Skocz do zawartości

startety drożdżowe i gęstwa


srd

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Właśnie zadałem do piwa swój pierwszy starter na pierwszych drożdżach płynnych, po sporych doświadczeniach z sucharkami. Mam parę pytań na które nie znalazłem (jednoznacznej) odpowiedzi na forum/wiki

1. Czy przed zadaniem startera do brzeczki trzeba ją jeszcze dodatkowo napowietrzyć jak przy sucharach? Niby drożdże ze startera na mieszadle powinny być już namnożone, ale ponieważ nie znalazłem żadnej informacji przed zadaniem to postanowiłem 10 minut pomachać fermentorem i nie ryzykować. Z drugiej strony napowietrzania powinno się unikać a przed sucharami robi się to bo nie ma wyjścia - 'zło konieczne'.

2. Do odzyskanej gęstwy robić starter? Tu właśnie odpowiedzi porad widziałem dużo ale nie udało mi się wyciągnąć 'jednoznacznego wniosku'. Planuje odzyskać gęstwę po piwie które się aktualnie robi, i tydzień trzymać w lodówce (przez pierwsze trzy dni chce robić płukanie co 24h) i dodać do kolej warki. Wydaje mi się, że po tygodniu drożdże powinny być w dobrej kondycji i chyba nie potrzebują startera. Ale z drugiej strony czytałem, że niektórzy robią startery do gęstw ale starszych -jaki mniej więcej jest wiek gęstwy by robić starter?

3. Tu pytanie oddzielne i nie chciałbym aby sugerowało odpowiedzi na 2 powyższe :> Mam obawy co do mojego startera a przezornie kupiłem saszetkę US-05 jakby ze starterem coś nie wyszło. Użyłem drożdży FM10 do 20L warki standardowego Pale Ale. I myślę czy by nie dodać tych sucharów jak po 48h nie zboczę efektów fermentacji. Ma sens taki eksperyment? Stracę co najwyżej 10zł za saszetkę a nie 20L dobrej brzeczki... Temperatura 20C. A czemu mam obawy odnośnie startera? Nie odbierałem osobiście zamówienia i niestety 2 tygodnie przed warzeniem drożdże przeleżały w szafce a nie w lodówce :/ Starter po 28h pracy na mieszadle nie zmienił raczej koloru i nie widziałem pęcherzyków o których czytałem, że powinny być widoczne. Zapach był dość, dziwny ciężki do opisania ale nie typowo drożdżowy (na pewno nie tak jak pachniała fiolka FM10 po otwarciu). Wlałem cały starter, praktycznie prosto po zdjęciu z mieszadła - nie chciałem jeszcze dodatkowo usypiać drożdży w lodówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Napowietrzaj, drożdży po starterze jest tyle, że i tak muszą się dodatkowo namnożyć w brzeczce.

2. Ilość gęstwy obliczasz w programie gdzie uwzględniany jest też jej wiek. Więc dodajesz tyle ile mówi program. Myślał bym o starterze z gęstwy gdyby była starsza niż miesiąc..

3. Faktycznie lepiej mieć w zapasie saszetkę. Bo taki starter ja trzymał bym na mieszadle conajmniej 48 h. No ale może być tak, że ruszą bez problemów. Starter z reguły na zapach niezbyt przyjemny więc to nie jest wyznacznik ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minęło 48h od zadania drożdży i sprawa przedstawia się dość dziwnie. Zewnętrznych oznak fermentacji nie ma - temp. nie urosła (a specjalnie wstrzymałem się z chłodzeniem PETami), rurka nie bulga. Otworzyłem dziś fermentor i moim oczom ukazał się widok jak na zdjęciu. Pierwszy raz coś takiego widzę (ale też nigdy nie otwierałem fermentora po 48h bo zwykle już zewnętrzne 'objawy' fermentacji były oczywiste). Widoczne grudki podnosiły się ewidentnie z dna lub toni warki ku powierzchni. Pomiar BLG pokazał... 13BLG, podczas gdy drożdże zadawane były do 12 - nie wiem czy to podnoszenie się tych grud jakoś nie podniosło gęstości brzeczki (balingometry pływają w wiadrze). Zastawiam się czy nie popełniłem błędu przy rozcieńczaniu brzeczki nastawnej po gotowaniu, ale nigdy to się raczej nie zdarzyło a stosuje 2 balingometry na wypadek gdyby jeden się rozkalibrował - błąd wydaje mi się mało prawdopodobny. Zapach raczej przyjemny, jakby lekkie CO2 wyczuwalne. Smak słodko-gorzki w sumie podobny do brzeczki nastawnej - brak jakichkolwiek kwachów ani innych nieprzyjemnych nut. Najbardziej zadziwia mnie podniesienie BLG... Co radzicie? czekać dalej czy dosypać sucharów? A może jednak to początek infekcji i warkę czeka bilet w jedną stronę do Koszalina?

