Skocz do zawartości

Weizenbock, a zwłaszcza rodzynki


Gitban

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Aż dziw bierze, że piszę tu po raz pierwszy, przecież zaglądam tu niemal codziennie! Przedstawiać się nie będę bo dociekliwy szybko zauważą że konto Jest połączone z fb. Natomiast zwracam się do was, ekspertów z pytaniem o Weizenbock, a zwłaszcza słód carafa Special B który według opisu ma dbać posmak rodzynek. Zaintrygowało mnie to na tyle, że postanowiłem jako swoje trzecie piwo uwarzyć właśnie to:

 

Pszeniczny 55%

Pale Ale 30%

Wiedeński 8.2%

Special B 4.1%

Czekoladowy jasny 2.7%

 

Wszystko oprócz Special'a ze Strzegomia. Zaspy podaje w procentach gdyż rozmiar mojej warzelni szokuje rozmiarami ;)

 

Moje pytanie brzmi, czy przy takim udziale tego słodu uda się uzyskać jakiś akcent rodzynkow oraz czy fermentacja w 23 stopniach otoczenia w ogóle ma sens (jakie drożdże to zniosą najlepiej)? Pytania poboczne są standardowe czyli co zmienić, czy dobra receptura, jak wam się podoba i jaka dziś jest pogoda.

Edytowane przez Gitban
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam Special B jest rodzynkowy, więc powinien dać rodzynki, 23°C otoczenia to wg mnie zdecydowanie za dużo na początek fermentacji weizenbocka, no i ja bym odpuścił czekoladowy i kolor zrobił ciemnym karmelem, ew. oprócz Special B dodał trochę jakiegoś jasnego karmelu, kolo np. 100EBC.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka temperatura fermentacji sprawi, że piwo zamiast przejawiać nuty słodowe będzie estrowe. Zwłaszcza, że weizenowe droże dużo tego produkują i mogą przykryć rodzynkowe niuanse. Jeżeli chcesz poeksperymentować z rodzynkami w piwie to drożdże neutralne, które wyciągną słód. Ekspertem nie jestem, ale wydaje mi sie, że us-05 lub s-04 I niższa temperatura fermentacji 16-18.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka temperatura fermentacji sprawi, że piwo zamiast przejawiać nuty słodowe będzie estrowe. Zwłaszcza, że weizenowe droże dużo tego produkują i mogą przykryć rodzynkowe niuanse. Jeżeli chcesz poeksperymentować z rodzynkami w piwie to drożdże neutralne, które wyciągną słód. Ekspertem nie jestem, ale wydaje mi sie, że us-05 lub s-04 I niższa temperatura fermentacji 16-18.

 

Nie chcę w tym piwie eksperymentować z neutralnymi drożdżami, mam jeszcze możliwość fermentacji w temperaturze 16-17 stopni w piwnicy, ale pytanie czy to nie będzie zbyt niska temperatura dla weizenowych drożdży (ewentualnie można je do 23 stopni przenieść na ostatnie 2-3 dni fermentacji, czy się mylę?).

 

Sam Special B jest rodzynkowy, więc powinien dać rodzynki, 23°C otoczenia to wg mnie zdecydowanie za dużo na początek fermentacji weizenbocka, no i ja bym odpuścił czekoladowy i kolor zrobił ciemnym karmelem, ew. oprócz Special B dodał trochę jakiegoś jasnego karmelu, kolo np. 100EBC.

 

Wahałem się co do tego słodu czekoladowego, ale skoro twierdzisz że lepiej nada się tu karmel to z przyjemnością go umieszczę w recepturze, no chyba, żeby zwiększyć zasyp Speciala o te 2.7%, ma to sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Prawdę mówiąc nie przepadam za Bock-ami ale mając gęstwę drożdżową FM Gwoździe i banany postanowiłem zrobić weizenbock. Fermentacja odbywała się w temp otoczenia 16C, temp na fermentorze 18-20C. Moja receptura na 22l wyglądała tak:

pszeniczny 3,8kg

pilzneński 1,6kg

monachijski 1 kg

carahell 0,3 kg

special b malt 0,3 kg

 

 

Piwo wyszło naprawdę dobre (pierwszy bock, który mi smakuje), mocno słodowe, lekko bananowe, bardzo dobra piana ale czy jest rodzynkowe? Na pewno bez sugestii bym tego nie poczuł. Więc możesz użyć większej ilości niż ja. Polecam te drożdże dały również taką nutkę belgijskiego piwa (jakby to nie zabrzmiało).

Edytowane przez michal9890
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wahałem się co do tego słodu czekoladowego, ale skoro twierdzisz że lepiej nada się tu karmel to z przyjemnością go umieszczę w recepturze, no chyba, żeby zwiększyć zasyp Speciala o te 2.7%, ma to sens?

Wyżej masz standardowy zasyp na weizenbocka, ja bym robił coś podobnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmodyfikowałem recepturę według waszych wskazówek i teraz zasyp wygląda tak:

 

Pszeniczny 54%

Pale Ale 16%

Monachijski 13.5%

Caraamber 11%

Special B 5.5%

 

W międzyczasie byłem na akademii Fermentum Mobile w Krakowie i chyba Weizenbock poczeka na sprzęt potrzebny do wystartowania FM41, nie ma co iść w taniochę (czyt WB-06) jak piwo ma być solidne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrób zwykłego weizena, ok 11blg, fiolkę drożdży zadaj bezpośrednio do brzeczki (wiele osób tak robi z weizenami) a z gęstwy zrób weizenbocka ;)

No właśnie nie wiem czy tak nie zrobię. Zamiast się martwić że nie wystartuje jak należy. Tylko z racji ograniczeń sprzętowych muszę mieć wcześniejsze warki zabutlekowane.

 

A skoro już temat poruszyłeś to jak długo można/należy/da się przechowywać gęstwę z pszenicy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg wiki.piwo.org wygląda to tak:

Gęstwa z piw:

pszenicznych – 1-2 tygodnie

lagerowych, belgijskich 2-3 tygodnie

angielskich – 3-4 tygodnie

amerykańskich - 4-6 tygodni

 

Z własnego doświadczenia dawałem gęstwę 9 dniowa do kolejnego pszenicznego i fermentacja była poprawna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.