Skocz do zawartości

Zbieranie gęstwy po porterze bałtyckim, jak postąpić?


Rekomendowane odpowiedzi

Niebawem zakończy się fermentacja 18l porteru bałtyckiego 20Blg fermentowanego dwoma saszetkami W34/70.
Teoretycznie nie powinno się tej gęstwy używać, ale w praktyce z pewnością się da. Powstaje pytanie jak z nią postąpić?

Wziąć całość i przepłukać, zlewając znad martwych? Zrobić normalny starter na tej gęstwie? Najpierw przepłukać, potem starter?
Pójdzie to w następny porter ale juz 24Blg (14l).

Co zalecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno się ale jakbym ja zbierał to zrobiłbym to jak normalnie czyli zebrał i szybko użył, bez żadnych starterów, płukania itp.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm to jak ja robiłem to zazwyczaj najciemniejsze i najmocniejsze piwo zawsze na koniec żywotu drożdży. Jeśli wcześniej robiłeś na nich Portera Bałtyckiego 20BLG a teraz chcesz 24 ten sam styl to ja osobiście zaryzykował bym i tak jak kolega mówi, standardowo jak z każdą gęstwą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czat mi tu odradza takie "podcieranie szkłem" i zaleca zacząć zgodnie ze sztuką, tj.:
1. tą gęstwę wylać

2. zrobić pilznerka na nowej saszetce

3. od razu gęstwę z pilznerka zadać do porteru

 

Jako wady takiej gęstwy uznaje się bardzo dużo martwych komórek drożdży w stosunku do objętości, co czyni ją niezdatną do fermentacji kolejnego porteru. Nie sposób tego ocenić i właściwie to kończy tą kwestię, bo aż tak ryzyka nie kocham.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież sam to wiedziałeś bez pomocy czatu , co potwierdziłeś pisząc pierwszy post :)

 

 

Teoretycznie nie powinno się tej gęstwy używać (...)

 

 

A pytanie z wątku nie dotyczyło, czy należy użyć tej gęstwy, tylko w jaki sposób najlepiej jej użyć ;)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tak, to że Czesław nawet wygrał jakiś konkurs piwem na gęstwie po mocnym piwie, nie znaczy że inni też wygrają ;)

Masz warsztat, działasz, w innym przypadku lepiej wybierz rozwiązanie o niższym ryzyku.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.