 

post-3598-0-29310800-1486575671_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie już dodałeś suchary, ale mimo to odpowiem na jedno pytanie.
 

Najbardziej zadziwia mnie podniesienie BLG... Co radzicie?

 
Zakręcić lekko spławikiem i sprawdzić, czy wskazanie się zmieniło. Skoro mówisz, że oba balingometry pływają w wiadrze, a w dodatku jest "jakby lekkie CO2 wyczuwalne", to możliwe, że na spławikach osiadły bąbelki gazu, które przekłamują odczyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie już dodałeś suchary, ale mimo to odpowiem na jedno pytanie.

 

Najbardziej zadziwia mnie podniesienie BLG... Co radzicie?

 

Zakręcić lekko spławikiem i sprawdzić, czy wskazanie się zmieniło. Skoro mówisz, że oba balingometry pływają w wiadrze, a w dodatku jest "jakby lekkie CO2 wyczuwalne", to możliwe, że na spławikach osiadły bąbelki gazu, które przekłamują odczyt.

Tak właśnie robiłem z balingometrami - zakręcam końcówką (łapie przez chusteczki nasączone spirytusem kupione w aptece) i wprawiam w ruch wirowy. Ogólnie po ostatnim poście już sobie przegotowałem wodę na rehydratyzację sucharów i po jakiś2-3 godzinach miałem się zabrać do dzieła ale sprawdziłem ostatni raz fermentor. Deko było wydęte, rurka nie bomblowała ale wiadomo, że nie zawsze musi. Stwierdziłem, że dam temu jeszcze dobę. Po 24 godzinach (czyli około 72 od zadania startera) rurka już bulgocze co kilkanaście sekund, a deko fermentora wydęte. Uznałem, ze nie będę ruszał fermentora i go otwierał. Po tygodniu zobaczymy co wyszło - albo drożdże faktycznie w końcu ruszyły, albo to infekcja się rozbuchała w najlepsze.

 

Myślałem jeszcze nad tym dlaczego balingometry wskazywały 13 a nie 12 i przypomniałem sobie, że nie sprawdzałem gęstości po wlaniu startera do brzeczki. Starter robiłem zgodnie z ekstraktu, zgodnie z instrukcją 100g na 1 litr (Gozdawa superjasny). Czy to faktycznie mogło podnsieść BLG?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki starter nie mógł podnieść BLG. 100g ekstraktu i litr wody ma około 9 BLG. Stawiam raczej, że to był jakiś błąd "okołopomiarowy". Pęcherzyki CO2, inna temperatura pierwszego i drugiego pomiaru, napięcie powierzchniowe, wreszcie błąd ludzki (może źle spojrzałeś na spławik). Błąd pomiaru +- 1BLG przy sprzęcie i warunkach jakie mamy w domu może się zdarzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podczepię się pod temat.

 

Na jutro zaplanowałem gotowanie BPA z drożdżami płynnymi, ale dziś skumałem że zapomniałem o ekstrakcie słodowym  :|

 

czym mogę go zastąpić ?

ewentualnie czy zatrzeć jakieś 200 g słodu ? jeżeli tak to jaka temperatura itp?

 

Niestety dziś raczej nic nie kupie nic w Krakowie (marxam nie prowadzi już sklepu stacjonarnego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podczepię się pod temat.

 

Na jutro zaplanowałem gotowanie BPA z drożdżami płynnymi, ale dziś skumałem że zapomniałem o ekstrakcie słodowym  :|

 

czym mogę go zastąpić ?

ewentualnie czy zatrzeć jakieś 200 g słodu ? jeżeli tak to jaka temperatura itp?

 

Niestety dziś raczej nic nie kupie nic w Krakowie (marxam nie prowadzi już sklepu stacjonarnego)

 

Malinowy nos jest przy skrzyżowaniu Wybickiego i Łokietka. Jest też alembik niedaleko dworca

Edytowane przez pucekmiszcz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

podczepię się pod temat.

 

Na jutro zaplanowałem gotowanie BPA z drożdżami płynnymi, ale dziś skumałem że zapomniałem o ekstrakcie słodowym  :|

 

czym mogę go zastąpić ?

ewentualnie czy zatrzeć jakieś 200 g słodu ? jeżeli tak to jaka temperatura itp?

 

Niestety dziś raczej nic nie kupie nic w Krakowie (marxam nie prowadzi już sklepu stacjonarnego)

 

Malinowy nos jest przy skrzyżowaniu Wybickiego i Łokietka. Jest też alembik niedaleko dworca

 

dzięki, MN na krowodrzy nieaktualny, ale za to w Węgrzcach otworzyli punkt i mnie uratowali :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.