Jump to content
Sign in to follow this  
DziadekMroz

Kłaniam się nisko i witam wszystkich na forum

Recommended Posts

Pierwszy post na forum i pierwsze kroki w piwowarstwie domowym to na wstępie należy się przywitać. Zatem Witam wszystkich zgromadzonych na tym forum.

 

Jestem obecnie studentem elektrotechniki w Bydgoszczy. Piwny świat tak naprawdę zacząłem poznawać dopiero 2 lata temu zaczynając od zagłębienia się w style piwne oraz próbując pierwszych w swoim życiu piw rzemieślniczych.

Jakiś czas temu postanowiłem (wraz z dwoma kolegami) zabrać się za warzenie piwa w domu. Z tego powodu obecnie przeglądam na forum wszelkie tematy pod kątem sprzętu do warzenia piwa domowego. 

Niestety jak to u studentów często bywa z pieniędzmi krucho, dlatego całość potrzebną do zacierania, filtracji, warzenia i fermentacji chcemy skompletować za maksymalnie 500 zł.

Dlatego jak w Bydgoszczy jest piwowar, który chce pokazać swój sprzęt do warzenia, doradzić, rozwiać pewne wątpliwości oraz gdzie szukać ewentualnych okazji cenowych czuł bym się zobowiązany do podzielenia się piwem z pierwszej warki (choć to może być mało zachęcające  :D ).

Na koniec zostało życzyć wszystkim obecnym na forum samych udanych warek.

 

Pozdrawiam Michał

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam. Sam niedawno zacząłem i zaraziłem się piwowarstwem. Zachęcam do czytania Wiki i forum. To wielka skarbnica wiedzy. 

 

Niestety jak to u studentów często bywa z pieniędzmi krucho, dlatego całość potrzebną do zacierania, filtracji, warzenia i fermentacji chcemy skompletować za maksymalnie 500 zł.
Dacie radę za 500 pln, ale moja rada jest taka, aby skupić się na stabilnych warunkach fermentacji. Jeżeli nie posiadacie jakiś pomieszczeń zapewniających fermentację w niskich temperaturach, to uwzględnijcie w budżecie budowę przynajmniej styropianowej lodówki, kosztem zbędnych pierdół. Gdybym znów zaczynał od początku darował bym sobie zakup np. wiader z kranikiem (nie wliczając tego do filtracji), rurek fermentacyjnych, czy miarek do cukru. Da się bez tego żyć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hej. Nie jestem może z Bydgoszczy ale zawsze doradzić mogę.

 

Zestaw startowy z Browamatora jest naprawdę sensowny i nie ma tam czegoś zbędnego albo czegoś co wam się nie przyda. Sam zaczynałem od takiego zestawu. Będzie wam potrzebny filtr z wężyka z oplotu który można zrobić samemu i garnek. Nie wiem jak chcecie grzać garnek wiec wam nie doradzę ale jeśli standardowo kochanka gazowa to garnek emaliowany to koszt ok 100 zł.

Zostaje jeszcze kasa na chłodnice zanurzeniową lub wymiennik płytowy. 

 

Tak jak kolega wcześniej pisał, nim obkupicie się drogim sprzętem nauczcie się panować nad procesem warzenia jak i fermentacji. Pierwsza warka zawsze jest z przygodami i trwa ok 8 godzin. Chyba że będziecie mieli chłodnice to może trochę szybciej :) Z czasem sami zobaczycie gdzie można urywać cenne minuty :)

 

Powodzenia i miłej zabawy :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.