coś mnie robi w balona :) choć trochę w innej sytuacji.

 

Same pomiary i różnice w granicy tolerancji.

Przed zadaniem drożdzy jest (jak zawsze) ok: Areometr i Refraktometr bardzo zbliżone (ok. 0,5 st różnicy przy 12 plato).

Wątpliwości (jak zawsze) zaczynają się w trakcie fermentacji, aczkolwiek stosuję dwa kalkulatory: https://brewness.com/calculator/pl/gravity-correctionoraz http://www.piwo.org/files/file/48-kalkulator-wskazan-refraktometruxls/ i wyniki są podobne. Akceptowalnie.

 

Chciałbym jednak przejść do meritum, czyli sytuacji, którą miałem przy okazji ostatniej warki.

Po 5 dniach fermentacji refraktometr pokazał 5,0 a po 7 dniach pokazał 5,9. Zdębiałem. Niestety tylko tym urządzeniem wykonałem pomiar i wg niego blg wzrosło. Skala refraktometru jest naprawdę precyzyjna w odczycie i robiłem to dokładnie.

 

Jak myślicie - trafiło mi się itp. czy są jakieś czynniki, które mogą wpłynąć na pomiar?

ps. Dodam, że kalibracja z wodą destylowaną była przeprowadzona, a sama brzeczka przy obu pomiarach miała ok 23 st.

Edytowane przez dziarsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiszę się tutaj bo podobnie po zakupie Refraktometru także mam wrażenie, że coś mnie robi w balona :) choć trochę w innej sytuacji.

 

Same pomiary i różnice w granicy tolerancji.

Przed zadaniem drożdzy jest (jak zawsze) ok: Areometr i Refraktometr bardzo zbliżone (ok. 0,5 st różnicy przy 12 plato).

Wątpliwości (jak zawsze) zaczynają się w trakcie fermentacji, aczkolwiek stosuję dwa kalkulatory: https://brewness.com/calculator/pl/gravity-correctionoraz http://www.piwo.org/files/file/48-kalkulator-wskazan-refraktometruxls/ i wyniki są podobne. Akceptowalnie.

 

Chciałbym jednak przejść do meritum, czyli sytuacji, którą miałem przy okazji ostatniej warki.

Po 5 dniach fermentacji refraktometr pokazał 5,0 a po 7 dniach pokazał 5,9. Zdębiałem. Niestety tylko tym urządzeniem wykonałem pomiar i wg niego blg wzrosło. Skala refraktometru jest naprawdę precyzyjna w odczycie i robiłem to dokładnie.

 

Jak myślicie - trafiło mi się itp. czy są jakieś czynniki, które mogą wpłynąć na pomiar?

ps. Dodam, że kalibracja z wodą destylowaną była przeprowadzona, a sama brzeczka przy obu pomiarach miała ok 23 st.

Z mojego doświadczenia. Dezynfekcja desprejem,którego resztki pozostają na naczyniu którym pobierany próbkę. Z racji,że próbka ma małą objętość,desprej dużą zawartość alko,potrafi przekłamać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo to reflaktometrem nie sprawdzamy fermentującej brzeczki,

To się jeszcze troszkę musisz jednak dowiedzieć :( bo refraktometrem jak najbardziej można dokonywać pomiaru brzeczki już fermentującej :D

Aby jednak poznać wynik tego pomiaru należy również skorzystać z odpowiedniego kalkulatora, który nam przeliczy uzyskane wskazanie na aktualną wartość Blg.

 

EDIT

Dla ułatwienia wkleję linka do brakującej wiedzy

http://www.wiki.piwo.org/Refraktometr

 

itd. :)

Edytowane przez �Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.