Skocz do zawartości

Grzałka elektryczna do kega - różne zagadnienia


Terry

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

18 minut temu, Robert87 napisał:

A przewody do gniazda?

Wysłane z mojego TA-1053 przy użyciu Tapatalka
 

Chodzi Ci o przewody a raczej o średnicę przewodów doprowadzonych do gniazdka zasilającego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czy grzałki ze zdjęcia (zakupione kiedyś grupowo dzięki @sprawek) wymagają przygotowania przed podgrzewaniem brzeczki? Gdzieś czytałem, że należy je wytrawić, ale nie jestem pewien czy to dotyczy tego konkretnego typu/modelu i dlaczego taki zabieg jest konieczny.

Co to w praktyce oznacza, należy je wymoczyć w jakimś kwasie?

20190224_200138.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałki trawiłem pastą Esab StainClean. Różnica przed i po trawieniu była kolosalna. Pastę nakładem 2 razy i na koniec jeszcze na miejsca gdzie się nie doczyściło. Zgodnie z instrukcją po trawienia należy resztę tej pasty dobrze spłukać wodą. Nie mówi się nic o innym rodzaju neutralizacji. 

A najlepiej o trawieniu i zielonym poczytaj od tego wątku 

https://www.piwo.org/forums/topic/2294-grzałka-elektryczna-do-kega-różne-zagadnienia/?do=findComment&comment=495797

Edytowane przez Robercik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.05.2019 o 01:40, c64club napisał:

Producent odstawia jednak łokrutnego babola przy łączeniu rurki z gwintem. Otóż to połączenie jest lutowane mosiądzem zamiast spawane. Co to dla nas oznacza? Same wady:

Grzałki, w których rozwiązano to inacze (zacisk?) są do kupienia tu: https://egrzalki.pl/pl/p/Grzalka-do-warzenia-PIWA-1750W-230V-315x60mm/784 aczkolwiek są nieco droższe (cena w momencie pisania 148zł).

 

W dniu 9.05.2019 o 01:40, c64club napisał:

Po wytrawieniu pastą "po spawaniu" PT-1 (czyli gł. kwasem fosforowym) zyskały właściwą barwę bez szarozielonego gorzkiego i toksycznego nalotu z produkcji

 

Inna sprawa, że ta grzałka, do której podałem linka ma taki sam kolor, jak grzałki od Sprawka i nie jest nigdzie napisane, że przed użyciem trzeba je wytrawić. Skąd więc pewność, że ten nalot jest toksyczny? Nie twierdzę, że nie jest, po prostu pytam. No i skąd taki nalot na rurce ze stali nierdzewnej - @sprawek czy ich producent jakoś to wyjaśnia?

 

1 godzinę temu, Robercik napisał:

 

Dzięki, trudno się przebić przez ponad 60 stron wątku. Tutaj też nie jest to jednoznacznie wyjaśnione czy ten nalot jest szkodliwy - "Jesli zielone z niklu, to toksyczne ogromnie" vs "Niezupełnie jest się czym martwic. Grzałki nierdzewne nie wniosą "zanieczyszczeń" do medium w którym są. ".

 

No a skoro to są grzałki ze stali nierdzewnej to znów - skąd ten nalot i jaki jest jego skład chemiczny? Stal nierdzewna, z której wykonane są grzałki (zapewne 18/10) zawierają 10% niklu, ale z jakiegoś powodu na innych elementach ze stali nierdzewnej, a mam ich trochę, takiego nalotu nigdzie nie widziałem.

 

Dobrze byłoby to jednoznacznie wyjaśnić, bo sporo ludzi te grzałki kupuje i albo to jest rzeczywiście szkodliwe i wtedy powinni o tym wiedzieć, albo nie jest i nie powinni tracić czasu interpretując w tym wątku czy to prawda czy nieprawda :)

 

Wysłałem zapytanie do sklepu egrzalki.pl o to, czy przewidują oni konieczność przygotowywania tych grzałek do kontaktu ze spożywką, np. trawienia, dam znać jak dostanę odpowiedź.

