Skocz do zawartości

Kadź zacierna z perspektywą na HERMS'a


prowokator

Rekomendowane odpowiedzi

Odnosnie sposobu grzania-pradem jest o wiele taniej.

Koledzy z forum o mocniejszych alkoholach juz dawno ten temat przeanalizowali-zrodlo ponizej.

http://stalowkasklep.pl/grzanie-gazem-czy-pradem-inf-32.html

 

Gaz jest po prostu drozszy, smierdzacy i niewygodny. 

 

 

GrzegorzW buduje tak duza kadz wiec na pewno ma spore mozliwosci i doswiadczenie inaczej wyjdzie mu klapa i system ktory bedzie stwarzal tak wiele problemow, ze moze go zniechecic do dalszego hobby.

To nie jest garnek 30l ktory stawiasz na kuchence wlaczasz okap i wszystko OK.

Bez projektu i obliczen nie bedziesz w stanie zrobic bardzo dobrej a nawet dobrej kadzi. Polecam program izynierski Solid Edge lub SolidWorks, inaczej mozemy sobie wszyscy tutaj teoretyzowac a nie licz, ze ktos zrobi takie obliczenia za Ciebie.

 

Co do mocy grzalki elektrycznej- 

Q = m * ć.wł * ( t2 - t1 ) = 1kg * 4200 ( J/ kg* C ) * 100°C= 420000J

 

Tyle potrzeba Ci ciepla zeby zagotowac 1 litr wody od 0 do 100

Popatrz jakie grzalki sa dostepne na rynku, jest tez wiele firm co wykonuje grzalki na zamowienie.

Policz i wybierz kompromis pomiedzy moca a szybkoscia grzania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

Czekałem na Ciebie i na to.

Wymieniaj zalety hermsu wobec tego ( splendor, zazdrość innych pomiń )

No to nie jesteś odosobniony, już kilku innych też na mnie czeka. :D

 

Zanim zacznę z Tobą dyskusję, chciałbym wiedzieć na jakim etapie jesteś jako piwowar domowy? Czy warzysz z Okrasą, czy delektujesz się być może już ponad n-setnym brewkitem?

Widziałem na zdjęciach jak kumpel robi brewkita.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mocy grzalki elektrycznej- 

Q = m * ć.wł * ( t2 - t1 ) = 1kg * 4200 ( J/ kg* C ) * 100°C= 420000J

 

Tyle potrzeba Ci ciepla zeby zagotowac 1 litr wody od 0 do 100

Popatrz jakie grzalki sa dostepne na rynku, jest tez wiele firm co wykonuje grzalki na zamowienie.

Policz i wybierz kompromis pomiedzy moca a szybkoscia grzania. 

 

Dla szybkiego obliczenia zapotrzebowania mocy do ogrzania określonej ilości wody przy danym wzroście temperatury w ciągu 1 godziny możemy posłużyć się wzorem:
 
objętość w litrach x 4 x wzrost temperatury / 3412
 
W sieci jest wiele kalkulatorów pomocnych w obliczeniach zapotrzebowania mocy i szybkości grzania. Polecam ten poniższy.
 
 
Odnośnie palnika to można posłużyć się arkuszem dostępnym na naszym forum.
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tradycyjnymi przepychankami sporo ciekawych postów. Czerpię od Was, acz 3 grosze dorzucę. Prawdą jest, że koszty różnych energii wielokrotnie porównywali bimbrownicy, ale... Porównania te to porównywanie ceny prądu z sieci do gazu z butli. Tu zysk na rzecz prądu - tania źródło prądu vs. drogie źródło gazu. Nie znalazłem porównania energii z sieci do gazu z sieci. Kwestie wentylacji odkładam, ale jeśli ktoś ma możliwość podłączenia swojego browaru do sieci gazowej to prawdopodobnie wariant gazowy będzie tańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki za tak liczny udział w temacie, każdy post wniósł coś co jakkolwiek naprowadziło mnie na najlepsze rozwiązanie.

Generalnie prąd odpada, przyłącze domowe 10KW, nie chcę inwestować w zwiększanie mocy przyłącza bo to bez sensu, w przyszłym roku planuję budowę, to w mojej chacie odpowiednio zaplanuję zapotrzebowanie na moc i być może wtedy uruchomię wszystko na prądzie.

 

Jeżeli chodzi o możliwości projektu, wszystko spada na gaz, ew. jakaś mała grzałka wspomagająca, ale, jak dla mnie łączenie 2 źródeł ciepła do jednej kadzi - bez sensu. Widzę dla siebie 2 rozwiązania, albo zmniejszam wybicie do 50 litrów netto, albo ładuje takiego smoka pod spód garów:

$_12.JPG

 

Wg. producenta moc tego smoka to 320000 BTU, co po przekonwertowaniu daje 93 KW, w akcji możecie zobaczyć go tutaj.
 

