Skocz do zawartości

AIPA z aromatem cytrusowym


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Właśnie się zabieram za uwarzenie American IPA ze słodów. Wpadłem na pomysł zaromatyzowania piwka nutami cytrusowymi (limonka, cytryna, pomarańcza itp). Będzie to moja pierwsza taka próba. Może ktoś z was doradzi jak osiągnąć zadowalający efekt? Czy robić wywar z cytrusów i dodawać na koniec zacierania czy po prostu wyciśnięty sok oraz skórkę dodać do fermentora na zimno?

 

Bardzo proszę o rady.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz się liczyć z tym, że sok dodany na cichą wniesie kwasowość do piwa. Skórka z cytrusów natomiast nieprzyjemną gorzkość/cierpkość. Ja zostałbym przy klasycznym chmieleniu amerykańskimi odmianami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę, że Twój pomysł jest zły. Bardziej chodzi mi o owoce, które chcesz użyć. Ananas, pomarańcze i mango wniosą zdecydowanie coś innego niż zasugerowane cytrusy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi dokładnie o owoce które wymieniłem.... chodzi mi o generalną zasadę dodawania wkładów owocowych. Mango jest bardzo ciekawym pomysłem... Pozostaje temat czy dodawać owoce pod koniec zacierania czy dodać je na zimno...? No i co z ilością? Chciałbym na próbę zrobić 10 litrów takiego piwa i zobaczyć co z tego wyjdzie... Nie chciał bym "zabić" smaku piwa. Zależy mi jedynie na delikatnym smaku oraz aromacie owocowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto to zrobić, tylko nie można przesadzić z ilością. Ja zrobiłem limonkowe APA 12Blg chmielone ameryką na goryczkę i na smak 15 minut. Resztę zrobiła limonka. Na warkę 22l poszedł sok i starta skórka (bez białego) z 10 limonek Zagotowałem to w celu odkażenia w leciutkim syropie cukrowym i wlałem na cichą. Było trochę za dużo skórki a za mało soku. Teraz będę powtarzał w warce ok 17l. Dam skórkę z 4 i sok z 10 limonek. Powinno być w sam raz pod moje praeferencje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mus owocowy to daje się najlepiej dać do gara pod koniec gotowania.

Pamiętaj jednak, że jeśli to ma być rasowa AIPA, to chmielu żadna limonka nie zastąpi. Trzeba szczodrze sypnąć na smak i równie hojnie na aromat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do chmielu to co kto lubi. Najbardziej znany amerykaniec i raczej każdemu pasujący to Citra. Cascade, Simcoe, Mosaic to też bardzo fajne aromatyczne chmiele. Na goryczkę najbardziej popularny z amerykańców to chyba Zeus. Polecam kupić kilka single hopów i samemu porównać różne chmiele i wybrać swój ulubiony. Chociaż nikt nie mówi że masz dać jeden. Myślę że mieszanka tych które ci wymieniłem się dobrze nadaje do AIPA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 g Zeusa na 60 min może być srogo w 10 litrach (Wyjdzie ponad 100 IBU).Proponowałbym 15-20 g Zeusa. Poza tym ok. Plus jeszcze na aromat bym wrzucił coś na zimno

 

Co do mango to musi wypowiedzieć się ktoś bardziej doświadczony. Ja mam wątpliwości czy dodanie do gotowania pozostawi po sobie jakiś aromat. Czy ten mus i sok z niego sobie po prostu nie przefermentuje. Zorientuj się jak robili to we Wrężelu bo aromat w Tropical IIPA był mega. Coś pięknego

Edytowane przez krisangel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.