Skocz do zawartości

termometr z sondą na kablu


bimbelt

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 54
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

tak tylko wzorcowanie może być droższe niż termometr. U mnie na wydziale używa się jeszcze termometrów rtęciowych, które pamiętają lata 70-te. Pomimo upływu lat te rękodzieła nadal są w użytku i lepiej bądź gorzej, ale trzymają swoje parametry i pokazują temperaturę z zadowalającą dokładnością. Oczywiście takie coś jest dla studentów. Pracownicy mają już w większości termometry elektroniczne z dokładnością pomiaru 0,1 °C i z możliwością sterowania grzałką. Ale wracając to sprawdzania termometrów to najlepiej zmierzyć temperaturę wody z lodem i wrzątku, co daje dobry obraz tego jak działa nasz termometr.

 

Dodatkowo można jeszcze wzorcować na czystych związkach chemicznych i ich temperaturach topnienia.

Edytowane przez wsaczuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda wrze w temp 100°C a mieszanina wody i lodu po chwili powinna mieć 0°C.

tak jak pisałem kalibracja nie musi być liniowa i pomiędzy tymi punktami mogą być odchylenia

 

tak tylko wzorcowanie może być droższe niż termometr

oczywiście

 

ja to zrobię za darmo :)

co prawda nie dam znaczka UM ani PCA ale wywzorcuję wedle wywzorcowanego termometru z tymi znaczkami :)

z dokładnością 0,01 °C :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miłośnicy dokładnego ustawienia muszą pamiętać że, oprócz nieliniowego pomiaru temp. przez termometry trzeba jeszcze uwzględnić fakt że woda nie wrze zawsze w 100°C .

 

Temperatura wrzenia wody wynosi 99,97°C w 1 atm ~1013,25 hPa

 

Dla porównania :

W Polsce 16 grudnia 1997 zanotowano 1054 hPa w Suwałkach, temp. wrzenia wody wynosiła by wtedy 101°C

Najniższe zaś 965,2 hPa notowano 26 lutego 1989 w Szczecinie czyli wystarczyło podgrzać do 99°C

 

Dlatego swój termometr wyregulowałem żeby najlepszą dokładność wykazywał w okolicy 60°C

Edytowane przez boldo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki termometr. Sonda ma ok 60 cm długości może więcej. Co ważne jak sonda dostanie wilgoci to wskazuje temperatury z księżyca. Są koszulki na przewody elektryczne do izolowania na gorąco. Należy założyć taką koszulkę na sondę ( jak na moim zdjęciu - kolor zielony) wtedy jest pewność, że wilgoć niw zniszczy sondy.

Edytowane przez wena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak więc piwowar przy warzeniu musi uwzględnić ciśnienie atmosferyczne wysokość nad poziomem morza, fazy księżyca, pływy, kierunek wiatru, wahania składu atmosfery... dajcie spokój kiedyś piwowarzy nie mieli termometrów, określili temperaturę brzeczki wkładając palec do środka, więc takie dywagacje są czysto akademickie i dobre są na temat pracy inżynierskiej, a do piwa nadaje się termometr który ma dokładność 2-3 stopni i na takim można uwarzyć dobre piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zbudowałem termomter z tego projektu (wersja na ATtiny2313):

http://mirley.firlej.org/termometr_uniwersalny?page=1

Polecam głównie dlatego, że taki sprzęt jest wieczny - wiadomo co wymienić jak się zepsuje. Do tego jest w miarę tani w budowie.

Tak wygląda:

termometr.jpg

Edytowane przez darko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje termometr z prostego miernika. Dokładny i prosty mam także taki tablicowy ale sonda jest na miękkim kablu a w mierniku na sztywnym jak zawinę ją na brzegu garnka to jak mieszam to zawsze sondę mam w środku i nie plącze się i plastyku niema.

 

890gz1.jpg

 

Taki miernik to koszt około 30zł.

Edytowane przez fabians
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja sonda to rurka KO 6mm + DS18B20 + przewody silikonowe.

To podpięta do kompa przez na RS-232 za pośrednictwem pasywnego adaptera 1-wire.

Na kompie odczyt co 5 sekund i generowanie wykresów z użyciem owfs i rrdtool.

Dostęp do danych poprzez WWW.

 

Przykładowy wykres (widać jak ważne jest mieszanie zacieru :D )

 

edit: dodanie zdjęcia

Edytowane przez pablo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje termometr z prostego miernika. Dokładny i prosty mam także taki tablicowy ale sonda jest na miękkim kablu a w mierniku na sztywnym jak zawinę ją na brzegu garnka to jak mieszam to zawsze sondę mam w środku i nie plącze się i plastyku niema.

 

http://hotair.pl/imgn/890G/890gz1.jpg

 

Taki miernik to koszt około 30zł.

I sonda to wytrzymuje? Też mam miernik i też z sondą, ale jakoś nie myślałem by moczyć ją w zacierze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.