Edytowane przez GrzegorzW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy palniku 320000 BTU to w to okno nawet wentylator się nie zmieści. Średnica wentylatora przekroczy pół metra.

Na szybkiego zapotrzebowanie na wentylację obliczysz dzieląc ilość BTU przez 1000. Wynik otrzymasz w m3/min.

 

U mnie zamiennik dla grzałki 5500W był palnik 80000 BTU. Odpuściłem sobie, ponieważ średnica wentylatora wyniosła ok. 40cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo zmniejszam wybicie do 50 litrów netto

 

I nad tym się na początek zastanów. Jeżeli będziesz warzył tylko na własny użytek, zrób 50l wybicia i będzie aż nadto. Wiem, bo mam i żeby nie koledzy to zapomniałbym jak się sprzęt obsługuje bo wypić 100 butelek z jednej warki to nie taka prosta sprawa.

Przy tym wybiciu i mocy Ci wystarczy i bez problemów z gazem w piwnicy.

 

albo ładuje takiego smoka pod spód garów

 

 

W piwnicy??!!   :wallbash:  

 

Jaki reduktor da sobie z tym radę, i czy da radę butla 11 kg,

 

Butla będzie zamarzać jak i reduktor.  A skąd takie pomysły z mocą blisko 100kW? Czy wyobrażasz sobie co będzie się działo w piwnicy po 30min. działania palnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacierna i do wysładzania, z kega 50l a warzelna 60l (idealnie byłoby 70). Grzałki 2x 1750W na kadź.

Tu masz wątek:  http://www.piwo.org/topic/17892-budowa-warzelni-50l-od-podstaw/

Edytowane przez ASadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

albo zmniejszam wybicie do 50 litrów netto

 

I nad tym się na początek zastanów. Jeżeli będziesz warzył tylko na własny użytek, zrób 50l wybicia i będzie aż nadto. Wiem, bo mam i żeby nie koledzy to zapomniałbym jak się sprzęt obsługuje bo wypić 100 butelek z jednej warki to nie taka prosta sprawa.

Przy tym wybiciu i mocy Ci wystarczy i bez problemów z gazem w piwnicy.

 

albo ładuje takiego smoka pod spód garów

 

 

W piwnicy??!!   :wallbash:  

 

Jaki reduktor da sobie z tym radę, i czy da radę butla 11 kg,

 

Butla będzie zamarzać jak i reduktor.  A skąd takie pomysły z mocą blisko 100kW? Czy wyobrażasz sobie co będzie się działo w piwnicy po 30min. działania palnika?

 

oczywiście nie jestem wariatem, żeby odpalić 100KW w piwnicy, rzuciłem tylko temat, że są takie palniki, maksymalnie brałem pod uwagę ten 160K BTU (I to tylko pod względem zapasu mocy). Chyba faktycznie zrezygnuję z robienia tak dużego wybicia na gazie. Powiedz mi czym grzejesz swoje kadzie? A co do tego czy dam radę wypić, to niestety u mnie popyt > podaż. (4 stałych smakoszy + latem grille z rodziną i znajomymi) i zapas maleje w mgnieniu oka.

Edytowane przez GrzegorzW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Powiedz mi czym grzejesz swoje kadzie?

Napisałem, że grzałki 2x1750W ( do warzelnej założyłem 2x2kW ale nie zauważyłem różnicy).

Co do wielkości wybicia to większym problemem będą odpowiednie warunki do fermentacji niż wybicie. Na tym sprzęcie jestem w stanie spokojnie uwarzyć 3x w ciągu jednego dnia, czyli 150l   :naughty:  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście nie jestem wariatem, żeby odpalić 100KW w piwnicy, rzuciłem tylko temat, że są takie palniki, maksymalnie brałem pod uwagę ten 160K BTU (I to tylko pod względem zapasu mocy). Chyba faktycznie zrezygnuję z robienia tak dużego wybicia na gazie. Powiedz mi czym grzejesz swoje kadzie? A co do tego czy dam radę wypić, to niestety u mnie popyt > podaż. (4 stałych smakoszy + latem grille z rodziną i znajomymi) i zapas maleje w mgnieniu oka.

 

 

Tak jak radzi ASadam 50 litrów wybicia. A ja dodam jeszcze, po co wyważasz otwarte drzwi?

A na ten popyt to dwie warki w jeden fermentor. Jak w komercyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przy palniku 320000 BTU to w to okno nawet wentylator się nie zmieści. Średnica wentylatora przekroczy pół metra.

No i nie dziwota, że Amerykanie używają takich potworów na zewnątrz, ewentualnie w otwartym garażu :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapadła decyzja i podjęte zostały działania.

 

Stanowisko będzie składało się z Kadzi zaierno-filatracyjnej i warzelnej.

 

2 garnki po 70 l.

Zacierna 3500 w.
Warzelna 5000 w.

 

Standardowo mieszadło napędzane silnikiem od wycieraczek. Do tego tworzę sterownik do automatycznego zacierania.