 

Edytowane przez eltomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, eltomek napisał:

Grzałki, w których rozwiązano to inacze (zacisk?) są do kupienia tu: https://egrzalki.pl/pl/p/Grzalka-do-warzenia-PIWA-1750W-230V-315x60mm/784 aczkolwiek są nieco droższe (cena w momencie pisania 148zł).

Dostałem informację od producenta\dystrybutora, że są lutowane srebrem.

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1288023228_Grzaka.thumb.jpg.1df83b4437bd7c62ad741e9d6971e7ef.jpg

To jest super zdjęcie zaczerpnięte z egrzlki.

Element grzejny (1) po czyszczeniu (trawieniu) będzie miał kolor podobny do mufy (2).

Może w procesie produkcji samego elementu grzejnego (rurki z drutem oporowym) łapie to ten dziwny zielonkawy odcień. Grzałka od sprawka i te nadają się do czyszczenia, które może ma trochę mylną nazwę trawienie.

I jeszcze jedna sprawa - zanim przykręcicie grzałkę do garnka/kega warto sprawdzić czy nakrętka jest nierdzewna czy tylko ocynkowana. 

 

Edytowane przez Robercik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Robercik napisał:

I jeszcze jedna sprawa - zanim przykręcicie grzałkę do garnka/kega warto sprawdzić czy nakrętka jest nierdzewna czy tylko ocynkowana. 

Co ma drugorzędne znaczenie, ponieważ nakretka jest i tak na zewnatrz i nie ma kontaktu z płynami wewnątrz kadzi. Jesli z czasem zardzewieje, to sie ja wymieni i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Kaniutek napisał:

Co ma drugorzędne znaczenie, ponieważ nakretka jest i tak na zewnatrz i nie ma kontaktu z płynami wewnątrz kadzi

@Robercik chodziło raczej o nakrętkę, która jest po stronie wewnętrznej garnka, tą, na którą wskazuje strzałka 2.

 

Jak to sprawdzić z czego ona jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie sytuacji, zeby ktos spawał/lutował nierdzewną grzałkę do ocynkowanej nakrętki. A juz w ogóle nie wyobrażam sobie, żeby po takim spawaniu nie dało sie poznać, że ta nakrętka nie jest nierdzewna. Prawdopodobieństwo takiej sytuacji oceniam na równe prawdopodobieństwu bycia jedynym zabitym przez meteoryt, stojąc w 100-tysiecznym tłumie demonstrantów. 

 

Spawanie elementów ocynkowanych jest bardzo toksyczne i trzeba spełniać nieliche warunki, zeby móc to legalnie robić.

Edytowane przez Kaniutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Kaniutek napisał:

Nie wyobrażam sobie sytuacji, zeby ktos spawał/lutował nierdzewną grzałkę do ocynkowanej nakrętki.

 

Nie każdy to wie, ja o spawaniu mam zerowe pojęcie :)

Zdjęcie moich grzałek załączyłem kilka postów wyżej (https://www.piwo.org/forums/topic/2294-grzałka-elektryczna-do-kega-różne-zagadnienia/page/63/?tab=comments#comment-510080).

Z Twojej wypowiedzi rozumiem, że nakrętka z całą pewnością jest ze stali nierdzewnej. Ale zastanawia mnie inna rzecz: skoro i obudowa grzałki (rurka, w której jest spirala grzejna) i nakrętka są ze stali nierdzewnej to dlaczego nie są ze sobą zespawane "nierdzewnie", a zamiast tego użyto lutu mosiężnego?

Edytowane przez eltomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem odpowiedź w temacie grzałek spod tego linku https://egrzalki.pl/pl/p/Grzalka-do-warzenia-PIWA-1750W-230V-315x60mm/784

 

Cytat

grzałki każdorazowo podczas procesu produkcyjnego wyżarzane są w piecu w atmosferze ochronnej gazów.

W zależności od rodzaju mieszaniny płaszcz grzałki zmienia kolor (wyżarzanie na "jasno" lub "ciemno").

Grzałkę można użyć od razu bez konieczności trawienia.

 

Pasowałoby się dowiedzieć o źródło pochodzenia nalotu na "forumowych" grzałkach, bo jednak nalot na nich wygląda nieco inaczej. @sprawek czy mógłbyś potwierdzić to z producentem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.