Skocz do zawartości

Grzałka elektryczna do kega - różne zagadnienia


Terry

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem czym jest bednarka, jednak żeby to miało ręce i nogi to jeszcze trzeba wykonać pomiary, sam tego nie zrobię, nie mam też piwnicy i jedyna opcja to kopanie przed domem. W sumie to mogę wykonać póki co przy garażu, w końcu to tam warzę? Zakopać te 5kg wokół garażu(ile tam wyjdzie mb) i rozdział z uziomem zrobić w małej przygarażowej rozdzielni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czyli zamiast np. 2000W pobierała lekko ponad 1000W.

no popatrz jaki watomierz to mądrala, oszukał Cię a Ty nawet nie zauważyłeś :smilies: dlaczego i kiedy.

Chyba niewiele wiesz o takich przyrządach pomiarowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledze chyba chodziło że żadne watomierz  nie pokarze 2000 W

A mi się wydało że sterownik Pamel jak mamy ustawione np: 50 mocy to wyłącza grzałki na pewny moment (sekundy czy milisekundy) Bo u mnie światło m ryga, pulsuje.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze zapis w innym wątku. Kolega z forum, mierzył moc wyjściową w amperach i przy zmniejszaniu % mocy sterownika, pobór w amperach spadał. Nie jestem elektrykiem, dlatego chciałbym wyjaśnienie czemu i gdzie  oszukał mnie mój watomierz :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanko do kega EURO 175 i   DIN 155 jaka jest długość grzałek firma powinna podać taka informacje ?  I jakie są grubości tulejek aby wykręcić otwory w kegu do zamocowania grzałek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na forum Bolecki napisał, iż Pamel stosuje inna metodę od niego czyli sterowanie fazowe a nie grupowe. Tego niestety nie mogę znaleźć. Natomiast  Pamel opisuje jak to działa na swojej stronie.

Sterowanie fazowe posiada jednak jedną ważną zaletę. Moc dostarczana do grzałki jest stała w czasie.
Można zmierzyć ją watomierzem. W przypadku grzałki która pobiera przy pełnej mocy 20A, po ustawieniu
mocy na 33% prąd pobierany z sieci to tylko 13A. W sterowaniu grupowym urządzenie cały czas „szarpie”

po 20A co może spowodować migotanie światła w całym domu.

Edytowane przez lewatywa8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanko do kega EURO 175 i   DIN 155 jaka jest długość grzałek firma powinna podać taka informacje ?  I jakie są grubości tulejek aby wykręcić otwory w kegu do zamocowania grzałek ?

długość jeszcze nie sprecyzowana - ok. 170-175cm

średnica tulejek - jaka będzie na magazynie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo nie rozumiem o co Ci chodzi.

O prostą rzecz, wspomniany przez Ciebie watomierz, pokazuje średni pobór mocy, a faktycznie chwilowo moc jest pobierana taka jak jest obciążenie. (czyli pełna grzałek)

 

 

mierzył moc wyjściową w amperach i przy zmniejszaniu % mocy sterownika, pobór w amperach spadał.

moc się mierzy w watach

 

 

Sterowanie fazowe posiada jednak jedną ważną zaletę. Moc dostarczana do grzałki jest stała w czasie. Można zmierzyć ją watomierzem. W przypadku grzałki która pobiera przy pełnej mocy 20A, po ustawieniu mocy na 33% prąd pobierany z sieci to tylko 13A.

ale to już chyba przeczy nie tylko fizyce, ale także arytmetyce  (II kl szkoły podstawowej).

Piredzielicie zgodnie z marketingowym bełkotem, nie zastanawiając się nad tym co to znaczy.

No oczywiście ważne jest tylko to. że słyszałem/czytałem bo "fachowcy" napisali.

Być może to jest prawda, ale raczej w przestrzeni liczb urojonych.

Dla przypomnienia P=I*U°Cos(fi)

I pytanie konkursowe (za 1 piwo, które podeślę jak przegram):

jeśli prąd się zmniejszy o ok, 35% to o ile się zmniejszy moc (przy stałym napięciu)?

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję jednak przemyśleć pewne sprawy.

Rzeczywiście przy stałym napięciu na odbiorniku zmniejszenie prądu o 35% to zmniejszenie o tyleż mocy. Jednakowoż oznacza to wzrost rezystancji (z prawa Ohma). Byłoby tak gdybyśmy po prostu podłączyli drugą szeregową grzałkę. Rezystancja wzrośnie, napięcie jest stałe, więc zmaleje prąd i spadnie proporcjnalnie do nego moc. W przypadku regulatora napięcia jest jednak inaczej. Grzałka ma stałą (w rzeczywistości zmienia się z temperaturą w nieistotnym dla tych rozważań zakresie) rezystancję. Zmnejszamy o 35% napięcie więc, zgodnie z prawem Ohma zmniejszy się o tyle samo prąd. Mamy więc 65% pierwotnego napięcia i 65% pierwotnego prądu. Moc zmniejsza się więc do 0,65*0,65 = 0,42 czyli do 42% początkowej wartości. Przy stałej rezystancji odbiornika moc na nim wydzielana jest proporcjonalna do kwadratu napięcia czy prądu.

