Skocz do zawartości

3 razy lager


brzegi_wanny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Po przebrnięciu przez wiele tematów na forum ułożyłem sobie 3 receptury na pilsy:

 

1. Czeska 10

 

28 litrów, 30 IBU, 10.5 BLG

 

Zasyp:

3.69 Pilzneński

0.41 Carapils

 

Zacieranie dokokcja:

55 stopni - 10 min

63 stopni - 20 min

Odebrana 1/3 zacieru i przetrzymana w 72 stopniach przez 20 min i w 100 stopniach przez 20 min

72 stopnie - 20 min

75 stopni - 5 minut

chmielenie:

premiant 35 gram - 60 min

saaz 20 gram - 30 min

saaz 30 gram - 0 min

 

Drożdze FM30 Bohemska Rapsodia w starterze dwustopniowym raz 0.5 litra, potem dolane 1,5 litra. Fermentacja w okolicach 7-8 stopni.

 

2. Czeski pilzner

28 litrów, 12.5 BLG, 45 IBU

 

Zasyp:

4.25 pilzneński

0.52 monachijski II

0.41 carapils

 

Zacieranie infuzyjne:

62 stopnie - 20 min

73 stopnie - 40 min

75 stopni - 5 min

 

chmielenie:

50g premiant - 60 min

30g saaz - 30 min

30g saaz - 15 min

40g saaz - 0 min

 

Drożdzę FM30, gestwa , fermentowane w 7-8 stopniach.

 

3. American india lager

 

28 litrów, 13.5 BLG, 45 IBU

 

Zasyp:

4.37 pilzneński

0.56 pale ale

0.39 monachijski II

0.28 karmelowy pszeniczny

 

Zacieranie temperaturowe:

67 stopni - 60 min

75 stopni - 5 min

 

chmielenie:

30g premiant - 60 min

10g Citra i 10g Simcoe - 30 min

35g Citra i 35g Simcoe - 1 min

 

Drożdże FM30, gęstwa, fermentacja też w 7-8 stopniach.

 

 

Co o nich sądzicie?

Dzięki z góry :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w większości przypadków się to sprawdza

To zazdro.

Co do receptur, jasne dolniaki warzyłem tylko 100% pilzneńskiego, więc nie będę się mądrzył, ale wygląda ok. Jedyne co - z tą dekokcją bym urealnił

 

 

63 stopni - 20 min

Odebrana 1/3 zacieru i przetrzymana w 72 stopniach przez 20 min i w 100 stopniach przez 20 min

72 stopnie - 20 min

Tzn. wydłużył przerwę w 63°C do 40 min, skoro zawrócenie dekoktu ma podnieść T do następnej przerwy (20+20 = 40; 20 + 20 =/= 20)

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Po przebrnięciu przez wiele tematów na forum ułożyłem sobie 3 receptury na pilsy:

 

1. Czeska 10

 

28 litrów, 30 IBU, 10.5 BLG

 

Zasyp:

3.69 Pilzneński

0.41 Carapils

 

Zacieranie dokokcja:

55 stopni - 10 min

63 stopni - 20 min

Odebrana 1/3 zacieru i przetrzymana w 72 stopniach przez 20 min i w 100 stopniach przez 20 min

72 stopnie - 20 min

75 stopni - 5 minut

Powiem z doświadczenia ciężko wyciągnąc z 4,1kg 28l 10,5blg. Z dekokcją i tą 1/3 podgrzewaną do 100'C i wlaniu do zacieru i otrzymaniu w wyniku tego 72'C to moim zdaniem ładnie wyglada w teorii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wydajności przyjąłem tak jak mi wychodzi, jak uwarzę to napisze czy taka wyszła :)

 

Z tym czasem chodziło mi o to że najpierw przetrzymuje w 20 mminutach wszystko i potem odbieram dekokt który trzymam 20 min w 72 i 20 min w 100 i wlewam go do reszty zacieru

 

 

 

do 100'C i wlaniu do zacieru i otrzymaniu w wyniku tego 72'C to moim zdaniem ładnie wyglada w teorii

 

czyli że nie dam rady osiągnąć 72 stopni, bo nie rozumiem?

