Skocz do zawartości

Uwadnianie drożdży


maniekLBC

Rekomendowane odpowiedzi

A moim zdaniem to całe uwadnianie drożdży to jakiś żart dla początkujących albo przynajmniej MIT.

 

Coś może być na rzeczy bo nawet Fermentis w swojej ulotce do W34/70 napisał, ze może być woda lub brzeczka. Ważne aby w odpowiedniej temperaturze. Ja mimo wszystko robię na wodzie.

 

Z ulotki:

Sprinkle the yeast in minimum 10 times its weight of sterile water or wort at 23°c ± 3°C (73°F ± 6°F). Leave to rest 15 to 30 minutes.Gently stir for 30 minutes, and pitch the resultant cream into the fermentation vessel.

Edytowane przez Alexy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

Tak Właśnie zrobię brzeczka ma jakieś 40 stopni teraz poczekam jeszcze godzinę i zadaje uwodnione drożdże w dobrze napowietrzoną brzeczkę jeśli nie wystarują do kupię jutro świerzaki i dorzucę dzięki za wszystkie odpowiedzi. pozdro

Dawno już tyle bredni nie było w jednym wątku.

Jak dasz do takiej temperatury, to już pomijając szok temperaturowy dla komórek drożdżowych, jak Ci fermentacja ruszy, to masz gwarantowane, że piwo wyjdzie.

Już o fuzlach nie wspominając. Poczekaj aż brzeczki wystygnie przynajmniej do tych 25oC i zadaj te uwodnione drożdże choćby jutro.

przecież nie napisał, że zada je w 40 stopniach tylko poczeka aż brzeczka wystygnie...

Napisał,że poczeka godzine,a nie,że wystygnie.Taka ciekawostka: 24 litry w fermentorze,na dworze -13C ,w godzine temperatura spadła z 25C do 21C.

A czemu chłodzisz w fermentorze a nie w garze? Plastik to izolator termiczny, nie lepiej gar wynieść na balkon jak sie nie ma chłodnicy? :>
Normalnie chłodze w garze,woda do wanny i ładnie sie chłodzi. Wtedy musiałem szybko zwolnić wanne,myślałem,że przy takiej temperaturze na zewnątrz,z tych 25C to schłodzi się w 5minut. Rzeczywistość okazała się inna.

 

Wysłane z mojego V9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzednie warki też chłodziłem w wannie ale teraz postawiłem na warunki pogodowe i stwierdzam że ciężko jest z chłodzeniem do tych 50-45 stopni później jakoś szło szybciej

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Polecam zainwestować w chłodnice, nie jest to duży wydatek ok.160zł, a chłodzenie od wrzenia do 20 stopni trwa do 20min, mniej wody zużywasz niż do chłodzenia w wannie, wodę z chłodzenia zbieram w dużej kastrze na mycie i odmaczanie etykiet z butelek, szybko zwraca się inwestycja biorąc pod uwagę zużycie wody. Nie wspomnę o czasie zaoszczędzonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam!

Wydaje mi się że temat dobrze pasuje do pytania które mam - w jakim "tempie" można/wypada chłodzić uwodnione już drożdże przed zadaniem do brzeczki chłodniejszej brzeczki?

Szczegółowo sytuacja wygląda tak - drożdże S04, temperatura uwodnienia ok 30C, w ciągu 15 minut stworzyła się bardzo ładna czapa kremowa, mają zostać dodane do brzeczki o temperaturze 17C. Na początku dodałem trochę brzeczki - temperatura drożdży po zamieszaniu spadła do ok 23C, po paru minutach dodałem jeszcze trochę zimnej wody która obniżyła temperaturę do ok 18C. Całość obniżania temperatury zajęła coś pomiędzy 5-10 minut.

 

Czy aby nie za szybko? Lub jeśli tempo schładzania było dobre - to może zrobić więcej "stopni" czyli dolewać np na 4-5 razy po jeszcze mniejszych porcjach wody/brzeczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.