Skocz do zawartości

Piwo tylko na słodzie pilzneskim


Eselchen

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym uwarzyć piwo opierające się tylko na słodzie pilzneńskim i drożdżach górnej fermentacji. Po przeszukaniu internetu skleiłem recepturę:

 

100% słód pilzneński (około 4,2kg) na 20l piwa

chmiel żatecki/lubelski 40g (na ok. 20-25 ibu)

drożdże S-04
zacieranie:  64°C 15min, 72°C 45min

 

Nie wiem za bardzo jak chmieli się tylko chmielami aromatycznymi, stąd piszę ten post. I co w ogóle sądzicie o przepisie?

Edytowane przez quattro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci polecam zrobić piwko "pilzneński single malt" na kveikach FM 53. Takie jest właśnie moje pierwsze piwo na jednym słodzie i wszyscy chwalą, z mojego niewielkiego narazie dorobku, na 100% najlepsze piwo :-) Stawiasz wiadro w dowolnie wysokiej temperaturze i zapominasz o sprawie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci polecam zrobić piwko "pilzneński single malt" na kveikach FM 53. Takie jest właśnie moje pierwsze piwo na jednym słodzie i wszyscy chwalą, z mojego niewielkiego narazie dorobku, na 100% najlepsze piwo :-) Stawiasz wiadro w dowolnie wysokiej temperaturze i zapominasz o sprawie!

Mógłbyś podać dokładną recepture ? Zacieranie, chmielenie, fermentacja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do zapisków w stopce, warka #13,

Albo bezpośrednio do tej warki tu http://www.piwo.org/topic/21726-metro-słodowiec/?p=421434

 

Muszę tam trochę poaktualizować, ale generalnie super pozytywne wrażenia, mocno estrowe (ale przyjemnie, NIE rozpusczalnikowo), fajny klar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie zdecydowałem się na Full Aroma Hops , Carlberg (wersja na 20l), tylko mam dwa pytania:

1) w przepisie jest, aby wodę podgrzać do 40 stopni, wrzucić słód i dalej podgrzewać do 61 stopni i dopiero robić przerwę. Co osiągnie się dzięki temu?

2) Użyć chmielu w szyszkach czy standardowo granulat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1). Tu przeczytasz co się dzieje z ziarnem w temp. 40-60 st. C http://www.wiki.piwo...cieranie_ziarna

Nie wydaje mi się. Tzn link jest ok, ale tak na prawdę zasyp w 40 i od razu bez przerw podgrzewanie do temperatury scukrzania, w mojej opinii służy uwodnieniu enzymów w słodzie. Nie powiesz chyba, że robisz każdą przerwę po drodze po minucie w tym przedziale 40-60. Ja jeżeli zasypuję w niższej temperaturze to moją intencją jest właśnie uwodnienie enzymów i robię tak w szczególności przy zacieraniu dekokcyjnym, żeby enzymy przedostały się do ciekłej części zacieru.

 

Oczywiście proszę o wskazówki jeżeli się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze na temat chmieli. Na goryczkę chcę użyć magnum, a na aromat Hellertau Hersbrucker lub Saaz. który będzie lepszym wyborem?

 

Obydwa to fajne chmiele :) Polecam użyć ich dwóch ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeszcze na temat chmieli. Na goryczkę chcę użyć magnum, a na aromat Hellertau Hersbrucker lub Saaz. który będzie lepszym wyborem?

 

Obydwa to fajne chmiele :) Polecam użyć ich dwóch ;)

 

Mógłbyś podać jak połączyć dwa chmiele aromatyczne? Chciałem dać magnum od początku gotowania (60 min) i  Hellertau Hersbrucker na 15 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeszcze na temat chmieli. Na goryczkę chcę użyć magnum, a na aromat Hellertau Hersbrucker lub Saaz. który będzie lepszym wyborem?

 

Obydwa to fajne chmiele :) Polecam użyć ich dwóch ;)

 

Mógłbyś podać jak połączyć dwa chmiele aromatyczne? Chciałem dać magnum od początku gotowania (60 min) i  Hellertau Hersbrucker na 15 min

 

 

Podstawowe pytanie jak chłodzisz? Bo ma to ogromne znaczenie przy chmieleniu na aromat. Masz chłodnicę czy przez noc? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

 

 

Jeszcze na temat chmieli. Na goryczkę chcę użyć magnum, a na aromat Hellertau Hersbrucker lub Saaz. który będzie lepszym wyborem?

