Jump to content
Sign in to follow this  
Chicken

Australian Pale Ale

Recommended Posts

Zastanawiałem się czy zadać to pytanie... Zobaczymy co będzie.

Uwarzyłem brewkita Coopers Sparking Ale. Teraz sobie ładnie fermentuje. Wszystko ok. O tym piwie piszą tak: "Wyjątkowe piwo o delikatnym owocowym aromacie, pełnym słodowym posmaku wzbogaconym subtelną goryczką chmielu nadającą wyraziste wykończenie.(...)".

Stąd pomyślałem, że można by popracować jeszcze nad aromatem i chmielić je na zimno. Co Wy na to? A ponieważ jest to Australian Pale Ale to pomyślałem, że fajnie by było użyć jakiegoś chmielu australijskiego. Pomyślałem, że może Enigma? Galaxy? Sam nie wiem. Galaxy znam głównie z piw Doctor Brew. No i ile dać. 50 g na 20 l? Czy za mało?

Cześć. 

Oczywiście możesz dodać chmiel na cichą, jak chcesz piwo bardziej aromatyczne pod kątem chmielu. Ilość zależy od oczekiwanego efektu. Na 20 litrów 50 g już będzie fajnie wyczuwalne, uważam, że taka ilość jest całkiem spoko. Jakbyś chciał mocno aromatyczne to możesz sypnąć 100 g. Co do rodzaju chmielu, to z Australii nie używałem żadnego, jak już to tylko z NZ. Widziałem w sklepach już Galaxy z 2016, tak więc świeży chmiel. ;) 

Pozdrowienia. :) 

Tak. Widziałem właśnie Galaxy z 2016. Rozumiem, że im bardziej świeży tym lepszy do chmielenia na zimno?

Chmielenie brewkitów na zimno to dobry pomysł, nada się do tego każdy aromatyczny chmiel amerykański, australijski czy nowozelandzki, o szczegółach poczytaj w dziale charakterystyka chmieli na tym forum. Galaxy jest ok, Enigmy nie używałem, Citra, Cascade, Amarillo, Simco, Mosaic czy Chinook to dobre wielokrotnie sprawdzone chmiele. Co do ilości to na 20 litrów używałem od 40 do 100 gram (aczkolwiek nigdy do brewkitów)  Aromat od wyraźnie wyczuwalnego do mocno cytrusowego buchającego, zależy co lubisz i co chcesz osiągnąć.

Chmieliłem na zimno Galaxy 2016, dał fajną multiwitamine. Poleciał razem z Vic Secret, na 20l 30g Galaxy i 15g Vic Secret.

Jeśli ma zachować charakter brewkita, czyli owocowość, to zdecydowanie polecam Vic Secret.

Też polecam Vic Secret, jeden z moich ulubionych :)