Skocz do zawartości

Grzałka elektryczna do kega - różne zagadnienia


Terry

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 8.12.2019 o 10:11, Robert87 napisał:

Srebrem czy cyna z dodatkiem srebra?

"Witam,

Proszę o informację jak połączona, od strony "mokrej",część grzejna (rura grzejna) i tuleja montażowa. Czy jest to spaw nierdzewny, czy lut np srebrny lub mosiężny?. Grzałki będą miały kontakt z roztworem NaOH i muszą być "niereaktywne" także w tym miejscu.

 

Witam,

Dziękuje za zapytanie.

Przepusty/gwinty lutowane są do elementu grzejnego srebrem.

Z poważaniem / Best regards
Piotr Szymański"

 

Taką otrzymałem odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, korzen16 napisał:

Przepusty/gwinty lutowane są do elementu grzejnego srebrem

 

Dzięki @korzen16! Zakładam, że mowa jest o grzałkach, których zakup koordynował @sprawek.

Ja swoje kupowałem w listopadzie 2016 roku i nie wiem czy od tego czasu proces produkcyjny się zmienił i teraz jest to srebro, ale moje łączenia mają kolor złoty i mam nadzieję, że to nie jest mosiądz, a faktycznie srebro.

 

 

20191207_121839.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, eltomek napisał:

Zakładam, że mowa jest o grzałkach, których zakup koordynował @sprawek.

Nie, sprawa dotyczy tych grzałek

Jeżeli kupowałeś od @sprawek są niestety lutowane mosiądzem.

 

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się ciągle nad tym jaka grzałka będzie w moim projekcie najlepsza - taka korkowa nad dno czy montowana po bokach kadzi zacierno-warzelnej.
 
Grzałka typ 1: 2 elementy grzejne po 1500W
Grzałka typ 2: 1750W, użyłbym 2 sztuk = 3500W
 
Typ 2 podoba mi się bardziej jeśli chodzi o całkowitą powierzchnię grzejną oraz fakt, że sumarycznie mam o 17% więcej mocy, natomiast konstrukcyjnie grzałka typ 1 odpowiada mi bardziej (mam zamiar użyć kosza i chciałbym, aby był on średnicy o 2cm mniejszej niż średnica garnka, a przy zastosowaniu grzałek po bokach muszę tę średnicę zmniejszyć o ok 8 cm). No i typ 2 mam w domu, choć jak wynika z wątku nadal nie wiem co z tym nalotem ?
 
Mam parę pytań:
- czy istnieje ryzyko, że grzałka 1 będzie przypalała mi to recurkulowaną brzeczkę? Policzyłem bardzo zgrubnie moc na centymetr2 powierzchni grzejnej i wychodzi 6,9 W/cm2 dla typu 1 i 7,6 W/cm2 dla typu 2.
- czy grzałka może dotykać stalowego kosza filtracyjnego? Ma to być system eBIAB z koszem.
- czy 3kW to nie jest trochę mało na 50L kadź zacierno-warzelną w systemie BIAB, w której będę grzał ok 30L zacieru i gotował 25L brzeczki?
Edytowane przez eltomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy używał ktoś z Was takiej grzałki https://www.aliexpress.com/item/32896067304.html do grzania brzeczki? Z moich wstępnych obliczeń (przy założeniu, że rurka ma całkowitą długość 100cm i 8mm średnicy - na oko policzyłem) wynika, że grzałka ma ok. 8W/cm2 - czy to nie będzie przypalało brzeczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, korzen16 napisał:

Do gotowania lepsza będzie ta

Ona ma 5500W, słabsza wersja 4500W, to nadal taka moc, do której nie nadaje się instalacja jednofazowa dostępna w większości mieszkań, czyli 16A. Przy 230V 4500W to 20A, konieczna będzie zatem wymiana bezpiecznika, ale wtedy istnieje ryzyko (być może niewielkie, ale przewody mam zatynkowane) spalenia przewodów elektrycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Robert87 napisał:

Raczej nie tylko wilymiana bezpiecznika ale instalacji

 

Zgadza się, wychodzenie ponad 16A (lub inny domyślnie zainstalowany bezpiecznik) to już poważne ryzyko uszkodzenia instalacji elektrycznej, nie jest to warte zachodu (raz już wyciągałem ze ściany kabel elektryczny, który po odbiorze mieszkania okazał się przerwany gdzieś pomiędzy jedną a drugą puszką, nie uśmiecha mi się ta zabawa na wykończonym mieszkaniu :)). Same gniazdka mają konstrukcję pozwalającą na przesył prądu do max 16A przy 250V czyli 4000W, ale wypada mieć jeszcze jakiś margines na inne urządzenia wpięte w linię.

 

Moje ograniczenie zatem to 3500W, tylko obawiam się o gęstość mocy na cm2. Grzałka, którą podesłał @korzen16 ma bardzo fajny kształt, spotkałem się na alibabie z taką grzałką na 3000W, ale były one rzadkością, a szkoda.

EDIT: https://www.alibaba.com/product-detail/Stainless-steel-ripple-heater-for-beer_60744568895.html

Edytowane przez eltomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Radi_wroc napisał:

Zastanów się wpierw zanim napiszesz bzdurę i jeszcze ktoś się nią sugerując zrobi sobie kuku lub innym. 

To oświeć mnie, żebym się czegoś nauczył 

Od dwudziestu lat mam podłączony piekarnik 6kw na kablu 3x2,5 i póki co żyję

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to się dowiedziałem. Potwierdza się święta maksyma:

"Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego"

Póki co moja instalacja od 20 lat ma się bardzo dobrze , ma co trzeba i funkcjonuje bez zarzutu więc nie widzę powodu dla zmieniania stanu istniejącego, zabezpieczeń nie wywala, różnicówek też. Oczywiście piekarnik ma własną  linię zasilania z indywidualnym zabezpieczeniem, podobnie jak pralka suszarka i zmywarka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej mocy piekarnika powinieneś mieć przekrój 3x4mm2 dla miedzianego przewodu. To że to działa 20 lat to nie znaczy że jest to dobrze zrobione. Koniec. A jak ktoś sugeruje komuś wymianę bezpiecznika i myśli że to jest dobre rozwiązanie to ja dziękuję za taką dyskusje. Stanie się komuś krzywda to co wtedy powiesz? "Mi 20 lat tak działa"?

Wysłane z mojego TA-1053 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Gdybyś znalazł taka okrągła grzałkę jak ostatnia, ale o mocy powiedzmy 1,5 kW i żeby jej całkowity wymiar od mocowania nie był wiekszy niz 34 cm, to podziel sie proszę.

Szukam takiej grzałki do swojej kadzi warzelnej, żeby wspomagała grzałki od Sprawka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.