Sterowanie fazowe też nie jest jednak pozbawione wad. Wprowadza zakłócenia radioelektryczne. Konieczne są dodatkowe filtry.

Nawiasem mówiąc obliczenia Pamela też nie są dokładne. Zmaniejszenie prądu z 20 do 13 amperów daje w efekcie 42% początkowej mocy. Aby uzyskać 33% prąd powinien mieć wartość około 11,5A. Mogą oczywiście opowiadać, że jest to wynik z rzeczywistego pomiaru ale aby zmierzyć poprawnie odkształcone wartości przebiegów trzeba zainwestować więcej niż 14PLN w miernik uniwersalny z supermarketu budowlanego.

@Dr2 Czy adres do wysyłki mogę podać na PW?

Edytowane przez cemik1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem zamówienie jest złożone ale jeszcze z tydzień potrwa tworzenie dokumentacji i osprzetu do grzelak więc będziesz miał okazję jeszcze zamówić śledź temat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę podjąć szybko decyzję i nie bardzo mogę w zwiazku z tym po prostu śledzić temat. Chodzi o to że chcialem się dopisać do listy i jakby technicznie nie da rady. No cóż ... nie wiem co robić. Chyba pójdę za radą kolegi o nicku kasug i kupię najtańsze czajniki elektryczne po 25 zł i wymontuję z nich grzałki.

Cytuję

"Dobrze Ci radzę kupić 2 czajniki i wymontować z nich grzałki wraz z mocowaniem - idealne wyjście i 3 bolce na kabel komputerowy! Też kombinowałem to z innymi, to z używką i tylko wpadałem w koszty. Nie warto, przetestowałem"

to z tematu:

http://www.piwo.org/topic/5407-biab-czyli-warzenie-w-worku-bez-wysladzania-fotoreportaz/page-4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę podjąć szybko decyzję i nie bardzo mogę w zwiazku z tym po prostu śledzić temat. Chodzi o to że chcialem się dopisać do listy i jakby technicznie nie da rady. No cóż ... nie wiem co robić. Chyba pójdę za radą kolegi o nicku kasug i kupię najtańsze czajniki elektryczne po 25 zł i wymontuję z nich grzałki.

Cytuję

"Dobrze Ci radzę kupić 2 czajniki i wymontować z nich grzałki wraz z mocowaniem - idealne wyjście i 3 bolce na kabel komputerowy! Też kombinowałem to z innymi, to z używką i tylko wpadałem w koszty. Nie warto, przetestowałem"

to z tematu:

http://www.piwo.org/topic/5407-biab-czyli-warzenie-w-worku-bez-wysladzania-fotoreportaz/page-4

ale jesteś już na liście chętnych, nie wiem czy sam się wpisałeś czy ktoś cię dopisał :)

 

a jak koniecznie chcesz najtańsze grzałki to na alegro można kupić po 23zł/szt

np. tutaj typ UU 2000W ale nie są z nierdzewki

Edytowane przez satyrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy mnie ktoś dopisał bo jak się próbowałem dopisać to wyskakiwał jakiś błąd a właściwie chyba (???) komunikat że operacja jest niemożliwa.

 

nie chodziło mi o NAJTAŃSZE grzałki - akurat w tym przypadku warto by mieć zakrzywione w promieniu zbliżonym do mojego "gara"

 

teraz to już nie wiem kompletnie o co kaman - tak jakby temat został "opuszczony"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plusem zamówienia grupowego jest niska cena - za 56zł kupujemy grzałkę , która przy zamówieniu jednostkowym kosztuje >120zł, a niektóre wyceny miałem nawet 430zł/szt i to w hurcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plusem zamówienia grupowego jest niska cena - za 56zł kupujemy grzałkę , która przy zamówieniu jednostkowym kosztuje >120zł, a niektóre wyceny miałem nawet 430zł/szt i to w hurcie

tak czy inaczej nalezy ci sie PIWO  :beer: wlozyles w to kawal roboty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy satyrek pracuje dla sprawka czy może odwrotnie. W kazdym razie czyja to SPRAWKA że nagle jestem dopisany do listy a wczesniej nie mogłem tego zrobić. Nikt się do mnie nie odezwał w sprawie.... ani żadne CBŚ ani TGV ... ciekawe gdzie mi te grzałki tajemniczy gość wyśle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy satyrek pracuje dla sprawka czy może odwrotnie. W kazdym razie czyja to SPRAWKA że nagle jestem dopisany do listy a wczesniej nie mogłem tego zrobić. Nikt się do mnie nie odezwał w sprawie.... ani żadne CBŚ ani TGV ... ciekawe gdzie mi te grzałki tajemniczy gość wyśle

