Jump to content
Sign in to follow this  
Marcin1986ns

Pierwsza warka z brewkita - COOPERS DARK ALE

Recommended Posts

Witam wszystkich...

 

Jako totalny laik mam do was pytanie dotyczące warzenia piwka z brewkita. Zdecydowałem się na brewkita COOPERS DARK ALE. Postąpiłem dokładnie tak jak mówiła instrukcja.

 

We wtorek popołudniu przygotowałem brzeczkę oraz dodałem drożdże (z pod wieczka brewkita - temp. 24 st.). Fermentacja rozpoczeła się w nocy z wtorku na środę. Oczywiście jako amator totalny nie zmierzyłem początkowego BLG (dodałem 1 kg cukru do 2 litrów gorącej wody).Po upływie dwóch dni piwko się uspokoiło do tego stopnia że nie obserwuję żadnych ruchów w rurce fermentacyjnej (temp. 20 st.). Dziś zmierzyłem zawartość cukru w temperaturze pokojowej (ok. 20 st) i wyszło mi 4 BLG. Nie chce wyprodukować domowych granatów ręcznych więc z tąd moje pytanie czy to normalne i czy trzeba jeszcze odczekać jakiś czas? W instrukcji pisali że pierwsza fermentacja potrwa od 4-6 dni a tu po 2 cisza.

 

Obecnie piwko smakuje i pachnie mocno drożdżami...

 

Co robić? Proszę o rade...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szału z tym piwem nie będzie. Cukier + za wysoka temperatura fermentacji da wysokie alkohole i nieprzyjemne posmaki. Co do blg, to zostaw jeszcze je minimum na tydzień, póżniej zrób ze 2 pomiary w odstępie 2-3 dni i jak nic nie spadnie to możesz butelkować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli jak rozumiem sprawdzic powiedzmy w przyszłą sobote i jak juz nic nie spadnie do butelek...

 

A co do temperatury w instrukcji pisali że temperatura nastawu powinna wynosić od 21-27 st. To za dużo?

 

A co do cukru to wiem ze to jest najmniejsza linia oporu ale jak mówię stawiam dopiero pierwsze kroki i przy kolejnej warce pójdzie w ruch ekstrakt słodowy..

Share this post


Link to post
Share on other sites

No bedziemy widzieć co z tego wyjdzie :)

 

rozumiem też, że jeśli przez ten tydzień nie spanie odczyt cukru to piwo będzie mniej alkoholowe?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Będzie na tyle alkohole na ile odfermentuje z ekstraktu początkowego. Jeśli zrobiłeś na sztywno wg instrukcji to możesz założyć, że ekstrakt początkowy wynosił pewnie koło 11, max 12 blg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No i co dodatkowo zaobserwowałem to to że gdy skończyła pracować rurka fermentacyjna to piana z powierzchni mocno spadła. Mam rozumieć że w takim przypadku jest eszcze możliwe że dofermentuje to co zostało?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak jak koledzy pisali, daj temu piwu spokój, bo mimo że tego nie widać drożdże mogą ciągle pracować. Zostaw na minimum tydzień, zmierz po tym czasie czy dalej blg spada, jak nie to możesz butelkować.

W międzyczasie, żebyś się nie nudził i żeby nie korciło Cię ciągłe zaglądanie do fermetora skup się na lekturze forum. Sam wywnioskujesz co możesz poprawić i co było nie tak przy pierwszej warce ;)

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gdybym był na Twoim miejscu zostawił bym w tej temperaturze minimum jeszcze tydzień, następnie przeniósł bym to piwo do zimniejszego pomieszczenia na kolejny tydzień. Po tym czasie drożdże powinny zakończyć sprzątać po swojej robocie, a piwko trochę się wyklaruje, a później do butelek (poczytaj na forum ile powinno się dać cukru do refermentacji, nie stosuj się ślepo do instrukcji).

Następnym razem wyrzuć instrukcję z brewkita zanim zdążysz ją przeczytać i poczytaj na forum co i jak ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dark Ale Coopersa jak dla mnie to jeden z lepszych brewkitow, przynajmniej Coopersa. A na pewno najbardziej mi smakował. Zrobione wg instrukcji nie powinno dać granatów. Ale przetrzymane dłużej - najlepiej ok 3 tyg - będzie co najwyżej lepsze. Jak możesz, to schłódź przed rozlewem, a potem czekaj aż się ułoży w butelkach. Drożdze będziesz czuł w butelkach przez jakiś czas, u mnie w tym brewkicie, nie było czuć drożdży po ok pół roku od rozlewu.

 

Poszło z fona

Edited by mrmrooz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak już ktoś wyżej pisał... 1kg cukru... 23 litry... temperatura fermentacji... szału nie będzie... może dokup 50-100g jakiegoś chmielu amerykańskiego i dochmiel na zimno... Będzie lepsze... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.