Skocz do zawartości

Mieszadło magnetyczne - zawieszający się wentylator


laser

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Zrobiłem mieszadło magnetyczne na wentylatorze od komputera, użyłem zasilacza od anteny z regulacją napięcie max do 12V.

Generalnie wszystko ładnie śmiga na 1 litrze wody. Problem zaczyna się jak potrzebuję zrobić większy starter i naleje około 2L wody(dla testu) do kolby, wtedy wentylator popracuje maksymalnie z 3 min. i nagle zwalnia po czym się zawiesza - staje w miejscu.

 

Testowałem to na 3 różnych wentylatorach i zawsze jest tak samo, na większej ilości wody po krótkim czasie wentylator przestaje pracować..

 

Jakieś sugestie? Może jaki konkretny wentylator użyć żeby dawał rade? A może coś z zasilaczem ale generalnie na 1L wody kręci się bezproblemowo klika dni...

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś czy przypadkiem pod większym ciężarem nie odkształca się obudowa mieszadła, blokując wentylator?.

Tak, ściągałem kolbę z mieszadła i dalej się nie kręciło, dopiero ponownie uruchomienie mieszadła (wył/wł zasilacza) odblokowało wentylator. W trakcie zawieszenia wiatraka wydobywa się z niego ciągły cichy dźwięk, jakby był przeciążony. Najbardziej dziwne w tym wszystkim jest to że testowałem to na 3 różnych wentylatorach i tak samo się zawsze zachowuje..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zrobić jakieś dodatkowe podpory między obudową, a magnesami na wentylatorze, tak żeby już na pewno nie mogło się odkształcić do tego poziomu i sprawdź znowu :) Jak już się wentylator zablokował, to zdejmowanie kolby nic nie da :)

EDIT: Źle to określiłem... Powinno być: Spróbuj zrobić takie podpory żeby zapewniły prześwit między magnesami na wentylatorze, a obudową mieszadła. Czyli optymalnie kolba powinna opierać się na nich, a nie na magnesach (po odkształceniu się obudowy).

Edytowane przez Enethion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dość dużym prawdopodobieństwem mogę stwierdzić że źródło zasilana nie wyrabia , w tych zasilaczach antenowych wydajność energetyczna znikoma ( bo zasila wzmacniacz antenowy a ten dużej mocy nie potrzebuje  ) tak z pamięci coś w granicach 100 mA . Przy większych obciążeniach stabilizatorek  przegrzewa się i masz skutki jak na " załączonym obrazku " ;) . Spróbuj z innym ( mocniejszym )zasilaczem  .

Edytowane przez czeburaszka710
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dość dużym prawdopodobieństwem mogę stwierdzić że źródło zasilana nie wyrabia , w tych zasilaczach antenowych wydajność energetyczna znikoma ( bo zasila wzmacniacz antenowy a ten dużej mocy nie potrzebuje  ) tak z pamięci coś w granicach 100 mA . Przy większych obciążeniach stabilizatorek  przegrzewa się i masz skutki jak na " załączonym obrazku " ;) . Spróbuj z innym ( mocniejszym )zasilaczem  .

Wysoce prawdopodobne, na pierwszy rzut oka i z tego co mówiłeś to pierwsze co bym brał pod uwagę to tak jak kolega mówi, zasilanie. Jak by coś zaczynało obcierać albo coś w tym stylu to byś słyszał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za pomoc! Tak właśnie zrobię niestety spróbuję wymienić ten zasilacz na inny, choć ten wbudowaną regulacją napięcia był bardzo prosty i użyteczny...

Raczej ten wentylator nie haczy o obudowę, już regulowałem wysokość położenia wiatraka za pomocą śrub...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.