Skocz do zawartości

AIPA z ekstraktów - parę pytań


krisangel

Rekomendowane odpowiedzi

ie wiem jak wyjdzie 30 Zeusa i 10 Simcoe na 60min moze byc spora goryczka

 

Wg kalkulatora wychodzi 68 IBU, czyli fajnie. Zależy mi żeby goryczka była konkretna.

A plan jest taki

60 min - 30g Zeus i 10 Simcoe

10 min - 20 g Cascade

0 min- 10g Simcoe 10 g Cascade 10 Citra

na zimno- 30 g Mosaic 20g Citra 10g Simcoe

 

Co do pończochy to raczej się nie skuszę bo czytałem kilka wpisów że zepsuła efekt i chmielenie wyszło do bani

Edytowane przez krisangel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa to ok . Planuje wysterylizować kawałek gazy i nałożyć na wężyk przy zlewaniu do fermentora.

 

Jeszcze jedno pytanie co do napowietrzania brzeczki. Wystarczy samo rozchlapanie przy przelewaniu czy pomachać później jeszcze fermentorem?

 

Nawet pończocha przepuszcza szlam, gaza pewnie trochę więcej a i jak nałożysz zatykając końcówkę wężyka to Ci chmieliny zatkają cały wężyk.

Jak masz 2 fermentory to przelej z jednego do drugiego ze 2 razy i wystarczy takie napowietrzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nawet pończocha przepuszcza szlam, gaza pewnie trochę więcej

Tu się zgadzam.

 

jak nałożysz zatykając końcówkę wężyka to Ci chmieliny zatkają cały wężyk

Dlatego zależy jak nałoży tę gazę (bo tego nie sprecyzował). Jeszcze kwestia jak mocno się zbiją chmieliny, bo na pewnym etapie, to one zaczną filtrować brzeczkę. Jak nie zbiją się zanadto, to brzeczka popłynie czystsza, ale wolniej.

 

Jak masz 2 fermentory to przelej z jednego do drugiego ze 2 razy i wystarczy takie napowietrzenie.

 

Wystarczy samo rozchlapanie przy przelewaniu czy pomachać później jeszcze fermentorem?


Machanie powinno wystarczyć. Przelewanie też jest OK, ale mi by się nie chciało podnosić kilka razy tych 20 kg i ryzykować rozlaniem. A rozchlapywanie przy zlewaniu... Zależy jak mocno rozchlapiesz :D Może wystarczy, ale poprawić nie zaszkodzi :D 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nawet pończocha przepuszcza szlam, gaza pewnie trochę więcej

Tu się zgadzam.

 

 

jak nałożysz zatykając końcówkę wężyka to Ci chmieliny zatkają cały wężyk

Dlatego zależy jak nałoży tę gazę (bo tego nie sprecyzował). Jeszcze kwestia jak mocno się zbiją chmieliny, bo na pewnym etapie, to one zaczną filtrować brzeczkę. Jak nie zbiją się zanadto, to brzeczka popłynie czystsza, ale wolniej.

 

 

 

Raz próbowałem przez sitko, efekt filtracji był krótkotrwały, szybko się zatkało i musiałem łyżką gmerać żeby cokolwiek zaczęło kapać  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać że sprytne ustrojstwo, ale jak dla mnie i na mój stopień zaawansowania chyba zbędne. Raczej skłaniałbym się ku bardziej prostym chałupniczym metodom. Czyli zrobić whirpool i ściągnąć wężykiem możliwie jak najczyściej a żeby coś odfiltrować to gaza bądź rajstopa na wężyk, chociaż w sumie drobne stalowe sitko patrząć na ten patent też będzie chyba ok. Co pójdzie to pójdzie. Trudno. Przy zlewaniu na cichą może się zostanie

 

 

 

и что это такое?

 

Taaa. Po rusku to tylko ze słuchu :P

Edytowane przez krisangel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post pod postem ale uważam że nie ma sensu zakładać nowego tematu

 

Piwko wczoraj zrobione. Z racji że mam warunki aby fermentować w dolnym zakresie temperatury to wstawiłem wiadro od razu w 16 stopni. Po 24 h narazie cisza. Wiem że w tej temp lag może być dłuższy, ale mniej więcej jakiego moge się spodziewać? Czy na start powinienem w trochę cieplejsze miejsce wstawić a dopiero jak ruszy to przenieść w chłodniejsze miejsce? Wiem wiem keep calm ale jednak :P

 

Edt: Brzeczka 15 blg, drożdże US05 uwodnione zadane do brzeczki o temp 21 stopni

Edytowane przez krisangel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.