Skocz do zawartości

Grzałka elektryczna do kega - różne zagadnienia


Terry

Rekomendowane odpowiedzi

Czy możecie mi napisać jakiej średnicy otwory wiercicie po te grzałki i czym? Wiertło, jakaś otwornica czy coś jeszcze innego. 

Czy zabezpieczenie grzałek puszką natynkową będzie wystarczające? 

Zastanawiam się też czy przewody 1,5mm będą wystarczające? Z grubszymi będę miał problem żeby dostać u siebie od ręki.

Jeszcze zastanawiam nie jak wygląda sprawa uszczelnienia. W komplecie jest podkładka i uszczelka, jak to montujecie? Uszczelka na zewnątrz gara, podkładka i nakrętka, a od środka nic, zgadza się? Uziemienie wtedy dać między uszczelką a garnkiem, tak?

Mam konektory oczkowe mosiężne ale były kupione pod instalację audio do samochodu, nadadzą się?

 

Edit: Dobra, znalazłem że otwory mają mieć 14mm 

 

Powoli się dokopuję do reszty informacji. Widzę że kabel 1,5mm2 to za mało z tego co pisał Sprawek, teraz będę miał problem ze znalezieniem takich przewodów.

Edytowane przez 05paw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałeczki odebrałem i ja. Już je widzę wkręcone w kegi :D

Bardzo dziękuję Sprawek za ogarnięcie logistyki. 

 

Nie mogłem się powstrzymać aby wypić piwko coby się grzałki nie popaliły :)

Edytowane przez 8Pi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możecie mi napisać jakiej średnicy otwory wiercicie po te grzałki i czym? Wiertło, jakaś otwornica czy coś jeszcze innego. 

 

Zmierzyłem średnicę i wyszło mi 13,3 mm.

Ale też się zastanawiam - 13,5mm czy 14mm będzie dobre. Na mój techniczny rozumek lepiej było by 13,5mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy możecie mi napisać jakiej średnicy otwory wiercicie po te grzałki i czym? Wiertło, jakaś otwornica czy coś jeszcze innego. 

 

Zmierzyłem średnicę i wyszło mi 13,3 mm.

Ale też się zastanawiam - 13,5mm czy 14mm będzie dobre. Na mój techniczny rozumek lepiej było by 13,5mm.

 

 

Zrób co najmniej 14mm bo inaczej będziesz miał problem z włożeniem grzałki. Raczej mało prawdopodobne żebyś mógł idealnie na wprost ustawić i wsunąć w otwór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możecie mi napisać jakiej średnicy otwory wiercicie po te grzałki i czym? Wiertło, jakaś otwornica czy coś jeszcze innego. 

Czy zabezpieczenie grzałek puszką natynkową będzie wystarczające? 

Zastanawiam się też czy przewody 1,5mm będą wystarczające? Z grubszymi będę miał problem żeby dostać u siebie od ręki.

Jeszcze zastanawiam nie jak wygląda sprawa uszczelnienia. W komplecie jest podkładka i uszczelka, jak to montujecie? Uszczelka na zewnątrz gara, podkładka i nakrętka, a od środka nic, zgadza się? Uziemienie wtedy dać między uszczelką a garnkiem, tak?

Mam konektory oczkowe mosiężne ale były kupione pod instalację audio do samochodu, nadadzą się?

 

Edit: Dobra, znalazłem że otwory mają mieć 14mm 

 

Powoli się dokopuję do reszty informacji. Widzę że kabel 1,5mm2 to za mało z tego co pisał Sprawek, teraz będę miał problem ze znalezieniem takich przewodów.

-1,5 jest dobry ale na jedna grzalke... 2 grzalki to juz ponad 3kW i robi sie ciekawie cieply :D...

-Ja mam szyszke czy tam wiertlo progresywne marki silver... koszt okolo 30zl tylko to jest wiertlo marki topex czy inne tak czy inaczej kilka otworow wywierci przy chlodzeniu i dobraniu obrotow (im wieksza srednica wiertla tym mniejsze obroty)

-Jesli nie naleje sie do puszki to czemu nie ;)

- konektory fi 5mm sie nadadza panie drogi uszczelka od strony wewnetrznej a podkladka od zewnetrznej... wykaz sie zapalem i poszukaj moich zdjec bo juz mam zamontowane i co wazne kilka warek uwazyly... jak nie to pisz na priw albo dzwon masz chyba moj numer ;)

 

 

AAA I PANIE UZIEMIASZ GARNEK NIE CZESCI GRZALKI (ja mam dospawana do kega srube m5)

asadam tam nieze ogarnia temat poszukaj jego postow ja jestem w tyle ze wzgledu na brak czasu.. ale mam zamiar go dogonic :D

Edytowane przez sprawek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem otwory zwykłymi wiertłami do stali.

Zaczynasz od małego wiertła (np. 4mm), później większe (8-10mm) i na koniec 14mm. Fazujesz krawędzie, co by zadziorów nie było i włala ;)

 

I tak jak kolega wyżej napisał - uszczelki dajesz wewnątrz gara/kega !!

 

ps. Co do samego BHP. Elektryka prąd nie tyka :P
https://www.dropbox.com/s/6pv4kb60hx1qcoo/2015-08-19%2012.13.53.jpg?dl=0

Edytowane przez nms007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, zdjęcia udało się też znaleźć tylko trochę mi nie daje spokoju że uszczelki mają kontakt z zacierem brzeczką ale jak już kilka warek poszło przy tej konfiguracji i nie zgłaszasz żadnych zastrzeżeń w smaku i aromacie to jestem spokojniejszy ;)

Uziemiam oczywiście garnek, chodzi mi o to że na przewód od uziemienia założę konektor oczkowy i dam go między gar a podkładkę lub między podkładką a nakrętką od grzałki.

