Skocz do zawartości

Lodówka do przechowywania - jaka ?


Cezary Daniluk

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że w miejscu gdzie przechowuję warki mam spore wahania temperatury - zima/lato - zimą około nawet 5 stopni, latem jak jest gorąco potrafi dojść nawet do około 20 stopni, zacząłem na poważnie zastanawiać się nad nabyciem na OLX jakiejś lodówki do przechowywania. Lodówka miałaby oczywiście wywalone oryginalny termostat i zastąpiony cyfrowym z niezawodnego portalu aukcyjnego.

Teraz pytanie do Was - jeśli macie lodówki to jakich wielkości i jak przechowujecie w nich warki ?

Ile butelek można wsadzić do powiedzmy mińska 280-300l ?

 

Tej wielkości sprawne lodówki jak widzę to można wyrwać za 100zł - więc do 150zł miałbym miejsce do przechowywania :)

 

Półki zastąpiłbym jakimiś z chociażby cienkiej OSB :)

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Najlepiej kupić duża używaną chłodziarkę (bez zamrażalnika) z jak najlepszą klasą energetyczną. Co do klas energetycznych to po 3 min z google:

 

Lodówka z zamrażarką klasy G zużywa 800 kWh rocznie, klasy B zużyje 500 kWh, klasy A 300 kWh, a A++ 200 kWh.

Przy cenie ~60gr/kWh, można policzyć roczny koszt. Trzeba tylko wziąć poprawkę na to, że chłodziarka będzie się częściej załączać ponieważ fermentujące piwo wciąż ogrzewa jej wnętrze.

Edit: A przepraszam dopiero doczytałem, że chodzi o przechowywanie już gotowych piw. Więc zużycie będzie podobne prawdopodobnie do tego powyżej.

 

Edytowane przez Matz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam sterownik TT-1, Polskiej firmy Politek/E-POLITEK. Dostępny na stronie producenta oraz na znanym portalu aukcyjnym. Urządzenie posiada sondę, można wpuścić do lodówki i zamontować np. na fermentatorze. Spradza się znakomicie a kosztuje grosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie ile faktycznie "wciągnie" prądu taka lodówka.. ostatnio szwagier dostał ~7.5kPLN do zapłacenia za prąd (przez dwa lata płacił prognozowany rachunek i teraz okazało się że spoooooro brakuje). No i kupił sobie kilka mierników takich wpinanych między gniazdo, a odbiornik. Wyszło na to że niektóre urządzenia brały więcej niż powinny. Rekordzistą był bojler elektryczny 3kW (wg tabliczki znamionowej), który w godzinę pobrał z gniazdka 3,8kWh :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej kupić duża używaną chłodziarkę (bez zamrażalnika) z jak najlepszą klasą energetyczną. Co do klas energetycznych to po 3 min z google:

 

Lodówka z zamrażarką klasy G zużywa 800 kWh rocznie, klasy B zużyje 500 kWh, klasy A 300 kWh, a A++ 200 kWh.

Przy cenie ~60gr/kWh, można policzyć roczny koszt. Trzeba tylko wziąć poprawkę na to, że chłodziarka będzie się częściej załączać ponieważ fermentujące piwo wciąż ogrzewa jej wnętrze.

 

Edit: A przepraszam dopiero doczytałem, że chodzi o przechowywanie już gotowych piw. Więc zużycie będzie podobne prawdopodobnie do tego powyżej.

 

 

No właśnie chodzi o przechowywanie. Zimą mogę ją wyłączyć i zostawić otwarte drzwi, natomiast latem chciałbym utrzymywać max 12 stopni. Sterowanie zwykłym termostatem chcę wywalić i zastosować cyfrowy. Myślę że przy dużej masie towaru w środku i bezwładności tej ilości cieczy - agregat nie będzie się za często załączał, więc i zużycie powinno być dużo niższe niż w przypadku używania jako std lodówka. Drzwi będą otwierane może raz na tydzień, może raz na 2 tygodnie, więc i strat nie będzie zbyt wielkich. Chyba pozostanie nabyć lodówę, napakować butelek na max, zmienić sterowanie i zbadać miernikiem do gniazdka, ile prądu zużyje zwykła lodówka na tydzień.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie ile faktycznie "wciągnie" prądu taka lodówka.. ostatnio szwagier dostał ~7.5kPLN do zapłacenia za prąd (przez dwa lata płacił prognozowany rachunek i teraz okazało się że spoooooro brakuje). No i kupił sobie kilka mierników takich wpinanych między gniazdo, a odbiornik. Wyszło na to że niektóre urządzenia brały więcej niż powinny. Rekordzistą był bojler elektryczny 3kW (wg tabliczki znamionowej), który w godzinę pobrał z gniazdka 3,8kWh :)

 

Chcę zauważyć, że nikt nie wie w jaki sposób są kalibrowane takie mierniki wpinane w gniazdko i czy w ogóle są kalibrowane ? To co pokazują należałoby traktować jako przybliżone a nie faktyczne zużycie. Zapewne jedne są lepsze drugie gorsze ;)

Przez 2 lata jechać na prognozie ? jaki to zakład energetyczny :D wolałbym już sam dzwonić i podawać stan żeby się nie zdziwić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To co pokazują należałoby traktować jako przybliżone a nie faktyczne zużycie.

