Skocz do zawartości

Pale Ale - sprawdzenie receptury


_Paweł_S_

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem was poprosić o sprawdzenie sensowności mojej receptury. Czy ma ona racje bytu i co by można w niej poprawić. Chciałbym żeby mi wyszło Pale Ale z wyraźną goryczką i cytrusowym aromatem. W założeniu chciałbym uzyskać 20 litrów gotowego piwa. 

 

Słody:

     słód pale ale Weyermann 5 kg

     słód Carahell Weyermann 0,5 kg

     słód Carapils Weyermann® 0,5 kg

 

zacieranie:

     660 - 60 minut

Wygrzew I filtracja

 

chmielenie:

     Citra 30g - 60minut

     cascade 30g - 60minut

 

     cascade 30g – 20 minut

     Amarillo 30g – 20 minut

 

     Amarillo 30g – 5 minut

 

Chmielenie na zimno

     Amarillo 30g 

 

Drożdże: Safale US - 05 (11,5g)

 

I przy okazji mam pytanie czy zasyp wsypywać do niższej temperatury (powiedzmy około 50 stopni) i podgrzać do tych 66 stopni do zacierania czy to nie będzie miało dużego znaczenia i od razu sypać do tych 66 stopni. Mam jeszcze wątpliwości czy jedna paczka drożdży to mi pociągnie czy lepiej dać dwie bo według kalkulatora z tego zasypu wyjdzie mi jakieś 16-17 BLG.   

Edytowane przez _Paweł_S_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja uwaga do zasypu: zmniejsz karmele o połowę albo nawet 2/3.

Zasyp obniża temperaturę. Policz w PPPP do ilu °C musisz podgrzać wodę żeby po wsypaniu 5,5 kg uzyskać potrzebną temperaturę zacieru.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem was poprosić o sprawdzenie sensowności mojej receptury. Czy ma ona racje bytu i co by można w niej poprawić. Chciałbym żeby mi wyszło Pale Ale z wyraźną goryczką i cytrusowym aromatem. W założeniu chciałbym uzyskać 20 litrów gotowego piwa. 

 

Słody:

     słód pale ale Weyermann 5 kg

     słód Carahell Weyermann 0,5 kg

     słód Carapils Weyermann® 0,5 kg

 

zacieranie:

     660 - 60 minut

Wygrzew I filtracja

 

chmielenie:

     Citra 30g - 60minut

     cascade 30g - 60minut

 

     cascade 30g – 20 minut

     Amarillo 30g – 20 minut

 

     Amarillo 30g – 5 minut

 

Chmielenie na zimno

     Amarillo 30g – 10 minut

 

Drożdże: Safale US - 05 (11,5g)

 

I przy okazji mam pytanie czy zasyp wsypywać do niższej temperatury (powiedzmy około 50 stopni) i podgrzać do tych 66 stopni do zacierania czy to nie będzie miało dużego znaczenia i od razu sypać do tych 66 stopni. Mam jeszcze wątpliwości czy jedna paczka drożdży to mi pociągnie czy lepiej dać dwie bo według kalkulatora z tego zasypu wyjdzie mi jakieś 16-17 BLG.   

Specem nie jestem ale ja zawsze wrzucam słody do wyższej temperatury o jakieś 3-4 stopnie, ponieważ słód jest chłodniejszy od gorącej wody i spowoduje spadek temperatury. 

Edytowane przez Łyskacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja uwaga do zasypu: zmniejsz karmele o połowę albo nawet 2/3.

Zasyp obniża temperaturę. Policz w PPPP do ilu °C musisz podgrzać wodę żeby po wsypaniu 5,5 kg uzyskać potrzebną temperaturę zacierCzy

Czyli sugerujesz żeby słodów carapils i carahell dać po 0,25 kg zamiast 0,5kg? Czy lepiej jeden pominąć i drugiego dać po prostu 0,5kg? Tym bardziej, że jeszcze chodzi mi po głowie zrobienie drugiego piwka na podstawie tej receptury tylko dać słód pilzneński (zamiast pale ale) i zobaczyć jaką dadzą mi różnice to bym drugie pół kilo karmelowych z paczki zużył by nie leżały.

 

A co do drugiej części to o ile wrzucanie słodów do niższej temperatury i podgrzanie do założonej temperatury jest bezsensu to tak bym zrobił, że bym wrzucił słód do jakiś 69 stopni (teraz na oko mówię) i miał od razu 66 stopni do zacierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chmielenie na zimno Amarillo 30g

Jak chcesz wyraźny aromat to dodałbym więcej chmielu na cichą. Obecnie refermentuje mi w butelkach APA. Na Cichą dałem 110 gr chmielu (mieszanka pół na pół Simcoe i Sterlinga) i powiem, że nareszcie jestem zadowolony z aromatu piwa. Chociaż z drugiej strony nie jestem Tobą i nie wiem co lubisz :) Życzę udanej warki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli sugerujesz żeby słodów carapils i carahell dać po 0,25 kg zamiast 0,5kg? Czy lepiej jeden pominąć i drugiego dać po prostu 0,5kg?

Sugeruję, żeby dać do piwa które planujesz 300 g słodu karmelowego.

Używałem 500 gram na 8,5 kg pale przy wybiciu 36 l i było udane proste piwa: 1 i 2.

Wybór jednego tylko słodu, wydaje mi się lepszy. Z pale użyłbym jaśniejszego, z pilznem ciemniejszego.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja bym w ogole nie dawal karmelowych słodów

daj pale ale i pszeniczny

chmielenie do poprawy

rzuć po 15 g Citry i Cascade na 30

po 20 amarilo cascade citra na 15

po 20 tych samych na 3 min

 

i na zimno bym dal

30 g amarilo i citry :)

Edytowane przez Markos227
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc po przemyśleniach zmieniłem koncepcje na poniższy zasyp przy wybiciu 20l. 

 słód pale ale Weyermann 5 kg

 słód Carahell Weyermann 0,3 kg

tylko nie wiem jak z chmieleniem ostatecznie powalczyć.

Po nowym zamówieniu będę mieć na stanie Cascade (60g),  Citra (120g), Simcoe (90g), Amarillo (90g) i Mosaic (90g), z tym, że chciałbym ten zapas przeznaczyć na dwie warki.

Do tego piwa mam w tym momencie koncepcje by dać coś takiego:

Simcoe 60g - na 60 minut

Cascade i Citra po 20g - na 30 minut

Cascade i Citra po 20g - na 15 minut

Cascade i Citra po 20g - na 5 minut

i na zimno 60g Citry i 30g Simcoe. 

Jakbyście mieli jakieś sugestie co do chmielenia byłbym wdzięczny za rady.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.