 

DSC_0249.jpg

 

Część zabawek już dostałem, w poniedziałek powinna dojechać reszta i będę składał cały sterownik w jedną całość. Jako, że z elektroniką miałem bardzo mało wspólnego będzie to też wyzwanie i nowe doświadczenia - więc jak się uda to będzie podwójny sukces. Trzymajcie kciuki :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace trwają.

Budowa sterownika zmierza w dobrym kierunku. Dziś był pracowity dzień:

  • Zmodyfikowałem silnik pod mieszadło
  • Doprowadziłem do porządku zasilacz ATX
  • Przetestowałem możliwości systemu RBPi
  • Podłączyłem i skonfigurowałem sondę z czujnikiem temperatury.
  • Podłączyłem SSR do sterowania grzałką.
  • Złożyłem część sterownika w obudowie po mini komputerze.

Na chwilę obecną prezentuje się to następująco:

 

 

 

gallery_18120_774_1179844.jpg

 

Na jutro planuję złożyć resztę, min. sterowanie mieszałem, podłączyć zasilanie, uporządkować kable, wymienić włączniki. Już się nie mogę doczekać pierwszej warki na nowym sprzęcie :cool:

 

PS. Nigdy nie opierajcie się o rozgrzaną lutownicę :P

gallery_18120_774_1880835.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,podepnę sie pod temat.Od jakiegoś czasu na półce leży mi takie ustrojstwo jak Banana Pi coś podobnego do Raspberry Pi czy da się zbudować jakis sterowniczek d

 

Prace trwają.

Budowa sterownika zmierza w dobrym kierunku. Dziś był pracowity dzień:

  • Zmodyfikowałem silnik pod mieszadło
  • Doprowadziłem do porządku zasilacz ATX
  • Przetestowałem możliwości systemu RBPi
  • Podłączyłem i skonfigurowałem sondę z czujnikiem temperatury.
  • Podłączyłem SSR do sterowania grzałką.
  • Złożyłem część sterownika w obudowie po mini komputerze.

Na chwilę obecną prezentuje się to następująco:

 

 

 

gallery_18120_774_1179844.jpg

 

Na jutro planuję złożyć resztę, min. sterowanie mieszałem, podłączyć zasilanie, uporządkować kable, wymienić włączniki. Już się nie mogę doczekać pierwszej warki na nowym sprzęcie :cool:

 

PS. Nigdy nie opierajcie się o rozgrzaną lutownicę :P

gallery_18120_774_1880835.jpg

Witam,podepnę sie pod temat.Od jakiegoś czasu na półce leży mi takie ustrojstwo jak Banana Pi coś podobnego do Raspberry Pi czy da się zbudować jakiś sterowniczek do ważenia z tego ustrojstwa?

Edytowane przez Piotr Rosiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile system pracuje tak samo, bo jest napisany w pythonie, to mogą być problemy jeżeli GPIO jest inaczej ponumerowane i piny mają inne wartości, w takim przypadku trzeba by trochę inaczej podłączyć, ale przypuszczam że tak :)

Edytowane przez prowokator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile system pracuje tak samo, bo jest napisany w pythonie, to mogą być problemy jeżeli GPIO jest inaczej ponumerowane i piny mają inne wartości, w takim przypadku trzeba by trochę inaczej podłączyć, ale przypuszczam że tak :)

A można wiedzieć  jaki ty system masz wgrany do Rpi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NOOBS, chyba brat bliźniak debiana (Raspbian). System nie robi różnicy, bo i tak softem steruje się GPIO.

 

Pisząc wcześniej system miałem na myśli soft, i teraz skumałem, że chodzi Ci o soft. A więc używam tego: craftbeerpi.com

Edytowane przez prowokator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Coraz bliżej 1 warki w nowym browarze. Na chwilę obecną wygląda to tak:

https://drive.google.com/drive/folders/0B6G4GcL0YEcIWUhmYWVTZ2tLcWs

 

Pozostało mi przykręcić zawory, i zamontować grzałkę w kotle warzelnym. Wymiana instalacji elektrycznej do grzałek (na grubsze kable) i startujemy.
Pierwsze testy przeszły okej, być może uda się uwarzyć coś w tę niedzielę. Może nagram filmik jak działa sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jest!

Dzisiaj pierwsza warka na nowym sprzęcie. Sporo jeszcze do zrobienia, ale najważniejsze że działa!

Sterowanie działa perfekcyjnie, początkowo wymagało trochę cierpliwości, żeby znaleźć najlepszą konfigurację pod swój kocioł, ale w końcu się udało. Podczas osiągania zadanej temperatury, ta wzrasta o około 0,5, ale później stabilizuje się i jest cały czas bliska lub równa zadanej.

W przyszłym tygodniu kończę fermentor, i dopieszczam browar, tak żeby wszystko miało ręce i nogi.

 

[media]

[/media]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.