Jump to content
Sizzurrrp

Niski poziom BLG

Recommended Posts

Cześć!

To mój pierwszy post, więc proszę - bez bicia tak już od początku. :)

Mój problem wygląda tak - po mojej pierwszej przygodzie z warzeniem z brewkitu, postanowiłem przerzucić się na warzenie z użyciem niechmielonych ekstraktów słodowych. Uwarzyłem brzeczkę z dwóch opakowań ekstraktu słodowego jasnego w syropie (2x 1,7 kg), po wszystkim dodałem zimnej wody, otrzymałem brzeczkę o temperaturze 20 stopni Celsjusza. Pobrałem próbkę do pomiaru Blg i moim oczom ukazał się wynik zaledwie 9 blg. Powinno wyjść nieco wyżej.. Czy cukromierz mnie oszukuje? Czy to możliwe? A może to wina ekstraktu? Użyłem tego:

466-1033-thickbox.jpg

Cukromierz został sprawdzony - przy temperaturze 20 stopni w wodzie - wskazuje zero.

Czy generalnie istnieje jakiś wzór, aby obliczyć, ile ekstraktu słodowego niechmielonego potrzeba, aby osiągnąć brzeczkę o konkretnym poziomie blg?

Dzięki z góry za pomoc!

Nie napisałeś najważniejszego, ile dałeś wody ;)

Generalnie 9 blg, to powinno dać dla 2x1,7 ektraktu ok 28-29 litrów brzeczki nastawnej.

Edited by luki161

Te dwa ekstrakty przy warce 20 litrowej dały by 12 BLG, więc pewnie przesadziłeś z ilością dodanej wody....

U mnie zawsze te dwa ekstrakty dawały 20 l brzeczkę 11 blg. Nie mam pojęcia czemy tak nisko Ci wyszło.

Nie napisałeś najważniejszego, ile dałeś wody ;)

No tak! ;)

Wyszło mi 20 litrów brzeczki, "puszki" wycisnąłem praktycznie do cna.. Myślałem na początku, że jednak za mało tego ekstraktu dodałem.. Dziwna sprawa.

Ale wyszlo tyle brzeczki nastawnej czy daleś 20l do gotowania? Może z chmilelinami wylałeś dużo? Chyba że źle rozmieszałeś i zostało na dnie gara? Ja na ekstraktach z 2 puch robiłem zazwyczaj 10,5-11, ale celowalem w 40butelek gotowego piwa.

Edited by Młynek

Panowie, mam winowajcę..

Postanowiłem sprawdzić jeszcze raz cukromierz.. I faktycznie, papierek ze skalą w środku się obsunął do dołu, w wodzie o temp. 20 stopni pokazuje od -2 do -3 :|

Przy drugiej warce cukromierz odmówił posługi.  :facepalm:

20170114_125005.jpg

Cukromierz z biowinu.

Myślę, że może iść do usunięcia. :) Dziękuję za zainteresowanie!

Edited by Sizzurrrp

Albo kup nowy i nie rób na forum działu z cyklu ARCHIWUM X :naughty:

Edited by BEZ ZASAD