 

@@nms007, dobrze że dałeś zdjęcie bo przypomniałeś mi nim o izolacji gara (już dopisane do dzisiejszej listy zakupów), a puszkę jakąś dam żeby się przypadkiem nie dotknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie miedzianą uszczelke jak się boisz i grzalki nie wytrzymają jak je wlaczysz a nie będą zalane więc trzeba pomyśleć ja dałem chyba za wysoko w moim garze din i nie uwarze pojedynczej warki bo nie zalewa grzalek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko, grzałki dam nisko, jestem po nawierceniu otworu na zawór i teraz wymierzam gdzie mają być otwory na grzałki. Uszczelek nie zmienię bo tu cokolwiek dostać to jest problem, a jak nikt nie narzeka na te co są to i ja będę ich używał, najwyżej w przyszłości jak mi nie będą pasowały to sobie je wymienię.

 

Edit:

 

Panowie, potrzebuję pomocy elektryka bo z elektryki jestem słaby. Chcę podłączyć grzałki ale przypomniało mi się że instalacja elektryczna w Norwegii wygląda nieco inaczej niż w Polsce. Z tego co wyczytałem jest to instalacja typu IT, cokolwiek miało by to znaczyć... i tak wziąłem miernik uniwersalny w łapki sprawdziłem co się dzieje w gniazdku. Wkładając bolce miernika w dziury w gniazdku wyszło że jest 220V, ale jeżeli wkładam jeden bolec do dziury i to nie ważne której, a drugi przykładam do blaski od uziemienia to pokazuje mi 110V. Teraz się zastanawiam czy to uziemienie jest naprawdę uziemieniem. Nie wiem też czy nie zniszczę grzałek jeżeli to podłączę w taki sposób jak bym to robił w Polsce bo chyba wychodzi na to że nie ma to "plusa i minusa" tylko dwie fazy po 110V które razem dają 220V. Nie wiem czy dobrze to opisałem i czy użyłem odpowiednich terminów bo jak pisałem wcześniej na elektryce się nie znam za bardzo więc proszę o wyrozumiałość.

 

E2: Podłączyłem wszystko i działa, grzałki grzeją, przecieków nie ma ale wiercenie w garze to był koszmar.

Edytowane przez 05paw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dziś testowałem nowy gar i grzałki, jest to moja kadź warzelna i na razie bez izolacji ale jutro założę.

Testowałem na około 30l wody o temp. 20°C i doprowadzenie do wrzenia zajęło mi około 60', w końcowej fazie bardzo wolno rosła temperatura więc przykryłem pokrywką (wcześniej grzało się bez) i w końcu uzyskałem wrzenie ale gdy zdjąłem pokrywkę to widoczne wrzenie po chwili ustało. To tak informacyjnie dla tych którzy mają zamiar użyć tych grzałek tak jak ja również do kadzi warzelnej. 

Jutro (w sumie już dziś) zamierzam zaizolować gar i mam nadzieję że jakieś piwo się uda zrobić i będę mógł przetestować zestaw jak się sprawdza podczas prawdziwego warzenia. Jeżeli grzałki nie będą dawać rady to będę się posiłkował indukcją a na przyszłość będę musiał znaleźć mocniejsze grzałki lub dodać jeszcze jedną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @05paw - miałem to samo na wodzie - ciężko było zagotować.

Ale na brzeczce (ok. 35l) musiałem skręcić moc grzałek do 70% bo aż kipiało. Przez całe gotowanie miałem ponad 100°C i wyraźne oznaki gotowania - tak więc bez obaw można gotować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem już po warzeniu i grzałki dają radę ale na niemal 60 litrach brzeczki nie było jakiegoś intensywnego gotowania ale gotowało się i to wystarczy, przy mniejszej warce pewnie bym musiał kombinować z ograniczeniem mocy grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale jak trzymać pod garem przez 60 min? ;)

 

Pewnie dało by się jakoś to zamontować. Próbowałeś czy tylko sugerujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Brzytwiarz, dnia 23 wrzesień 2015 - 00:21, napisał: A nie lepiej palnik lanca do papy ?? http://allegro.pl/pa...4857745298.html  Ale jak trzymać pod garem przez 60 min?   Pewnie dało by się jakoś to zamontować. Próbowałeś czy tylko sugerujesz?

 

Nie, no poszedłeś po bandzie. Przy pełnej mocy to 11kg butla na jedną warkę, do tego palnik grzeje w jednym miejscu co niechybnie spowoduje przegrzania i przypalenia. Kiepskie rozwiązanie. Nawet pomijam karkołomność z zamontowaniem czegoś takiego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale jak trzymać pod garem przez 60 min? ;)

 

Pewnie dało by się jakoś to zamontować. Próbowałeś czy tylko sugerujesz?

 

100l w dość szybkim czasie ja mam 10.8kw i nagrzanie od 20-90st zajmuje około 60 minut fakt mam niezaizolowaną kadź warzelnianą. Co do lancy to sam posiadam takie rozwiązanie i zdaje egzamin. moja kadź warzelniana jest szeroka więc ja u siebie nie widzę problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orientuje się ktoś z czego są zrobione te uszczelki przy grzałkach?

Pytam, bo przy odkręcaniu grzałki (małe przeróbki kega) jedna mi się przełamała na pół i kombinuję teraz jak to uszczelnić.

 

Myślałem jeszcze o podkładkach miedzianych, ale nie wiem czy będzie to szczelne :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie jakiś pomysł na puszki aby prąd nie poraził? Myślałem o metalowej, mocowanej razem z grzałką tymi samymi śrubami,

ale boję się, że ze względu na krzywiznę gara może być ciężko umieścić dwie grzałki w jednej puszce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.