Skocz do zawartości

Cienkusz jako woda zacierna?


zbynekkk

Rekomendowane odpowiedzi

22-24Blg a jaki wyjdzie cienkusz, nie mam pojęcia, nigdy jeszcze tak nie robiłem. Na razie planuje warki na lato, więc pewnie to będą stouty.

 

@ kitaferia

 

Będą to piwa bardzo zbliżone profilem.

Edytowane przez zbynekkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś już tak próbował? Myślę o zacieraniu pod rząd kilku "mocnych" warek i jako wody zaciernej wykorzystywać cienkusz z wysładzania poprzedniej warki.

Pod rząd to znaczy bezpośrednio po wysładzaniu zacieranie następnej warki?

Wtedy to na sens, chociaż czytałem, że piwa oparte na końcowym wysładzaniu są gorszej jakości (Kunze).

 

Jeżeli następne zacieranie miałoby być za ileś dni wtedy dochodzą czynności z pasteryzacją czy tyndalizacją.

 

A w sumie to da pewnie oszczędności rzędu 0,5 kg słodu na warkę 25L w porywach :lol:

 

Edit: a cienkusza to ja mrożę po zagotowaniu na startery

Edytowane przez admiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22-24Blg a jaki wyjdzie cienkusz, nie mam pojęcia, nigdy jeszcze tak nie robiłem. Na razie planuje warki na lato, więc pewnie to będą stouty.

 

@ kitaferia

 

Będą to piwa bardzo zbliżone profilem.

Są osoby na forum warzące portera i na pozostałych wodach jakiś cienkusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22-24Blg a jaki wyjdzie cienkusz, nie mam pojęcia, nigdy jeszcze tak nie robiłem. Na razie planuje warki na lato, więc pewnie to będą stouty.

Z ok 10-11kg słodu powinno się udać zrobić jedną warkę (20litrów) ciężkiego piwa 20-22°Blg i drugą (też ok 20l) lekkiego (tj ok 9-10blg).

Kilka razy tak robiłem przy porterach i przy doppelbocku.

Wystarczy tylko dobrze wyczuć kiedy przestać wysładzać do pierwszego piwa a a zacząć do drugiego.

Chyba nie ma konieczności używać tej drugiej brzeczki jako wody do zacierania drugiego piwa.

A jeśli chcesz mieć to drugie piwo jakieś inne to możesz do wysładzania dodać trochę zalanego wodą jakiegoś słodu karmelowego, albo też palonego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.........

o jakich wartościach myślałeś ?

Myślałem robić to tak; pierwszą warkę wysładzać, powiedzmy do około 10 Blg i to traktować jako materiał na warkę. Dalej wysładzam do około 2 Blg i wynik tego wysładzania traktuje jako wodę zacierną do następnej porcji zacieranego słodu. I tak z dwa razy, potem brzeczkę "przednią" z trzech zacierań mieszam i traktuje jako jedną warkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem robić to tak; pierwszą warkę wysładzać, powiedzmy do około 10 Blg i to traktować jako materiał na warkę. Dalej wysładzam do około 2 Blg i wynik tego wysładzania traktuje jako wodę zacierną do następnej porcji zacieranego słodu. I tak z dwa razy, potem brzeczkę "przednią" z trzech zacierań mieszam i traktuje jako jedną warkę.

10blg to juz cienkusz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ anteks

 

Nie napisze jak dokładnie zamierzam to robić, bo sam jeszcze nie wiem. Chodziło mi o samą idee i informację czy ktoś już tak praktykował. Moje doświadczenia w warzeniu są mizerne, ciągle się jeszcze uczę, więc chętnie korzystam z rad bardziej doświadczonych. Stasiek parę postów wyżej dostarczył cennych informacji, bardzo przydadzą się przy planowaniu warzenia. Dają przybliżone informację jakie ilości słodów, brzeczki i o jakiej gęstości można uzyskać.

Jak uwarzę serię warek w warce :) napiszę jak to zrobiłem i jaki był efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo w przemyśle wysładza się nie do momentu uzyskania danego,niskiego Blg lecz do zakładanej objętości,która trafia do kotła warzelnego. Miałem okazje zmierzyć zawartość ekstraktu w cienkuszu i zaczyna się od 1,8°Blg , natomiast moim zdaniem wskazane by było dodawać do zacieru cienkusz o wyższej zawartości ekstraktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No i stało się zacierałem potrójnego portera. Szczegóły w temacie http://www.piwo.org/forum/viewtopic.php?pid=45044#p45044

 

Zacierałem w garze 25 litrów. Porcja wody, cienkusza i słodu tylko co się mieściła. Zacierałem na trzy razy. Z pierwszego zacierania uzyskałem 15 litrów brzeczki o blg 21, oraz 16 litrów cienkusza o blg 8. Który po rozcieńczeniu 2 litrami wody posłużył jako woda zacierna do kolejnego zacierania. Wysładzałem do 2 blg..

W drugim zacieraniu uzyskałem 20 litrów brzeczki o blg 21, oraz 17,5 litra cienkusza o blg 6. Wysładzałem do 4 blg.

W trzecim zacieraniu uzyskałem podobnie 20 litrów brzeczki o blg 21, oraz 15 litrów cienkusza o 6,5 blg. Wysładzanie do 5 blg.

 

Całość wymieszałem i po warzeniu w sumie uzyskałem 63 litry o gęstości 20,5 blg.

 

Wnioski:

Poważne problemy z filtrowaniem i wysładzaniem, oplot sobie nie radził z gęstą (29 blg) brzeczką w zacierze. Spory zasyp (7 kg) zbijał się na dole w twardą skorupę. Generalnie parę razy musiałem mieszać cały zacier nad filtrem z oplotu i od nowa układać podbicie. Aby to zrobić musiałem rozcieńczać zacier wodą co nie wątpliwie zamazało wynik doświadczenia. Nie mniej jednak z wyniku jestem zadowolony. Próbę powtórzę na rimsie z sitem na dnie kadzi zaciernej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Moim zdaniem problem z filtracją jest wtedy gdy na medium filtracyjnym osiądzie drobny słód i mąka. Na filtratorze z nacięciami o grubości 1 mm ta mąka ma szanse spłynąć od naczynia w którym odbieramy pierwsza część mętnego filtratu i gdy zostanie zwrócona do gara osadzi się w warstwie filtracyjnej młóta a nie na medium filtracyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.