Skocz do zawartości

Grzałka elektryczna do kega - różne zagadnienia


Terry

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Spiewaczek1 napisał:

Witbir mój pierwszy wtedy.
Panie powiedziały że mają ostatnią szt. Dla mnie nie pasowała. I Panie oznajmiła że już nie będą miały w ofercie.

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka
 

moze panie cos razem zrobimy? brakuje sprzetu u mnie w chwili obecnej ale jak beda grzalki to moge cos wydlubac ;) mam sporo amerykackich chmielin :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.12.2018 o 01:08, c64club napisał:

[...]Do kegów Euro, jeśli komuś niestraszne grzałki "nie-nierdzewne", jakby stworzona wydaje się "Grzałka parnikowa 1400W OMD" dostępna na Alledrogo u usera rum-lux_com_pl niecałe 40 złotych.[...]

Przechwycenie obrazu ekranu_2018-12-04_00-47-43.png

 

Dobrze wczoraj napisałem. Wydaje się. Grzałka dotarła i już na oko po wjęciu z paczki wymiar mi się nie zgadzał. Pomierzyłem i tam gdzie ma być 390, jest w jednej połówce 380, w drugiej 377. Dobrze, że mieszadło jeszcze nie pospawane, bo bym teraz ciął. Znacznie dłuższe są też odcinki od ściany do zgięcia - średnica samego okręgu jest mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamowilem grzalki od @sprawka i teraz pojawia sie kolejne pytanie jak je zabezpieczyc w sensie po podlaczeniu ich do zasilania potrzebna jest jakias obudowa, pokrywa czy cos co odizoluje styki grzalek ktore beda pod napieciem od czynnikow zewnetrznych. Sprawek proponowal obudowe do wspawania w keg ale niestety u mnie spawanie praktycznie w ogole odpda i pytanie czy jest jakas inna metoda zeby opanowac to zagadnienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepach z art. elektrycznymi są puszki plastikowe różnych rozmiarów. Na pewno coś dobierzesz.

Np. coś takiego  (Wymiary do weryfikacji) https://www.egsystem-sklep.pl/puszka-hermetyczna-pokrywa-pelna-ip56-p-2183.html?gclid=Cj0KCQiA3b3gBRDAARIsAL6D-N-up10PjyjVGNWn4tAme17gVdKUL4Moyca8E8F6CvRdix8Fs4S5lzkaAoOgEALw_wcB

Oczywiscie, z racji obłości kega, trzeba ja będzie nieco zmodyfikowac...

 

Można też zastosować pojedynczą, wąska puszkę, osobno dla kazdej grzałki i wtedy problemy z krągłościami kega sa łatwiejsze do ogarniecia... O take, np.: https://www.budujesz.pl/pawbol-puszka-n-t-hermetyczna-90-x-45-klick-ip54-a-0063-3401979/

Edytowane przez Kaniutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani,

przeleciałem już chyba po raz 17-y przez cały temat i albo ja nie jestem zabystry, albo nie ma konkretu.

DIN 50l, grzałki od Sprawka na wymiar.

Jaka jest konkretnie, najlepsza odległośc między zaznaczonymi pytajnikiem otworami? Jedyna informacja jaką znalazłem to 8-9 cm. Ja jestem inżynierem i ponad 10% tolerancji w wymiarach jest dla mnie niedopuszczalna :) To jak to jest z tym rozstawem otowrów, 8 czy 9 cm?

 

KEGotwory.jpg

 

A drugim pytaniem jest. Jak wysoko od dna montujecie grzałki? Mam fałszywe dno z jednego kawałka blachy, które chciałbym móc czasem wyjąć. Albo, na nie kłaść też sito z IKEA jako filtr chmielin, bo będe tej samej kadzi używał równiez do warzenia - przynajmniej przez jakiś czas...