1. Dla nikogo nie pracuję, organizuję to zamówienie grupowe charytatywnie

2. Odezwałem się do Ciebie i poinformowałem że jesteś na liście chętnych, ja Cię nie dopisywałem

3. Gdy producent poprosi o wpłatę wyślę PW do zainteresowanych z danymi do wpłaty

4. bez przelewu nikt Ci nic nie wyśle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No nie wiem czy satyrek pracuje dla sprawka czy może odwrotnie. W kazdym razie czyja to SPRAWKA że nagle jestem dopisany do listy a wczesniej nie mogłem tego zrobić. Nikt się do mnie nie odezwał w sprawie.... ani żadne CBŚ ani TGV ... ciekawe gdzie mi te grzałki tajemniczy gość wyśle

 

1. Dla nikogo nie pracuję, organizuję to zamówienie grupowe charytatywnie

2. Odezwałem się do Ciebie i poinformowałem że jesteś na liście chętnych, ja Cię nie dopisywałem

3. Gdy producent poprosi o wpłatę wyślę PW do zainteresowanych z danymi do wpłaty

4. bez przelewu nikt Ci nic nie wyśle

Nie rozumiem pewnych rzeczy np:

1- co masz na myśli pisząc "odezwalem sie do Ciebie" - chodzi o ten post mówiący że "ktoś cie dopisal" ? No to niestety rodzi moje pytanie kto mnie kurcze dopisał...

2 - a czemu jak producent sie odezwie to dane do wpłaty mają być wysylane na PW czyli prywatne skrzynki? To bedzie tajne konto producenta?

3 - czemu tak podkreslasz że "bez przelewu nikt Ci nic nie wyśle"? To zrozumiałe że się placi za towar ale raczej komuś wiarygodnemu o sprawdzonej historii sprzedaży jak na "allllgo" na przykład.

 

Ja nie mam żadnych danych o Tobie oraz informacji co dalej ma się dziać z towarem po wyprodukowaniu. Jakie są koszty dystrybucji do mnie. Coś może przeoczyłem...

PS:

Może jakis przewrazliwiony jestem. Nie chcę niszczyć fajnej inicjatywy zakupu tych grzałek. Jednak nie wyśle złamanego grosza bez "pewnej dozy nieśmiałości" a poza tym...

Edytowane przez Procent1968
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiało grozą  :roll:

 

No nie wiem czy satyrek pracuje dla sprawka czy może odwrotnie. W kazdym razie czyja to SPRAWKA że nagle jestem dopisany do listy a wczesniej nie mogłem tego zrobić. Nikt się do mnie nie odezwał w sprawie.... ani żadne CBŚ ani TGV ... ciekawe gdzie mi te grzałki tajemniczy gość wyśle

 

Panie drogi to jest kącik miłośników sarkazmu, loża szyderców czy żart się nie udał?

Czuje się "dotknięty tą wypowiedzią".

Być może mimo błędu jednak udało Ci się wpisać na listę. Chyba wszystkim znane są przypadki że mimo pojawienia się błędu operacja dochodzi do skutku. 

Nie chcesz brać udziału w zamówieniu to zrezygnuj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czemu jak producent sie odezwie to dane do wpłaty mają być wysylane na PW czyli prywatne skrzynki? To bedzie tajne konto producenta?

 

 

nie, to będzie moje prywatne konto, pewnych danych osobowych nie podaje się publicznie na forum

 

 

Ja nie mam żadnych danych o Tobie oraz informacji co dalej ma się dziać z towarem po wyprodukowaniu. Jakie są koszty dystrybucji do mnie. Coś może przeoczyłem...

 

 

Moje dane: imię, nazwisko, adres wyślę na PW z danymi do przelewu, odnośnie kosztów dystrybucji to jeszcze nie są ustalone, jedna grzałka będzie ważyć ok.1 kg, koszt wysyłki będzie zależeć od tego ok., ponieważ Poczta Polska ma inną cenę do 2kg, inną powyżej, do tego dojdzie jeszcze koszt opakowania. Nie zamierzam na tym nic zarabiać - tak działa wzajemna pomoc na forum.

 

 

Może jakis przewrazliwiony jestem.

 

 

Masz do tego pełne prawo, sam miałbym obawy gdybym miał wpłacić pieniądze komuś z trzydziestoma postami.

Zająłem się organizacją zamówienia ponieważ nikt z "większym" stażem się nie zgłaszał, odświeżyłem temat ponieważ chcę kupić te grzałki,

Kolega organizujący poprzednie zamówienie nie odezwał się na forum ani na PW dlatego sam postanowiłem poszukać dobrej oferty.

Przeglądając cały wątek o grzałkach myślę że to najlepsza uzyskana cena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czuje się "dotknięty tą wypowiedzią".

 

Jeśli tak to sorki :beer: 

 

lubię czytać to co jest "drobnym drukiem" i dlatego dmucham na zimne - jakieś mi się to wszystko wydało podejrzane

 

satyrek - dziękuję za informacje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.