Skocz do zawartości

Hop stopper a filtracja po zacieraniu?


rafano

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Przeczytałem kilka tematów o hop stopperze ale takiego zagadnienia nie znalazłem. Jeżeli jednak jest to przepraszam i prosiłbym o pokierowanie.

Mam za sobą 3 warki - dochmielany brewkit, chmielenie ekstraktu i partial mash. Teraz myślę nad przejściem na 30l garnek. I tu pojawia się moja wątpliwość.

Czy hop stoppera można użyć do filtracji po zacieraniu? Chciałbym sobie taki sprawić do filtrowania chmielu natomiast gdyby udało się go użyć do filtracji brzeczki to odpadłby koszt sraczwężyka lub sztucznego dna.

Jeżeli ktoś wykorzystywał hop stopper w tym celu to prosiłbym o podzielenie się doświadczeniami. A jeżeli to zły pomysł to proszę o opinię wszystkich.

Z góry dziękuję za odzew :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nienajlepszy pomysł. Zostań przy sraczwężyku lub użyj fałszywego dna. Testowałem też filtrator ze spirali (Läuterhexe) i dobrze się sprawdza zarówno przy filtracji brzeczki, jak również chmielin. Pomysł bodajże Mattmill.de, a w Polsce wprowadzony przez Piwoszarnia.pl.

 

EDIT:

Jest już nawet wątek o filtratorze.

Edytowane przez PiwoLab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ostatnio kupiłem to sito z IKEA, rozgiąłem i wywaliłem ten rant stalowy który jest na obrzeżu i samą siatkę kładę na sraczwężyk. Filtracja nawet samej pszenicy szła idealnie. jedyne co robię przed wyłożeniem młóta to małe podbicie ok 1-2L wody. wężyk robi tu bardziej jako podtrzymanie tej siatki od dna. odkąd mam ta siatkę łatwiej mi wyregulować tempo filtracji i sama filtracja przebiega bezproblemowo aż do końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sraczwężyk kupisz nawet za 10zł jak poszukasz to jedno, a drugie to jak zamierzasz zamontować hopstoper do gara do którego będziesz filtrował kiedy hopstoper będzie pod warstwą młóta?

Sito do chmielin nie musi się gotować z chmielem. Można je wkładać pod koniec gotowania do gara i potem zasysać po schłodzeniu 'paszczą'. Ja tak robię :)

post-6562-0-67868200-1484411593_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie na podstawie tego sita z ikei, które widziałem tu na forum zrodził się mój pomysł - skoro można by mieć 1 sprzęt zamiast 2 to czemu nie.

 

Jak włożyć do gara ? Normalnie od góry :D Gar i tak byłby bez kranu więc zostaje standardowe zasysanie brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.