Skocz do zawartości

Dyskusje wolne nt chmielu


dziedzicpruski

Rekomendowane odpowiedzi

  • 8 miesięcy temu...
11 minut temu, BelgLover napisał:

Skoro temat do dyskusji nt chmielu, jaki najaromatyczniejszy polecacie?

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka
 

 

Najświeższy :P Ameryka - Citra, Simcoe, Cascade, Amarillo, Mosaic itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, BelgLover napisał:

Skoro temat do dyskusji nt chmielu, jaki najaromatyczniejszy polecacie?

Ja mam kilku klasycznych faworytów.

Z PL: Lubelski i Oktawia. Z DE: Saphire. Z FR: Triskel. Z NZ: Pacifica i Wai Iti.

Z USA nie mam faworytów. Więcej grzechów nie pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew w na pytanie dotyczące chmielenia na aromat.
Mam jeszcze pytanie odnośnie nadawania piwu goryczki. Wiem że jest to szalenie obszerny temat i o profilu goryczki można by pisać peany, niemniej jednak jakie za wasze ulubione, najczęściej używane chmiele na goryczkę? Jak chmielicie piwa powiedzmy do tych 40 ibu, a czym piwa 80+? Zwracacie uwagę na zawartość beta kwasów w chmielu (utrzymują goryczkę w dlugolezakowanych piwach)?
Tak na koniec jak widzicie starcie marynka - iunga?

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, LUBIE_GRAC_W_GRY_WIDEO napisał:

Simcoe i Amarillo na aromat to jak pizza z keczupem - osobno smaczne, ale jak się połączy to jest totalne 10/10. klasyczna ajpowa kombinacja.

 

 

 ,że pizza z keczupem jest super ??, boga nie ma... 

Edytowane przez dziedzicpruski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, dziedzicpruski napisał:

 że pizza z keczupem jest super ??

Niektórzy dają jeszcze majonez i sobie chwalą.
Jeden lubi róże - drugi piwo duże.

Jeden lubi ogórki - drugi ogrodnika córki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10/11/2017 o 20:24, LUBIE_GRAC_W_GRY_WIDEO napisał:

nie rozumiem? u mnie w gminie wszyscy tak jedzą

Pizza z ketchupem jest jak piwo z sokiem. Jakby do mojej pizzy ktoś dał ketchup to bym z domu wyrzucił i jeszcze psem poszczuł.

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a wracając do tematu, jak chmielicie na goryczkę? Trochę czytałem o goryczce i doszedłem do wniosku, że nasza marynka jest na prawdę świetnym chmielem, a w szczególności przez dużą zawartość beta kwasów. Jakie są wasze opinie i doświadczenie o rywalizacji Iunga vs Marynka, a może chmielicie na bogatości amerykańcami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie podstawowym chmielem na goryczkę jest Magnum. Daje bardzo przyjemną goryczkę. Próbowałem różnych, wychodząc z błędnego założenia, że dobrą goryczkę, aromat i smak można uzyskać tym samym chmielem (po historyczne dane zapraszam do moich zapisków :-) Teraz dobieram chmiele na smak i aromat pod styl piwa. Brakujące IBU uzupełniam Magnumem. Złego słowa nie mogę powiedzieć również o Marynce i Iundze. Szczególnie warto spróbować tej ostatniej. Z moich obserwacji wynika, że piwowarzy dzielą się na uwielbiających i niecierpiących Iungi. Ogólnie polecam sypnąć mniej chmielu o wysokim poziomie alfakwasów a unikać sypania dużych ilości chmielu o niskim poziomie alfakwasów.

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Hej, powiedzcie jak pochmielić IPKę na ciekawy aromat owocowo-cytrusowy? Chciałem też trochę na goryczkę coś wrzucić.

Mam w domu swój pellet z Iungi, tegoroczny lubelski w szyszkach (też swój) oraz 100g kupnego pelletowego Mosaica i Azacca (2016).

Ew mogę coś dokupić z tych chmieli obecnie: https://oslo.bryggselv.no/råvarer/humle/pellets?Filter=13¤1:13¤1_2016

Mam jakieś też resztki chmieli angielskich, challangery, goldingi itd z 2015, jakiś centeniel pewnie się znajdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.