Skocz do zawartości

Dezynfekcja i sposób mocowania sondy temperaturowej od sterownika


Rekomendowane odpowiedzi

Muszę zająć się kompleksowo naprawą fermentacji w moim browarze i na pierwszy ogień idzie kontrola temperatury fermentacji.

 

Do tej pory robiłem to termometrem LCD naklejonym na bok plastikowego fermentora. Obecnie przechodzę na szklane słoje 15l i 8l więc ten pomiar będzie dokładniejszy (czy nie? Powiedzcie!).

Fermentuję w torbie izolacyjnej CoolBrewing z browamatora i tak zostanie, natomiast temperaturę chociaż łatwo tam niską uzyskać to niestety łatwo jest też ją gwałtownie zmienić i to jest zasadniczy problem - gwałtownego spadku temperatury po wymianie butelek. 

Będę się starał wymieniać po 2 z 6 wsadzonych żeby stabilizować sytuację, ale w razie gdyby to nie zdało rezultatu - zastosuję sterownik temperaturowy RT-2C z wężem grzewczym. Kłopoty z nim mam cztery:

 

1. jak tą sondę wpuścić w fermentor (przewiercić pokrywę plastikową, jakaś uszczelka?)

2. jak zdezynfekować to mocowanie i sondę oraz miejsce łączenia zachować w 100% szczelne (dla tlenu i płynu)?

3. będą dwa kable grzewcze - po jednym na fermentor. Czy sonda powinna być włożona do większego czy mniejszego słoja (8l i 15l)* ?)

4. czy można od spodu grzać fermentor czy lepiej w dolnej części ale dookoła?

 

 

* w słojach będą różne piwa, więc większy nie rozwiąże problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiem sie tylko co do mocowania sondy.
Ja u siebie przewiercilem wieko fermentora, w otworze zamontowalem odpowiedniej wielkosci przepust na kable (do kupienia w sklepie budowlanym, nie wiem jak inne ale moj przepust ma juz uszczelki i skrecajac go dociska sie uszczelke do gilzy), jako gilza posluzyla mi jedna z rurek z podstawki pod garnek kupionej w Ikea (gdzies byl link do podobnych za grosze, ale trzeba kupic w Chinach. Calosc dezynfekuje sprayem do dezynfekcji a potem jeszcze oxi podczas dezynfekcji fermentora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja u siebie przewiercilem wieko fermentora, w otworze zamontowalem odpowiedniej wielkosci przepust na kable (do kupienia w sklepie budowlanym, nie wiem jak inne ale moj przepust ma juz uszczelki i skrecajac go dociska sie uszczelke do gilzy)

A prościej to można wykorzystać otwór pod bulkadełko i uszczelkę od niego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja u siebie przewiercilem wieko fermentora, w otworze zamontowalem odpowiedniej wielkosci przepust na kable (do kupienia w sklepie budowlanym, nie wiem jak inne ale moj przepust ma juz uszczelki i skrecajac go dociska sie uszczelke do gilzy)

A prościej to można wykorzystać otwór pod bulkadełko i uszczelkę od niego :)

 

GOOD IDEA :D

U mnie srednica od tej uszczelki nie pasowala :/ ale ja mam bulkadelko niemieckie i ma troszke inne rozmiary niz te ktore ostatnio w PL kupilem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.