Skocz do zawartości

Niska goryczka w piwie


Dargorad

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, to mój pierwszy post na forum. Mam pytanie dotyczące utylizacji chmielu.

 

Do 20 litrowej warki podczas gotowania (60 minut) dodałem:
50g Azacca (20 minut przed końcem)

50g Mosaic (15 minut przed końcem)

50 g Simcoe (5 minut przed końcem)

 

Beersmith wyliczył mi, że powinienem uzyskać 87 IBU, chociaż ja w tym piwie nie wyczuwam praktycznie żadnej goryczki. Piwo było warzone na wodzie mineralnej kupionej w markecie, temperatura otoczenia podczas fermentacji 14 C (po jakiś 7 dniach przeniosłem do innego pomieszczenia o temperaturze 20 C, żeby mieć pewność, że wszystkie cukry zostaną przefermentowane). Drożdze us-05.

 

Przyznaje się, że chmieliłem w woreczkach, chmiel był dość gęsto w nich zbity, bez obciążenia (woreczki pływały po powierzchni). Czy to możliwe, że woreczki mogły tak mocno zaniżyć IBU, że goryczka jest ledwo wyczuwalna?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podałeś wartości AA przy chmielach, ale zakładam, że wpisałeś dobrze do programu i wartość, którą podajesz jest prawidłowo obliczona. Kilka czynników może wpłynąć na to, że goryczka jest niższa niż obliczona (pomijając aspekt subiektywnego odczuwania goryczki):

  • infekcja - tutaj nie piszę z doświadczenia, ale z wiedzy zaczerpniętej z forum, że jedną z możliwych zmian spowodowanych infekcją jest zmiana charakteru goryczki lub jej intensywności. Zwiększ reżim sanitarny, może zmień środki - to generalnie nigdy nie zaszkodzi,
  • stopień utylizacji chmielu - zbity w woreczku i pływający na powierzchni chmiel z pewnością nie sprzyjał reakcją izomeryzacji alfakwasów - pierwszą warkę tak chmieliłem i na pewno w pewnym stopniu ograniczyło to utylizację chmielu. Chmiel luzem.
  • stary chmiel - chmiel z czasem ulega oksydacji i związki goryczkowe i aromatyczne ulegają przemianom - świeży chmiel to rozwiązanie.

Mi pomogło ustawienie utylizacji chmielu na 80%, tak wynika z doświadczenia mojej instalacji. To już indywidualny aspekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podałeś wartości AA przy chmielach, ale zakładam, że wpisałeś dobrze do programu i wartość, którą podajesz jest prawidłowo obliczona. Kilka czynników może wpłynąć na to, że goryczka jest niższa niż obliczona (pomijając aspekt subiektywnego odczuwania goryczki):

  • infekcja - tutaj nie piszę z doświadczenia, ale z wiedzy zaczerpniętej z forum, że jedną z możliwych zmian spowodowanych infekcją jest zmiana charakteru goryczki lub jej intensywności. Zwiększ reżim sanitarny, może zmień środki - to generalnie nigdy nie zaszkodzi,
  • stopień utylizacji chmielu - zbity w woreczku i pływający na powierzchni chmiel z pewnością nie sprzyjał reakcją izomeryzacji alfakwasów - pierwszą warkę tak chmieliłem i na pewno w pewnym stopniu ograniczyło to utylizację chmielu. Chmiel luzem.
  • stary chmiel - chmiel z czasem ulega oksydacji i związki goryczkowe i aromatyczne ulegają przemianom - świeży chmiel to rozwiązanie.

Mi pomogło ustawienie utylizacji chmielu na 80%, tak wynika z doświadczenia mojej instalacji. To już indywidualny aspekt.

 

Dzięki za szybką odpowiedź.

-Wartości AA są następujące: Azacca (14,00), Mosaic (12,00), Simcoe (11,4)

-Faktycznie przyznaje się, że popełniłem błąd z chmieleniem w woreczkach, po prostu jestem zaskoczony, że mogło to spowodować aż tak drastyczne efekty.

-Czy infekcja może być, aż tak subtelna, że zmienia tylko intensywność goryczki? Żadnych innych niepożądanych zapachów lub smaków w piwie nie wyczuwam.

-Chmiel zakupiłem ze sklepu Twójbrowar.pl pod koniec 2016 roku. Zbiór 2015. Jak tylko został do mnie dostarczony przechowywałem w zamrażalce. Czy ktoś ma jakieś informacje na temat tego jak przechowują chmiele w rozmaitych sklepach internetowych?

 

W każdym razie poczyniłem jeszcze dwie następne warki testowe: w jednej z nich chmieliłem luzem, w drugiej z użyciem siateczek, ale z obciążeniem i chmiel nie był w nich zbrylony (siateczki zostały zawiązane na samej górze). Jakie uzyskam efekty przekonam się za jakieś 1,5 miesiąca :).

 

Jeszcze raz dziękuje za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale zaraz, cytując Wiki:

W zależności od tego, w jak długo gotujemy chmiel, możemy uzyskać różne efekty

  • 60 min - głównie goryczka
  • 20-30 min - głównie smak
  • 10-0 min - głownie aromat

 

To skąd tu miała się wziąć wyczuwalna goryczka jak chmiele gotowały się maks 20 min (na dodatek zbite w woreczkach)?  :D

Edytowane przez Piwosz86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale zaraz, cytując Wiki:

W zależności od tego, w jak długo gotujemy chmiel, możemy uzyskać różne efekty

  • 60 min - głównie goryczka
  • 20-30 min - głównie smak
  • 10-0 min - głownie aromat

 

To skąd tu miała się wziąć wyczuwalna goryczka jak chmiele gotowały się maks 20 min (na dodatek zbite w woreczkach)?   :D

 

jak mają dużo alfakwasów (a mają) to i po 20 minutach dadzą goryczkę oprócz smaku i aromatu (wklepałem w kalkulator i rzeczywiście powinno być powyżej 80 IBU)... Wygląda na to, że się zbryliło niestety...

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jak mają dużo alfakwasów (a mają) to i po 20 minutach dadzą goryczkę oprócz smaku i aromatu (wklepałem w kalkulator i rzeczywiście powinno być powyżej 80 IBU)...

 

I podobnież jakoś goryczki jest lepsza niż przy gotowaniu przez 60'. Gdzieś był artykuł o tym z byo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale zaraz, cytując Wiki:

W zależności od tego, w jak długo gotujemy chmiel, możemy uzyskać różne efekty

  • 60 min - głównie goryczka
  • 20-30 min - głównie smak
  • 10-0 min - głownie aromat

 

To skąd tu miała się wziąć wyczuwalna goryczka jak chmiele gotowały się maks 20 min (na dodatek zbite w woreczkach)?   :D

Zbyt dosłownie bierzesz info z wiki :) Chmieliłem kiedyś brzeczkę (docelowe 13,5 blg) Galaxy tylko na ostatnie 20 minut i wcale łopatą go nie wrzucałem. Goryczka wyszła dość konkretna. Izomeryzacja alfakwasów zaczyna się natychmiast po wrzuceniu chmielu. Jak wrzucisz 50g goryczkowego na te 20 minut do dostaniesz i trochę smaku i goryczkę. Jeśli na 60 minut to bardzo mocną goryczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.