Skocz do zawartości

Proszę o ocenę receprury - Białe IPA


Hanzo1

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o ocenę receptury i ewentualne poprawki.

 

Słód pszeniczny 1,7 kg

Słód pilzneński premium 1,6 kg

Słód carapils 0,4 kg

Płatki pszeniczne błyskawiczne 0,3 kg

 

Centennial (8,5AA) 10g na 60'

Centennial (8,5AA) 20g na 20'

Casscade (6,8AA) 25g na 20'

Citra (13,5AA) 30g na 0'

Summit 50g na cichą 5 dni

 

Suszona skórka słodkiej pomarańczy 20 g na 10'

Kolendra Indyjska (gnieciona) 15 g na 10'

 

Drożdże Safbrew BE-256

 

Zacieranie przez 60' w 66°C po godzinie spadnie do 64-63°C. Podgrzanie do 76°C i przelanie do filtracji.

Chcę aby do fermentora powinno trafić jakieś 14L 15,5 BLG, powinno z tego wyjść około 60IBU i 11EBC.

 

Zastanawiam się jeszcze nad dodaniem świeżej skórki z pomarańczy, ale nie mam pomysłu ile jej dodać.

Co myślicie o tej recepturze?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób próbę jodową po zacieraniu dla pewności. Mi jeszcze w takiej temperaturze nie udało się zatrzeć podobnych zasypów w ciągu godziny i zawsze mam dodatkową przerwę w 72C.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zrób próbę jodową po zacieraniu dla pewności. Mi jeszcze w takiej temperaturze nie udało się zatrzeć podobnych zasypów w ciągu godziny i zawsze mam dodatkową przerwę w 72C.

Pozdrawiam.

Co w tym zasypie miało by się nie zatrzeć przez 60 minut w 65oC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Blisko 50% słodu pszenicznego?

Pszeniczny przecież też jest aktywny enzymatycznie :) Ja bym się bardziej martwił o filtrację. Łuska ryżowa przy takich zasypach jest dla mnie obowiązkowa.

 

Robiłeś kiedyś 50% pszenicznego ? Moim zdaniem absolutnie zbędna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem ostatnio z orkiszowym 60%. Filtracja masakra. Kilka dni temu witbier 50% pszenicy i 100g łuski. Dość wolno, ale w granicach rozsądku. Może to kwestia sraczwęża? Ale przy samych jęczmiennym nigdy problemu nie mam.

Edytowane przez kamilg20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może coś dopowiem. Zasyp pozostał taki jak w pierwszym poście. Faktycznie po godzinie próba jodowa pokazała, że zacieranie jeszcze nie skończone, przedłużyłem zacieranie jeszcze o 30 minut. Dodałem przed przelaniem do filtrowania 50 g łuski ryżowej. Filtruje przez wężyk z oplotu, przy zasypie pszenicznego w okolicach 45% i więcej jest odczuwalna różnica na plus po dodaniu łuski. Chmielenie lekko zmienione, teraz fermentuje już od tygodnia, obecnie w 20°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.