Skocz do zawartości

Filtracja 100% zasypu żytniego.


markus383

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym prosić o pomoc odnośnie filtrowania. Chciałbym zatrzeć 100% słód żytni i nie wiem jak będzie z filtracją. Mam łuskę ryżową. Pomoże ona odfiltrować słód od płynu? Co myślicie także o nałożeniu na końcówkę grubego węża czyścika ze stali nierdzewnej i filtrowanie za jego pomocą? Widziałem taki patent przy filtracji od chmielin, ale może i przy słodzie też sprawdzi się?

 

Pozdrawiam,

Mateusz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie wiesz jak będzie z filtracją,to będzie ciężko :-)przygotowuje się do żytniego 50%,też będę wspomagał się łuską i na oplot chce naciągnąć gruciaki,na całej długości wężyka.Ale całość żyta....to już nawet nie kisiel,budyń bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duża zawartość żyta w niektórych zasypach to jedyny powód dla którego trzymam w domu worek do BIAB :P

Wydajność co prawda spada ale jaka oszczędność czasu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam łuskę ryżową. Pomoże ona odfiltrować słód od płynu?

nie pomoże :( bo żyto po zatarciu ma konsystencję kisielu i ta łuska zamiast tworzyć złoże filtracyjne będzie tworzyła swego rodzaju zawiesinę.

 

 

Co myślicie także o nałożeniu na końcówkę grubego węża czyścika ze stali nierdzewnej i filtrowanie za jego pomocą?

Myślę, że i to się nie sprawdzi i zatka się prędziutko.

 

Przy okazji, skąd takie ciśnienie na tak trudne piwo przy tak małym doświadczeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd parcie? Wędzony RISek udał się dobrze (moim zdaniem) to pora na kolejne wyzwanie ;) 

Mam worek do filtracji wina i raz go używałem. Umęczyłem się potwornie, a i straty miałem duże, ale może ponownie go uruchomię :) No chyba, że podpowie ktoś, kto zacierał i filtrował piwko 100% żyto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to pora na kolejne wyzwanie

Ok, życzę powodzenia :)

 

 

Mam worek do filtracji wina i raz go używałem. Umęczyłem się potwornie, a i straty miałem duże

przy życie to ja szacuję tak lekko 5 X więcej tych problemów. No ale jak lubisz wyzwania :smilies:

 

EDIT

nie zapomnij o przerwie betaglukanowej. Trochę pomaga.

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj robiłem zacier ze 100% słodu żytniego na żytniówkę  :) nie wiem czy coś z tego będzie. Głównym problemem jest to, że to jest bardzo lepkie, oleiste i nie chce lecieć. Zacierając w dużej ilości wody można koło połowy odzyskać zlewając z nad młóta (tu jeszcze konsystencja wodnista). Na całą resztę szkoda wyciągać sracz wężyka. Ja filtrowałem przez gazę nawiniętą na garnek. Idzie powoli i bardzo brudno się robi ale daje rade. Z 5 kg udało mi się uzyskać 16 L ~17 Blg. Nie wiem jaka konsystencja zostanie po tym jak drożdże wyjedzą co się da, ale wątpię żeby było to pijalne (zatkać się można  :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj robiłem zacier ze 100% słodu żytniego na żytniówkę  :) nie wiem czy coś z tego będzie. Głównym problemem jest to, że to jest bardzo lepkie, oleiste i nie chce lecieć. Zacierając w dużej ilości wody można koło połowy odzyskać zlewając z nad młóta (tu jeszcze konsystencja wodnista). Na całą resztę szkoda wyciągać sracz wężyka. Ja filtrowałem przez gazę nawiniętą na garnek. Idzie powoli i bardzo brudno się robi ale daje rade. Z 5 kg udało mi się uzyskać 16 L ~17 Blg. Nie wiem jaka konsystencja zostanie po tym jak drożdże wyjedzą co się da, ale wątpię żeby było to pijalne (zatkać się można  :D )

To daje 93% wydajności, gratuluje techniki albo fantazji, wnioski do wyciągnięcia samodzielnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Możesz też historycznym sposobem zrobić wieniec filtracyjny ze słomy, byleby nie miała obcych zapachów. Podobnie jak w przypadku łuski, nie żałuj jej.

 

https://goo.gl/photos/jX5GE5KKDJiEpYG78

https://goo.gl/photos/SMtwJmwG8TSPUBRt6

https://goo.gl/photos/5ePKaHksXzN9jDdJ8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marnie to wygląda ;) 

Zacieraliście na piwo za pomocą enzymów? Ciekawy jestem smaku po ich użyciu. Jest enzym upłynniający, scukrzający i redukujacy lepkość, czyli pierwszy i trzeci idealnie na problem z lepkościa i filtracją a drugi w przypadku użyciu tych dwóch pierwszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patent ze słomą bardzo ciekawy, warty sprawdzenia ze względu na dostępność. Co myślicie o przepłukaniu jej pod bieżącą wodą / sparzeniu? Myślę, że nieco drobniejsza by się lepiej sprawdziła niż długasy.

 

Sparzyć można, ale imho nie ma to wiekszego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.