Obydwa to fajne chmiele :) Polecam użyć ich dwóch ;)

Mógłbyś podać jak połączyć dwa chmiele aromatyczne? Chciałem dać magnum od początku gotowania (60 min) i Hellertau Hersbrucker na 15 min

Podstawowe pytanie jak chłodzisz? Bo ma to ogromne znaczenie przy chmieleniu na aromat. Masz chłodnicę czy przez noc?
Chłodnicy nie mam. Wsadzam garnek do kastry budowlanej i co jakiś czas wymieniam wodę. Zajmuje to ok. 2-3h Edytowane przez quattro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam jeszcze pytanie do tego przepisu http://www.wiki.piwo.org/Full_Aroma_Hops_,_Carlberg_(wersja_na_20l) . Jak zmienić czas przerw, aby nie uzyskać słodkiego piwa?

Poniższa propozycja będzie dobra?

 

40 minut 60-62 stopnie

20 minut 70-72 stopnie
reszta bez zmian
Edytowane przez quattro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam jeszcze pytanie do tego przepisu http://www.wiki.piwo.org/Full_Aroma_Hops_,_Carlberg_(wersja_na_20l) . Jak zmienić czas przerw, aby nie uzyskać słodkiego piwa?

Poniższa propozycja będzie dobra?

 

40 minut 60-62 stopnie

20 minut 70-72 stopnie
reszta bez zmian

 

 

Sens oryginalnego przepisu jest taki, aby był odpowiedni balans pomiędzy odczuciem słodowości, a dość konkretnym chmieleniem. Zacierając 40 minut w 62 stopniach otrzymasz wytrawne piwo, w takim przypadku ja bym skorygował chmielenie w dół. aby zachować odpowiednie proporcje słodowość - goryczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam, mam przed sobą pierwszą warkę będę robić w.w Full Aroma Hops , Carlberg zgodnie z przepisem .

mam 2 pytania by warzyć świadomie 

1) sposób zacierania 

-10 minut 60-62C ; potem 45 minut w temp. 70-72C   zrozumiałem że taki sposób  ma uczynić piwo bardziej treściwym ( mniej wytrawne) oraz poprawić pianę . 

Pytanie : czy tak krótki czas przerwy scukrzającej maltozowej ma spowodować powstanie mniejszej ilości maltozy , czy maltoza będzie się wytrącać podczas podnoszenia temp. z 62-70  oraz nie będzie się wytwarzać podczas przerwy dekstrynującej 70-72C . 

Czy powinna w tym wypadku być zastosowana próba jodowa . Czy następuje tu pełne zatarcie czy jest tylko częściowe. 

2) sposób chmielenia (u mnie brak chłodnicy )  

...45 minut 40 gram szyszek chmielu aromatycznego Lubelskiego   

Pytanie : jaki był zamysł wrzucać na 45min chmiel aromatyczny  ( zrobię tak,  ale chciałbym wiedzieć) ? 

będę wprowadzać małą zmianę do oryginału posłużę się  Magnum 90min , Marynka 60min , Lubuski 45min + 0min 

i tu kolejne pytanie Lubuski do gorącej brzeczki i filtracja / do fermentacji burzliwej by mocniej odfiltrować piwo licząc na drożdże czy fermentacji cichej (boje się zmętnienia w stosunku do oryginału ) . 

Ilości specjalnie nie pisałem by uzyskać odpowiedzi na w.w pytania a nie propozycję chmielenia , policzę ibu na kalkulatorku . 

Proszę o wyrozumiałość , jestem laikiem w temacie. Mam za sobą tylko 1 Brewkita 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Enzymy nie działają zero jedynkowo. Podczas zacierania działają oba enzymy w mniejszym lub większym zakresie,zależnie od temperatury. Próbę jodową możesz zrobić,przy samym pilzneńskim po 60min napewno będziesz miał zatarte.


Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli taki sposób zacierania powoduje wzrost dekstyn w stosunku do maltozy  , przez co piwo staje się słodsze bo dekstyna jest niefermentowana .

całość uwarza się za zatarte, tylko mamy inny stosunek dekstyna/maltoza dobrze to rozumiem ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli taki sposób zacierania powoduje wzrost dekstyn w stosunku do maltozy  , przez co piwo staje się słodsze bo dekstyna jest niefermentowana .
całość uwarza się za zatarte, tylko mamy inny stosunek dekstyna/maltoza dobrze to rozumiem ? 
 
Mniej więcej. Ostatnio jak zacierałem 100% pilzneński,zatarte miałem już po 15 minutach(próba jodowa). Więc teoretycznie powinienem mieć zatarte na wytrawnie w 62C ale po podniesieniu temperatury do 72C ekstrakt wzrósł jeszcze i już tak wytrawnie nie było.

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.