 

Napewno ?:) W zeszły czwartek podłączyłem boleckiego z grzałkami do tego samego miernika (bo z ciekawości pożyczyłem od szwagra).

Grzałki mam łącznie 3500W i miernik pokazywał 3500W +/- 4W , a po godzinie pracy na 100% mocy wyszło 3.5kWh :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To co pokazują należałoby traktować jako przybliżone a nie faktyczne zużycie.

 

Napewno ? :) W zeszły czwartek podłączyłem boleckiego z grzałkami do tego samego miernika (bo z ciekawości pożyczyłem od szwagra).

Grzałki mam łącznie 3500W i miernik pokazywał 3500W +/- 4W , a po godzinie pracy na 100% mocy wyszło 3.5kWh :)

 

 

Nie wiem, na razie wymyśliłem inny patent.

Regał sztuk raz jedną półkę obrobię styropianem, w styropianie zamontuję wymiennik na ogniwie peltiera 60W - wymiennik zbuduję sam z radiatorów procesorów jakich mam na pęczki w robocie. Termostat do sterowania też mam - koszt będzie kosztem tylko peltiera i paczki styropianu.

Ciekawi mnie jak to się sprawdzi.

Jeśli będzie się sprawdzało to mam nabyte 2 ogniwa i będę mógł w drugim regale uczynić coś takiego samego :) a jak mi się spodoba to dokupię panel solarny 250W i latem przy porządnym nasłonecznieniu będę miał chłodzenie gratis teraz i w przyszłości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ciekawi mnie jak to się sprawdzi.

Jeśli Cię to ciekawi to może poszukaj na forum bo ktoś już to robił :)

i się nie sprawdziło :( choć wcześniej był ostrzegany, że to zły pomysł.

 

Koszt będzie niewielki, pożyjemy zobaczymy. Mi nie chodzi o chłodzenie do 2 stopni, aby przy 20stopniach w pomieszczeniu utrzymało z 7-8 stopni niżej.

 

Jak nie da rady to wywiozę zapasy na wieś do piwnicy ziemnej i tam będę trzymał, ale będzie problem jak będę chciał coś wypić :D

Edytowane przez Cezary Daniluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mi nie chodzi o chłodzenie do 2 stopni, aby przy 20stopniach w pomieszczeniu utrzymało z 7-8 stopni niżej.
Peltier ma słabą wydajność energetyczną, że o sprawności nie wspomnę :(

Nie wiem jakie masz te ogniwa, ale trochę mocy chłodzącej jednak trzeba przy Twoich założeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mi nie chodzi o chłodzenie do 2 stopni, aby przy 20stopniach w pomieszczeniu utrzymało z 7-8 stopni niżej.
Peltier ma słabą wydajność energetyczną, że o sprawności nie wspomnę :(

Nie wiem jakie masz te ogniwa, ale trochę mocy chłodzącej jednak trzeba przy Twoich założeniach.

 

60W.

Wstawię butelki mające około 5 stopni, pożyjemy zobaczymy.

Lodówki nie chcę na tą chwilę kupować, najlepiej to byłoby chyba gdzieś dorwać sporą lodówkę sklepową na napoje.

 

Zdam relację jak się ma to co zmontuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A użyć klimatyzatora przenośnego i do tego małe pomieszczenie lub dużą szafę obłożyć styropianem  ?

Mogłoby to mieć i ręce i nogi, ale nie mam szafy, a na to małe pomieszczenie to musiałbym chyba WC przerobić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmontowałem wymiennik na 2 ogniwach niby 60W. Niestety jak to tanie chińskie rzeczy koło 60W to one nawet nie leżały ;), niby w.g tego co na aukcji stało napisane powinny być oba po 5A, niestety przy 13,2V to oba razem pobierają około 4,2A ;) czyli każdy ma może max ze 20W, do mojego zastosowania nie nadają się nijak.

Przy 15V jadą oba przy około 5A a nie jedno :D Łatwo policzyć jaka to moc.

Chyba pozostanę przy sklejeniu pudła ze styropianu i schowaniu tam piwa na lato.

Jak będzie za ciepło, to mogę przywieźć z domu zamrożonego PET'a z wodą i włożyć do środka w celu schłodzenia.

 

Porządne ogniwa peltiera w sklepie w PL to koszt taki, że lepiej lodówkę używaną za 150 albo i mniej ;)

 

Pozdrawiam !

Edytowane przez Cezary Daniluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.