Edytowane przez Kaniutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

majster... dzwonisz i ci dziadzia powie ? 

wszystkie grzalki powinny byc rozmieszczone 60x90 (60 wysokosci 90 poziom) i 22 mm (srodek otworu)od konca dolnego wyoblenia (w dinie)

niestety w euro nie mam tyle doswiadczenia i kilka rzeczy moze ulec zmianom 

przy takim rozmieszczeniu grzalek wyjmiesz spokojnie fd od dziadzi ;)

Edytowane przez sprawek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W euro masz wybrzuszenie przy dnie, jest tam miejsca na styk na otwór fi14 i nakrętkę od grzałki (dolne nyple grzałek) jeśli wywiercisz w połowie wysokości prostego pasa blachy pod tym wybrzuszeniem. Rozstaw się musi zgadzać ze sprawkowym zaleceniem, tylko wysokość umieszczenia dolnych nypli dobierzesz dla siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, sprawek napisał:

majster... dzwonisz i ci dziadzia powie 

Dziadzia, tylko Ty masz tam taki zasieg, że nawet majster nie pomoże :)

Bardzo Ci dziękuję za informację!!!

 

A powiedz mi jeszcze kochaniutki, czy mi to sitecko z Ikea tam wejdzie, przy podanych przez ciebie wymiarach. Ma ono wszak 33 cm srednicy razem z rantem i jest znacząco wieksze od FD. Bo jeśli nie, to może sobie podniosę te grzalki o centymetr do góry?

Edytowane przez Kaniutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siteczko sobie nabądź. Koszt niewielki, a jeśli się nie zmieści (co sprawdzisz bez ucinania rączki) polecam uzycie zgodnie z przeznaczeniem, czyli do smażenia bez duszenia ale i bez chlapania tłuszczem. Nie jest tak sztywne jak blacha, więc wlezie tam gdzie baszane 330mm miałoby problemy. U mnie w Euro wchodzi spokojnie, mimo iż grzałki mam mniej przyległe do ścian niz sprawkowe. Mam dwie pętle eliptyczne 330x350mm, jedna 30 mm nad dnem, druga 90 mm nad brzegiem dna.

Edytowane przez c64club
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie chcesz zastosować rozwiązania ale możesz na aliexpresie kupić sobie np takie fałszywe dno (przykład 1 z brzegu, poszukaj są różna rozmiary i rozwiązania )

https://pl.aliexpress.com/item/Diameter-30-5cm-304-Stainless-Steel-False-Bottom-for-Homebrew-Pot-Converts-Into-a-Mash-Tun/32791694171.html?spm=a2g17.search0104.3.85.6c6f58ccpguUio&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10065_10068_319_317_10696_5729415_453_10084_454_10083_10618_10304_10307_10820_10301_10821_538_537_536_5730515_10843_10059_10884_10887_100031_321_322_10103,searchweb201603_51,ppcSwitch_0&algo_expid=d3b08457-5bc6-4c4e-84ed-e0f3ec64b189-12&algo_pvid=d3b08457-5bc6-4c4e-84ed-e0f3ec64b189

wyrzucasz ten zamontowany odpływ, przez ten otwór po odpływie może przechodzić oś od mieszadła do teflonowej panewki zamocowanej w dnie (ktoś tu na forum ogłaszał się że takie może zrobić). Możesz też ten otwór zaślepić i zrobić otwór odpływowy w dnie a zawór zamontować na dolnym pierścieniu. Przez to, że to fałszywe dno jest sferyczne i dno kega jest wklęsłe możesz zrobić podwójne filtrowanie, jednym będzie ten nabytek z chin a drugim zamocowany pod nim filtr np z oplotu.     

Edytowane przez mirek1g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mirek1g Ja mam FD od Sprawka, i podparcie, i tuleję teflonową do mieszadła, i grzałki. Ale jeszcze tego wszystkiego nie składałem do kupy, bo jak miałem czas, to nie miałem elementów. A, teraz, jak juz mam elementy, to mi się włączyły tryby altruistyczne. I, zamiast wiercić, spawać, rżnąć, gnieść, zacierać, jeżdżę po okolicy i spełniam dziecięce marzenia... Mam więc też dużo czasu, żeby myśleć, zanim nieodwracalnie popsuję kega....

Pomysł jest taki, że jak już zatrę w tym kociołku i wyczyszczę go z młóta, to położe sitecko z IKEA na fałszywym dnie po to, żeby mi po gotowaniu brzeczki i chmieleniu w tym samym kociołku oddzieliło ten chmiel. Oczywiscie może się z czasem okaże, że to taki sobie pomysł i w końcu kupię sobie jakiegoś hopspidera z Aliexpresu. Ale, teoretycznie,  na chłopski rozum, zamontowanie grzałek o - powiedzmy - centymetr wyżej, nie będzie miało wielkiego wpływu na sprawnośc kociołka. Wszak centymetr wysokości w kegu DIN, to tylko cca. litr pojemności. Więc nawet jeśli pomysł okaże się średni, to zawsze można z niego zrezygnować, ale warto tę funkcjonalność mieć. FD ma 31,5 cm średnicy więc jest o 1,5 cm węższe od ikeositecka. A ono jest od FD grubsze rantem o kilka mm.

