Skocz do zawartości

Single Hop India Pale Ale - różne chmiele


adassko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów,

jest to mój pierwszy post na tym forum. Chciałbym przedstawić Wam moje propozycje receptur na SH IPA z użyciem następujących chmieli: Simcoe, Jaryllo, Azacca, Vic Secret. Wiem, że może podążam utartym już szlakiem ale jednak chcę sprawdzić te chmiele na własnej skórze. Kilka warek już uwarzyłem w poprzednim roku, lecz były to gotowe zestawy surowców na bazie słodów. Czas na stworzenie własnych receptur stąd ten post. Proszę Was o ocenę poszczególnych receptur, ocenę zasypu, a przede wszystkim chmielenia (wszelkie uwagi i sugestie będą mile widziane). Poniżej receptury. Zakładam uwarzenie 4 warek po 10L każda:

 

SINGLE HOP IPA - Warki 10l - 14,1 BLG

 

Baza słodowa:

Słód pale ale 5.5-7.5 EBC Weyermann® - 2200g (83%)

Słód Caraamber® 60-80 EBC Weyermann® - 200g  (8%)

Słód pszeniczny jasny 3-5 EBC Weyermann® - 250g (9%)

 

Zacieranie na wytrawnie 66oC – 60min (lub do negatywnej próby jodowej) w 10l wody

Podgrzanie zacieru do 76oC (mash out)

Filtracja, wysładzanie do około 13l ( przyjęto 2l na odparowanie podczas gotowania)

Gotowanie/chmielenie:

 

I WARKA

Chmielenie – SIMCOE – IBU ok. 54 (wg. Brewtarget)

60’ – 8g Simcoe

30’ – 8g Simcoe

15’- 10g Simcoe

0’ – 15g Simcoe

Chmielenie na zimno (fermentacja cicha) – 2 tygodnie przed rozlewem – 30g Simcoe

 

II WARKA

Chmielenie Jaryllo –IBU ok. 56 (wg. Brewtarget)

60’ – 7g Jaryllo

30’ – 7g Jaryllo

15’- 10g Jaryllo

0’ – 15g Jaryllo

Chmielenie na zimno (fermentacja cicha) – 2 tygodnie przed rozlewem – 30g Jaryllo

 

III WARKA

Chmielenie Azacca – IBU ok. 52 (wg. Brewtarget)

60’ – 7g Azacca

30’ – 7g Azacca

15’- 10g Azacca

0’ – 15g Azacca

Chmielenie na zimno (fermentacja cicha) – 2 tygodnie przed rozlewem – 30g Azacca           

 

IV WARKA

Chmielenie Vic Secret – IBU ok. 52 (wg. Brewtarget)

60’ – 7g Vic Secret

30’ – 7g Vic Secret

15’- 10g Vic Secret

0’ – 15g Vic Secret

Chmielenie na zimno (fermentacja cicha) – 2 tygodnie przed rozlewem – 30g Vic Secret

 

Fermentacja burzliwa - 7 dni     

Fermentacja cicha – 14 dni

Refermentacja 2-3 tygodnie (70g glukozy na 10L – 3,5g na butelkę)

Drożdże piwowarskie Fermentis Safale US-05 - pół saszetki

 

PYTANIA:

1.       Czy zasyp jest ok? Nie lepiej zrobić tylko na słodzie Pale Ale? Jakie są wasze doświadczenia w tej kwestii?

2.       Czy chmielenie dla poszczególnych chmieli jest odpowiednie?

3.       Czy 30g chmielu na zimno to nie za dużo dla Warki 10L? może dać 20g?

4.       Czy połowa saszetki drożdży US-05 wystarczy czy dać może całą? Przeważnie całą saszetkę dawałem na Warki 20L więc zakładam, że połowa wystarczy na 10L warke.

 

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi i sugestie.

 

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się. Chmieliłem na zimno 6, a nawet 7 mi się zdarzało. Żadnych niepożądanych efektów typu trawiastość, łodyga nie zaobserwowałem. Z tego co wiem, to zależne jest to też od temperatury w jakiej chmielimy na zimno.

 

Z kolei ja się nie zgodzę, dla mnie optymalne chmielenie na zimno to 3 max 4 dni. Po 5 dniach miałem już wyraźnie wyczuwalną łodygę, a chmieliłem w rożnych temperaturach, niższych też. Wydaje mi się że ilość chmielu na zimno też ma znaczenie, im więcej tym szybciej wychodzi łodyga, bardzo ważna jest też dokładna filtracja. Na forum spotkałem się też z opiniami, że trawiastość w to mit, być może zależy to również od percepcji na poszczególne smaki i część piwowarów tego smaku po prostu nie czuje. Wniosek jest prosty, przy pierwszych warkach należy wyciągnąć średnią z różnych porad i doświadczeń innych by na podstawie tego wypracować swoje własne mechanizmy chmielenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co dodatkowe drożdże przed butelkowaniem takich sh? 30g chmielu na 10 litrów nie będzie za duzo, sam dałbym z 50

 

Wysłane za pomocą mTalk

 

E: Mozliwe ze zle zrozumiałem i uznałem ze juz jest na burzliwej. Pol saszetki uciagnie 10l

Edytowane przez kondek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.