Skocz do zawartości

Filtracja


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

Zamierzam odnowić trochę wykorzystywany sprzęt. Przede wszystkim potrzebuję nowego systemu filtracji.

Jak sprawuje się wkład filtracyjny z Browamatora, czy lepiej jednak wykonać wkład z rurki miedzianej?

http://www.piwo.org/forum/uploads/thumbs/2_888_rn.jpg

Ja stosuję właśnie taką kadź filtracyjną i nigdy nie miałam większych problemów z filtracją. Niestety nie mam porównania z innymi sprzętami typu rurka miedziana - więc w tym względzie Ci nie pomogę.

A tak przy okazji - zastanawiam się, czy nie dowiercić dodatkowych dziurek w moim wkładzie z Browamatora :rolleyes:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam odnowić trochę wykorzystywany sprzęt. Przede wszystkim potrzebuję nowego systemu filtracji.

Jak sprawuje się wkład filtracyjny z Browamatora' date=' czy lepiej jednak wykonać wkład z rurki miedzianej?

http://www.piwo.org/forum/uploads/thumbs/2_888_rn.jpg

Ja stosuję właśnie taką kadź filtracyjną i nigdy nie miałam większych problemów z filtracją. Niestety nie mam porównania z innymi sprzętami typu rurka miedziana - więc w tym względzie Ci nie pomogę.

A tak przy okazji - zastanawiam się, czy nie dowiercić dodatkowych dziurek w moim wkładzie z Browamatora :rolleyes:.

Filtracja jest za wolna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtracja jest za wolna ?

Czasami zabiera trochę czasu' date=' a myślę że dodatkowe dziurki raczej nie zaszkodzą, a mogą pomóc :)[/quote']

A jak to jest montowane ? Czytam i cos dzis slabo kombinuje...

Browamator sprzedaje w komplecie z zbiornikiem fermentacyjnym ?

Dori - czy mozesz to opisac, nie mogę sobie wyobrazić za bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dori - czy mozesz to opisac' date=' nie mogę sobie wyobrazić za bardzo.[/quote']

No pewnie, że mogę :)

Sprawa jest bardzo prosta - wkład filtracyjny wkładasz do fermentora z kranikiem :)

No ok - ale kranik mieści się pod wkładem filtracyjnym ? Tzn wypływ z kranika?

Na zdjęciu wkład jest wypukły, ale na tyle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dori - czy mozesz to opisac' date=' nie mogę sobie wyobrazić za bardzo.[/quote']

No pewnie' date=' że mogę :)

Sprawa jest bardzo prosta - wkład filtracyjny wkładasz do fermentora z kranikiem :)[/quote']

No ok - ale kranik mieści się pod wkładem filtracyjnym ? Tzn wypływ z kranika?

Na zdjęciu wkład jest wypukły, ale na tyle ?

Po włożeniu wkładu filtracyjnego ("wiadro z dziurkami") do fermentora z kranikiem zostaje kilka centymetrów wolnej przestrzeni pomiędzy dnem fermentora, a dnem wkładu filtracyjnego. Kranik w fermentorze jest umieszczony tuż nad dnem. Zacier umieszcza się we wkładzie filtracyjnym, brzeczka spływa sobie do wolnej przestrzeni pod wkładem, a stamtąd kranikiem można ją spuścić do naczynia w którym brzeczka będzie gotowana. Mam nadzieję, że w miarę jasno Ci to wytłumaczyłam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie' date=' że mogę :)

Sprawa jest bardzo prosta - wkład filtracyjny wkładasz do fermentora z kranikiem :)[/quote']

No ok - ale kranik mieści się pod wkładem filtracyjnym ? Tzn wypływ z kranika?

Na zdjęciu wkład jest wypukły, ale na tyle ?

Po włożeniu wkładu filtracyjnego ("wiadro z dziurkami") do fermentora z kranikiem zostaje kilka centymetrów wolnej przestrzeni pomiędzy dnem fermentora, a dnem wkładu filtracyjnego. Kranik w fermentorze jest umieszczony tuż nad dnem. Zacier umieszcza się we wkładzie filtracyjnym, brzeczka spływa sobie do wolnej przestrzeni pod wkładem, a stamtąd kranikiem można ją spuścić do naczynia w którym brzeczka będzie gotowana. Mam nadzieję, że w miarę jasno Ci to wytłumaczyłam :)

No tak, jasne...

Zdjęcie jest trochę mylące, bo wydawało mi się, że to po prostu jest taka wkładka do środka, tak jakby samo wycięte dno. A to po prostu jest cał fermentor z nawierconymi otworami.

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Nie będę zakładał nowego wątka bo myślę,że nie ma potrzeby.

Wykombinowałem sobie tak,że zamiast kupować wkład filtrujący za 34zł bez przykrywki,mogę kupić fermentor z przykrywką za 18zł i sam nawiercić otwory.Powiedzcie mi czy to dobry pomysł,czy będzie tak samo funkcjonowało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę zakładał nowego wątka bo myślę,że nie ma potrzeby.

Wykombinowałem sobie tak,że zamiast kupować wkład filtrujący za 34zł bez przykrywki,mogę kupić fermentor z przykrywką za 18zł i sam nawiercić otwory.Powiedzcie mi czy to dobry pomysł,czy będzie tak samo funkcjonowało?

Będzie. Najważniejsze o czym trzeba pamiętać, to otwory nie mogą być zbyt duże.

A tak naprawdę to daj sobie spokój z wiadrem i wierceniem i zrób filtrator z oplotu wężyka do wody. Jest o tym na forum, m.in tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nawierciłem ok 1200 otworów śr.2 mm i jestem zadowolony. Inni koledzy preferują wężyki lub rurki nawiercone lub nacinane. Każdy sposób jest dobry bo prowadzi do celu. Sam musisz zdecydować jaki wybrać. JK

Ja też filtrowałem kilka warek wykorzystując wiaderka (nawierciłem około 1500 o średnicy 2mm) i w zasadzie byłem zadowolony. Do czasu aż wypróbowałem filtr "dogarnkowy" z rurki (opisywałem go w innym temacie w dziale sprzęt).

To tak jakby porównywać malucha do mercedesa. Oba dowiozą Cię do celu.

 

A tak konkretnie to w filtrze "wiaderkowym" otwory 2mm są stanowczo za duże. Powinny być nie większe niż 1mm i zdecydowanie więcej.

 

Największą zaletą filtra z rurki jest dla mnie (poza błyskawiczną filtracją) brak konieczności przelewania gorącego zacieru. Przy typowej warce było to trudne a teraz zacierając 10kg słodu w 30l wody byłoby to całkowicie niewykonalne.

 

Czytając wypowiedzi osób, które filtrują oplotem z wężyków do wody dochodzę do wniosku, że taki filtr ma te same zalety a jest znacznie prostszy w wykonaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.