@c64club Tak, tak. Te sitecka są bardzo mądre. Używam ich do gotowania od wielu lat. Więc się nie zmarnuje. Na rynku sa tez sitka o średnicy 25-30 cm, ale póki co wszystkie mi wyglądają na ocynkowane. I jeszcze nie spotkałem w okolicznych sklepach takiego mniejszego z nierdzewki.  Ikeasitecko już kupiłem, bo pomysł był taki, żeby je w ogóle uzywać jako FD, ale Sprawek użył całego swojego uroku osobistego i namówił mnie, żeby do paczki dorzucić kawałek dziurawej blachy. Miałem sobie kupić wspomniany hopspider, ale tydzień temu, własnie z racji wspomnianego uroku osobistego pomysł ewoluował...

Ciekaw jestem, czy ktoś w kegu DIN z grzałkami od dziadzi Sprawka może coś takiego już ćwiczył?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh najpierw kupuję A później myślę.
Pomijając fakt że mam jedna kadzva robię teraz automata i chce zamontować takie grzalki
Zdjęcie nr 1
W takim zbiornika Zdjęcie nr 2 i nr 3

Wiem że na pewno nie są nierdzewne, pomijam to. Chodzi mi bardzie co sądzicie o przypaleniach.
Grzalki mają moc 1700. Będę dwie w kadzi. Nad grzałkami będzie kosz przez który będzie sie przelewać zacieranie piwo. Czyli kontakt teoretycznie grzalki będą miały z samą wodą/piwem.
Mam od boleckiego sterownik RGN ktorym mogę obniżyć moc grzałki. () Ale czy będzie to konieczne przy zacieraniu. Gotowanie to już inna sprawa.
1e88ac57dc3f5e1973b27c117cab996c.jpg1edaa8cb36fa3de52a7d9f1e73f06a11.jpg48a588bb830cd20285e4e45d5cd551c2.jpg

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To grzałki do którejś z popularnych pralek. Za duża moc na powierzchnię grzewczą. Sadziłem się na nie, ale właśnie dlatego z nich zrezygnowalem. Musisz je ograniczyć sterownikiem, tak do 60%.
Tak od chyba światowit czy jakoś tak.
Grzałki po ograniczeniu będą miały coś około 2000 w sprawności czyli jest ok. Do rozgrzewania trochę słabo ale już do zacierania i później po rozgrzanie do trzymania wrzenia wystarczy. Najwyżej na czas dojścia do temperatury 100 `C będę załączać pompe.

Teraz muszę wymyślić jak mojego RGN ZMUSIC do współpracy z st-1000. Albo zakupić jakiś dedykowany sterownik do piwowarstwa. Co bedzie trudne bo niestety fundusz na browar się kurczy.

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee, czyli?
 
Możesz wspomagać się gazem. U mnie HTL na gazie, zacieranie (tylko podnoszenie od pierwszej przerwy) prundem i warzenie gazem.
 
Właśnie nie bardzo z gazem. Tak jak pisałem. Mam kadz zacierna z grzałkami od sprawna i warzelna na gazie obie po 50 litra. Niestety w miejscu obecnego zamieszkania potrzebuje czegoś mniejszego i najlepiej coś Ala automata jak coobra/klarstein/brewmonk. Aby zajęło mało miejsca i było szybsze. Wiem ze mniejszą wydajność i wogole ale co zrobić.
A drugą sprawa to te grzalki będą montować w dno a podlazenie ich od spodu. Na zdjęciu masz spod pojemnika. mam tam około 2,5 cm ale będę musiał dodać jakiś Jeszce dystans żeby zrobić około 4- 5 cm.1609b3a2b89a86d164d039dfeec42569.jpg

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajny ten garnek nie widzialem takiego jeszcze... 
No to jakaś rura Ale na specjalne zamówienie odkupilem od jednego gościa niestety pojedyncza robota.
Nie fajna rzecz to rant/take wypuklenie w dolnej części. Szkoda że tam nie ma prostego odcinka blachy.

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.