Skocz do zawartości

Uzyskanie ciemniejszego koloru piwa


dzogan

Rekomendowane odpowiedzi

Temat stary jak świat, chodzi o przyciemnienie koloru piwa bez dodawania aromatów i posmaków palonych. Chyba za dużo (albo za mało) się na ten temat naczytałem, bo mam teraz mętlik w głowie i stąd urodziło się kilka pytań:

1. Czy użyć Carafa I czy pszenicy prażonej? To akurat jest w sklepie, w którym się zaopatruję. Nie wiem czy dobrze kombinuję, ale skoro pszenica nie ma plewy i ma ciemniejszy kolor lepiej się do tego zadania zda.Być może lepiej pójść w koszta i zamówić coś innego w inny sklepie?

2. Kiedy zastosować słód? Wrzucić go na ostatnie 5 minut ostatniej przerwy, na pierwsza minutę mash-out'u, dopiero do wysładzania czy też bezpieczniej go ekstrahować zimną wodą i dodać do wysładzania sama wodę?

3. Czy bezpiecznie jest użyć w zasypie maksymalnie 5% słodów palonych?

4. Czy niezależnie od momentu zastosowania słodu palonego uzyskamy mniej więcej taką samą skuteczność zabarwienia piwa?

Edytowane przez dzogan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy użyć Carafa I czy pszenicy prażonej? To akurat jest w sklepie, w którym się zaopatruję. Nie wiem czy dobrze kombinuję, ale skoro pszenica nie ma plewy i ma ciemniejszy kolor lepiej się do tego zadania zda.Być może lepiej pójść w koszta i zamówić coś innego w inny sklepie?

Carafa I ale w wersji Special która nie posiada łuski daje nuty kawy, kakao i czekolady ale bez aromatów palonych. 

 

2. Kiedy zastosować słód? Wrzucić go na ostatnie 5 minut ostatniej przerwy, na pierwsza minutę mash-out'u, dopiero do wysładzania czy też bezpieczniej go ekstrahować zimną wodą i dodać do wysładzania sama wodę? 

 Ja zawsze wrzucam na ostatnie 10 minut ostatniej przerwy jak mam osobno a jak mam śrutowane razem wszystko to na całe zacieranie. Ciemne słody nie wnoszą enzymów wiec możesz je dodać na 5-10 minut ostatniej przerwy. Nie próbowałem innych propozycji które sugerujesz. 

 

3. Czy bezpiecznie jest użyć w zasypie maksymalnie 5% słodów palonych?

Czego się obawiasz ?

Edytowane przez unknown000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ciemne słody nie wnoszą enzymów wiec możesz je dodać na 5-10 minut ostatniej przerwy.

Wytłumacz proszę, jaki to ma związek ze sobą?

Wg mnie to są jakieś bzdury, a Ty z takim przekonaniem doradzasz, że ktoś gotów w nie uwierzyć :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

. Czy bezpiecznie jest użyć w zasypie maksymalnie 5% słodów palonych? Czego się obawiasz ?

Może źle zrozumiałem, iż użycie większej ilości  wprowadzi aromaty palone bez względu na czas dodania słodu palonego.

 

 

Carafa I ale w wersji Special która nie posiada łuski daje nuty kawy, kakao i czekolady ale bez aromatów palonych.
Pszenica też nie posiada łuski (czyli plewy) czy wpłynie podobnie jak carafa I special?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzegom nie słoduje ciemnych słodów wiec ciemne słody nie oddają enzymów same w sobie.

Jeśli to słody, to są słodowane. Palone nie maja skrobi (bo się spaliła) i to dlatego można je dodawać na koniec zacierania. Karmelowe też nie są aktywne enzymatycznie a jakoś dodaje się je na początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.