Jump to content
Sign in to follow this  
michal9890

Temperatura fermentacji

Recommended Posts

Witam 

Jutro chcę zrobić AIPA na drożdżach FM52 Amerykański sen. Zawsze robię tak, że warkę znoszę do piwnicy gdzie panuje temp. 16-18 C i tam fermentuje. Niestety po mrozach aktualna temperatura w piwnicy to 14 C. Według producenta zalecana temp to 16-22C. Wiadomo, że na początku fermentacji temperatura podskoczy o te 2-4 C. Jak myślicie da radę? Czy lepiej fermentacje przeprowadzić w pokoju z temp 20C? Z tego co wiem to w takim piwie powinno się trzymać dolną granice fermentacji więc chyba bardziej odpowiednia będzie piwnica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Robiłem niedawno APE na tych drożdżach (starter). Trzymałem w piwnicy, w której panują o podobne temperatury jak u Ciebie. Drożdże ładnie pracowały. Piwo odfermentowało z jakichś 14-14,5 do 3 blg.

 

Dodam, że fermentor stał na styropianie.

Edited by ko_cur

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja ze sterownikiem zazwyczaj fermentuję wszystko co amerykańskie w 15st więc prawdopodobnie mniej niż będzie u Ciebie przy temperaturze otoczenia wynoszącej 14st, również zrobiłem 3-4 piwa na tych drożdżach w ten sposób i było okej, można powiedzieć, że masz idealne warunki dla tych drożdży i takiego piwa - moim skromnym zdaniem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam spiżarnię w której obecnie panuje 13-14 stopni i tam zaczynają w zasadzie wszytkie moje piwa. Później oczywiście stopniowo ją podnoszę, ale do tej pory wszytkie szczepy bardzo ładnie startowały więc nie ma co się martwić;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piwko już fermentuje. Na fermentorze 19C więc póki co jest ok. :) Unosi się ładny zapach amerykańców w piwnicy. Żeby mi się tam nikt nie włamał :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.