 

a co sądzicie o reszcie ?

Edytowane przez brzegi_wanny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W "10" zmieniłbym nieco schemat zacierania, żeby ostatecznie nie wyszło "wodniste", np. 62stC - 10min, podgrzanie do 67stC, odbiór dekoktu a po jego powrocie wydłużone 72stC do 20-30min. BTW w tym schemacie uzyskanie 72stC po powrocie dekoktu jest łatwiejsze.

W "12" monachijski II zamieniłbym na carahell albo ostatecznie na monachijski I, jesli koniecznie miałoby być coś oprócz pilzneńskiego i carapilsa. Piszę o czeskim pilznerze. Monachijski dużo lepszą robotę zrobiłby w "10".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wydajności przyjąłem tak jak mi wychodzi, jak uwarzę to napisze czy taka wyszła :)

 

Z tym czasem chodziło mi o to że najpierw przetrzymuje w 20 mminutach wszystko i potem odbieram dekokt który trzymam 20 min w 72 i 20 min w 100 i wlewam go do reszty zacieru

 

 

 

do 100'C i wlaniu do zacieru i otrzymaniu w wyniku tego 72'C to moim zdaniem ładnie wyglada w teorii

 

czyli że nie dam rady osiągnąć 72 stopni, bo nie rozumiem?

 

a co sądzicie o reszcie ?

Przy piwach które dekokciłem nie sprawdzała się zasada że 1/3 zacieru zagotowana i wlana do 62'C podniesie temp do 72'C

Ale to było dawno i piwowarstwo zrobiło ogromny postęp więc może teraz da radę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przy piwach które dekokciłem nie sprawdzała się zasada że 1/3 zacieru zagotowana i wlana do 62'C podniesie temp do 72'C

 

U mnie też nie działa w dalszym ciągu. Może nie te ksionżki czytamy co trzeba? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Beersmith pokazuje mi że potrzebuje odebrać 4.5 litra zacieru do dekoktu żeby mi podniosło potem temperature do 72.  Zatem jak według was powinienem zrobic?? Najwyżej odbiore trochę więcej i będe dolewał po trochę i pilnował temperature :)

 

Dzięki za wskazówke co do zacierania :)

 

A te śmieszne ilości słodów pokazał beersmit, na pewno to zaokrągle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieru nie będzie 28 litrów tylko 4,1 kg słodu plus 12,3 l wody co daje razem 16,4 kg zacieru :)

 

28 litrów to będzie brzeczki finalnie po schłodzeniu :)

 

Poza tym jak nie uda mi się tą ilością trafić w 72 stopnie to podgrzeje na palniku

Edytowane przez brzegi_wanny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

 

Powiem z doświadczenia ciężko wyciągnąc z 4,1kg 28l 10,5blg.

 

Wyszło finalnie 26.5 litra 10.5 P brzeczki plus dwa litry poszło chmielin do wylania. Słodu było tyle ile w przepisie :)

 

 

 

Z dekokcją i tą 1/3 podgrzewaną do 100'C i wlaniu do zacieru i otrzymaniu w wyniku tego 72'C to moim zdaniem ładnie wyglada w teorii

 

Rzeczywiście 1/3 nie dała rady. Podniosła mi temperature zacieru z 64 do 69 stopni, resztę sobie podgrzałem palnikiem.

 

 

 

W "10" zmieniłbym nieco schemat zacierania, żeby ostatecznie nie wyszło "wodniste", np. 62stC - 10min, podgrzanie do 67stC, odbiór dekoktu a po jego powrocie wydłużone 72stC do 20-30min. BTW w tym schemacie uzyskanie 72stC po powrocie dekoktu jest łatwiejsze.

 

gdybym utrzymał temp zacieru na 67 stopniach to by dało radę podgrzać z 67 do 72 1/3 zacieru po dekokcji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm zestaw dość normalny czyli garnek, taboret gazowy i filtrator z oplotu :)

Wysładzałem do 2 BLG.

Dość często mieszam jak zacieram, do tego wolno filtruje 

Noi do tego sam śrutuje słód, dość drobno

Edytowane przez brzegi_wanny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.