Skocz do zawartości

Grzałka elektryczna do kega - różne zagadnienia


Terry

Rekomendowane odpowiedzi

Rozkminiłem w końcu. Przewody z silnika to 1 i 2 bieg, a nie + i -. Minus jest na obudowie silnika, która styka się z obudową warzelni - KEGa - podłączoną do PE, które pewnie robione na odpier... jest tak naprawdę minusem w gniazdku. Wystarczyło podpiąć kabek do obudowy silnika i spiąć go z minusem zasilacza ATX napędzającego silnik. Nic nie trzeba izolować. Założę potem wątek z moimi rozterkami i ich rozwiazanie oraz fotkami i podlinkuję tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minus jest na obudowie silnika, która styka się z obudową warzelni - KEGa - podłączoną do PE, które pewnie robione na odpier... jest tak naprawdę minusem w gniazdku.

Nie, nie, nie. Elektryk zrobił swoją robotę dobrze a nie "na odpier..." Jest to instalacja TN-C (lub TN-C-S jak np. w blokach z wielkiej płyty) w której przewód ochronny (PE) jest połączony z przewodem neutralnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja mam dopiero zagwozdkę, bo próbowałem podłączyć tak, jak pisze 101k. Okazuje się, że u mnie obudowa to jest + bo jak na obudowę podpinam - , to silnik kręci w lewo, co z kolei powoduje odkręcenie mieszadła z nakrętki. Tak więc na całym kegu podczas mieszania mam +12V :roll: Ale za to mam 2 biegi do dyspozycji :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc na całym kegu podczas mieszania mam +12V :roll:

właściwie to bez znaczenia, istotne żeby pomiędzy obudową silnika a kegiem nie było różnic potencjałów bo będzie występować elektroliza :)

 

BTW, gdzieś na forum już ktoś z tym miał problem duży i mu nierdzewne mieszadło korodowało ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozkminiłem :smilies:

 

Masę trzeba odpiąć od obudowy i wyprowadzić na zewnątrz, ale silnik nie ruszy, dopóki nie wypniemy drugiej szczotki. U mnie wygląda to tak:

silnik1.jpg

 

Odlutować/odciąć i podłączyć do kabelka, który zostanie nam z niepotrzebnej szczotki, zaizolować, bo będzie luźno sobie wisiał w środku.

 

silnik2.jpg

 

Jedna szczotka zostaje odcięta całkiem, a kabelek wykorzystany do masy wypuszczonej na zewnątrz. W necie znalazłem info, że szczotka vis a vis powinna zostać, ale u mnie ona daje mniejsze obroty, więc została odcięta.

 

Bieguny zamieniłem w kostce, nową masę podłączyłem do minusa z zasilacza, kierunek pracy jak trzeba, przy 40l wody silnik nie bierze więcej niż 2,5A.

Edytowane przez 101k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chciałbym nawiązać do tematu jednak trochę od innej strony.

Chciałbym porządnie zagrzewać 50 litrowy gar grzałkami.

Mam bezpieczniki 12A i 16A na głównym.

W jakie grzałki mógłbym zainwestować oraz w jakiej ilosci bym nie musiał martwić się o zbytnie obciążenie sieci?

Mógłbym podłączyć do siły wyłączając na jakiś czas kuchenkę by zmniejszyć obciążenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mamy w garnku do zacierania 2x1750W czyli razem 3500W, a to daje troche ponad 15A i to wydaje mi sie rozsądna mocą aby ogrzac 50 l w sensownym czasie. Te zabezpieczenie 16A u Ciebie to troche mało, nie mówiac nawet o 12.

 

A sory dopiero teraz doczytałem ze masz tez siłe:) I to wydaje sie jedyne sensowne wyjscie.

Edytowane przez kristo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Jeśli ktoś jest zainteresowany to proszę o skopiowanie ostatniej listy i dopisanie swojego nicka i ilości.

 

qub - 2szt

jaskrow71 - 2szt

jelcynek - 2szt

kitex - 2szt

zawada - 2 szt

gary1966-2szt

 

Witam wszystkich piwowarów :beer:.

Edytowane przez gary1966
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.