Skocz do zawartości

Grzałka elektryczna do kega - różne zagadnienia


Terry

Rekomendowane odpowiedzi

Straszny opór podczas wkręcania śruby. Obawiam się zerwania gwintu. Naprawdę sporo siły trzeba użyć, a że nie chwaląc się trochę krzepy mam :D to gwint może się zerwać.

Przesmaruję śrubę i sprawdzę raz jeszcze.

Edytowane przez lewatywa8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jestem po wykonaniu 8 otworów fi14 w kegach. To jest bajecznie proste. Zwykłe wiertło do metalu HSS. Najpierw fi10 (wkrętarką), potem poprawka fi14 (wiertarką, bo za duża średnica do wkrętarki). Całość (jeden otwór) to nie więcej jak 2min. Próbowałem podlać olejem, ale nie jest to konieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak rozwiązaliście kwestię izolacji silnika do wycieraczek? Taki ze mnie elektryk, że dwa dni straciłem na naprawianiu zasilaczy, zanim doszedłem, że obudowa silnika nie może stykać się z kegiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? Przecież na kegu nie ma żadnego napięcia. Poza tym powinien być podłączony do PE, czyli w razie napięcia, od razu wybija. Ja jeszcze nie podłączałem,to nie wiem. Ale kega z mieszadłem kupiłem w całości od kol. mrblaha, więc myślę że to będzie działać jak powinno :) Tak mam zamocowany silnik:

post-3083-0-62502000-1411985228_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja mam podłączone tylko PE do obudowy, nie wiem czemu, ale silnik samochodowy w jedną stronę przestaje kręcić, a w drugą bierze 19A jak tylko podłączę 0 pod kontakt, przy wyłączonym sterowniku nawet. Tak ponoć ma być, sprawdzałem z silnikiem w ręku i mieszadłem w wodzie chodzi jak złoto.

 

Jeszcze mam pytanie, jak będziesz wyciągał sito?

Edytowane przez 101k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na razie na sucho śmiga, choć dopiero niedawno sprawdziłem. Brakuje mi jeszcze tych nieszczęsnych uszczelek pod grzałki (gdzie to cholerstwo kupić???) dlatego nie mogę zalać.

Sito w środku ma otworek 4mm. W zamierzeniu muszę tam zrobić jakieś prowadzenie do trzpienia mieszadła i za to prowadzenie będę wyciągał. Póki co wyciągam kawałkiem zagiętego drucika. Tak się sprytnie skomponowało, że nie muszę demontować grzałek, sito bez problemów wychodzi w całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z fibry to te do wodomierza. Zobacz czy średnica Ci pasuje (fibra to celuloza, nie reaguje z brzeczką).

Ja dawałem jeszcze podkładki KO o szerokim kołnierzu z obu stron.

Edytowane przez Kamilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pavulonek a te kegi to din czy euro ?

A czy ja się na tym znam? Kegi po tyskim, raczej te węższe, bo mam też jeden szerszy, chyba po okocim. Grzałki fi160 pasują.

Podkładki miedziane możesz dostać w sklepie co części sprzedają do samochodów lub sprzętu rolniczego

DzIęki, rano się przejdę sprawdzić. Jak nie będzie to wsadzam fibrę.

A jak rozwiązaliście kwestię izolacji silnika do wycieraczek? Taki ze mnie elektryk, że dwa dni straciłem na naprawianiu zasilaczy, zanim doszedłem, że obudowa silnika nie może stykać się z kegiem...

Rzeczywiście coś jest na rzeczy. Właśnie to sprawdzałem i między kegiem a zerem w gniazdku (N) są jakieś dziwne napięcia ok. 3V przemiennego, natomiast między zasilaniem silnika a N pokazało mi...115V przemiennego. Nawet bym na to nie zwrócił uwagi, gdyby nie to, że dotknąłem lekko pocharatanym przedramieniem brzegu kega no i mnie lekko posmyrało ;) Więc zacząłem mierzyć. Między obudową silnika a zasilaniem też nie ma zera, jest tam jakieś małe napięcie. Może się gdzieś coś indukuje.

Sam silnik do ramy mieszadła mam przymocowany na gumowym zawieszeniu, nie mam pojęcia skąd się bierze napięcie na kegu.

 

PS. PE jeszcze nie podłączyłem, bo jeszcze (od 5 lat :P) nie zainstalowałem w domu różnicowo-prądowego :P

Edytowane przez pavulonek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilcie je jak należy, to znaczy z instalacji trójprzewodowej

tak trzeba, ale problem się może pojawić w przypadku dowolnego innego zasilacza impulsowego, w którym chiński producent nie przewidział podłączenie uziemienia :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co radzicie, mam dać normalny zasilacz transformatorowy? Mam taką opcję, bo gdzieś mi zalega taki transformator, w dodatku symetryczny. Musiałbym tylko dokupić układ prostowniczy. Czy na pewno wtedy skończy się to przebicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dać normalny zasilacz transformatorowy?

IMHO, jeśli występuje problem z różnicami potencjałów to takie rozwiązanie było by chyba najlepszym.

 

Domyślam się, że silnik napędzający mieszadło ma po prostu jedną ze szczotek podłączoną do obudowy i stąd to całe zamieszanie z napięciami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co radzicie, mam dać normalny zasilacz transformatorowy? Mam taką opcję, bo gdzieś mi zalega taki transformator, w dodatku symetryczny. Musiałbym tylko dokupić układ prostowniczy. Czy na pewno wtedy skończy się to przebicie?

 

To nie jest przebicie. Niektóre zasilacze, zazwyczaj impulsowe, jako część filtra przeciwzakłóceniowego mają na wejściu dwa kondensatory pomiędzy L, N i PE - stąd połowa napięcia sieci przy niepodłączonym PE (dzielnik pojemnościowy). Zasilacz transformatorowy nic nie zmieni jeśli w instalacji znajdują się inne nieprawidłowo zasilane urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.