Skocz do zawartości

AIPA z ekstraktów - parę pytań


krisangel

Rekomendowane odpowiedzi

To lipa. Wątpie żebym co tydzień robił warkę

:)

Nie robisz co tydzień warki.... zadajesz drożdże, fermentacja 3 tygodnie, zbierasz gęstwę, butelkujesz i za tydzień dwa nastawiasz kolejne... czyli masz ponad miesięczne przerwy.... w sam raz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie z czasem i wprawą tak jest i będzie ale na początek może być ciężko taki cykl trzymać. Z ciekawości spytam. Co miesiąc warzycie po 20l czy robicie częściej ale mniejsze warki? Jakby nie patrzeć to co miesiąc 40 butelek piwa na własny użytek + znajomi itd to spora ilość tego piwerka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też robię po ~11l, ale mam wrażenie, że ani szybciej (zacieranie tyle samo, warzenie tyle samo, może filtracja szybciej), ani taniej w przeliczeniu na litr, zwłaszcza, ze np. mam wątpliwości czy bezpiecznie użyć pół paczki drożdży otwartych miesiac wcześniej. Pewnie bym robił te standardowe 20l, ale akurat 12l garnek już miałem. Chyba ze taniej miało się tyczy właśnie sprzętu, mniejszy garnek, i fermentory za 7zł z castroramy,

Ale zgadzam się że mniej nudno, ileś się rozda, ale wypić 2 kraty tego samego to nie dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież nie stoisz nad garnkiem godzinę patrząc jak słód się zaciera. Podgrzewanie wody szybsze, butelkowanie szybsze, zasadniczo wszystko co wymaga pracy i uwagi piwowara jest szybsze przy mniejszej warce.

Co do taniej to tak, miałem na myśli sprzęt. Pomijając drożdże, które i tak wychodzą tanio (nie używam płynnych) surowce wychodzą tak samo w przeliczeniu na litr jak duże warki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z warki wychodzi mi ok 38 butelek 0,5l. Warząc co miesiąc wychodzi średnio 1-2 piwa dziennie.... Wcale nie tak wiele... A w weekend zwykle więcej schodzi. + Znajomi. Zwykle mam dwa, trzy rodzaje piwka więc nudy nie ma. Staram się urozmaicać style.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Do samej fermentacji kranik czy bulkadełko są zbędne.

 

Kranik zgoda ale bulbulator do czego jest potrzebny jak nie właśnie do fermentacji?

 

Nie mówię, że jest potrzebny do czegoś innego, mówię że jest zbędny. Można go po prostu nie używać wcale. Ale nie zaczynajmy o tym bo to wielokrotnie wałkowany temat na forum. Są zwolennicy rurki i jej przeciwnicy, każdy ma swoje racje. Tyle w sprawie rurki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jak jest z tym dużym wiadrem? Napewno zbędne 30 litrowe do małych warek ale czy jakiś negatywny wpływ to może mieć?

Moim zdaniem, o ile nie masz zamiaru co chwilę tam zaglądać, ruszać pokrywą itp. To CO2 zostanie na swoim miejscu i nie powinno być żadnego negatywnego wpływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu tak nieładnie ? Jakbyś potępiał tych bez rurki. Zaczynamy znowu ?

Stwierdziłem jedynie żartobliwie, że istnieje grupa wyznawców pewnego poglądu. Co akurat jest zgodne z prawdą. Analogicznie istnieje druga grupa o przeciwnym poglądzie. Można to nazwać kościołem "rurki" i sektą "bezrurkowców" ;). Nie ma czego zaczynać, bo żadna ze stron drugiej nie przekona.

 

Więc jak jest z tym dużym wiadrem? Napewno zbędne 30 litrowe do małych warek ale czy jakiś negatywny wpływ to może mieć?

Nic się złego nie stanie, podczas burzliwej wydziela się dużo co2, co za tym idzie wolna przestrzeń zostanie wypełniona. Nie przejmowałbym się tym przesadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff, cieszę się że należę do prawdziwego kościoła a nie tej podłej heretyckiej sekty.

Amen

 

Nic się złego nie stanie, podczas burzliwej wydziela się dużo co2, co za tym idzie wolna przestrzeń zostanie wypełniona. Nie przejmowałbym się tym przesadnie.

Lekkim problemem jest rozlew (przerabiałem to). Przy rozlewie małej warki z dużego wiadra dużo (procentowo) piwa zostaje w zbiorniku do rozlewu, poniżej poziomu kranika. Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy rozlewie małej warki z dużego wiadra dużo (procentowo) piwa zostaje w zbiorniku do rozlewu, poniżej poziomu kranika.

przeca to nie problem nachylić powoli i z lekka fermentor :D

 

też tak właśnie czynię.... przecież tam co najmniej ze 3 litry piwa się mieści!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Odgrzewam temat bo zestaw dotarł z dużym opóźnieniem. W zestawie jest:

-30g Zeusa

-30g Citra

-30g Cascade

-30g Simcoe

Plus ja domówiłem 30 g Mosaica

 

Tak jak obiecywałem wrzucam wam instrukcję z zestawu żebyście ocenili na ile jest poprawna. Na forum czytałem żeby jeden ekstrakt rozpuścić na początku a drugi na końcu gotowania a tutaj jest wszystko od razu. Możecie również ocenić instrukcję chmielenia i coś podpowiedzieć. 30 g Zeusa na godzinę zrobi dobrą goryczkę?

post-18091-0-52556600-1485164304_thumb.jpg

post-18091-0-91465700-1485164306_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.