Skocz do zawartości

NZ Wheat - orkiszowe


kamilg20

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Chciałbym uwarzyć nie za mocne, orkiszowe piwo, które podejdzie kobietom nie przepadającym za goryczką, ale za aromatem tropików tak. Co myślicie o takim piwku?

 

25-26l 13blg

 

kg:

 

4 orkiszowy

1 pilzneński

0,5 płatki owsiane

0,2 monachijski jasny

0,1 łuska ryżowa

 

30°C - 60-90 min.

52°C - 10 min.

68°C - 30 min.

72°C - do negatywnej próby jodowej i wygrzew

 

Chmielenie:

 

60 min. 25g Motueka (do 22 IBU)

whirlpool ~`65°C 40 min. 25g Motueka i 25g Rakau

 

na zimno 3-4 dni 25g Rakau i 50g Nelson Sauvin

 

Gęstwa US-05

 

Nie wiem, czy nie ograniczyć ilości chmieli żeby nie przedobrzyć, także proszę o poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakimś konkretnym celu, ta przerwa zakwaszająca, czy błąd w recepturze?

Jak bym był na Twoim miejscu schemat zacierania zrobiłbym taki:

– 40 minut w 63°C
– 20 minut w 72°C
– mashout 78°C
 
I ograniczyłbym ilość chmielu na zimno, do 20g Rakau i 20g Nelsona, to ma być American (czy tam NZ) Wheat a nie AIPA, ale tak w sumie to jest Twoje piwo i nie musisz się trzymać stylu i metryczki :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wodę o pH powyżej 7. Same jasne słody = nadal wysokie pH, a chyba piwa pszeniczne powinny być chociaż nieco kwaskowate? Taki też chciałem osiągnąć efekt. Chciałem chmiel poczuć dość mocno, ale 40g na 26l to raczej może być ciut mało, ale oczywiście biorę sobie do serca i prawdopodobnie zmniejszę trochę chmiel z naciskiem na trochę. Kto powiedział, że konkretne chmielenie na zimno to tylko domena AIPA? :D

Czy 40 minut w 63°C to nie za długo? Te 68°C dałem nie bez powodu. Piwo w zamyśle miało iść w kierunku słodyczy, bo moja narzeczona zarzuciła mi, że moje piwa są zawsze wytrawne i chciałaby coś nieco słodszego. Także to jest pod konkretne gusta, wiem, że pszeniczniaki zazwyczaj są wytrawne, tutaj jednak jest to raczej wariacja nt. pszenicznego.

Edytowane przez kamilg20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, zrobiłeś już trochę warek, wiesz co się z czym je i wiesz co chcesz osiągnąć ;) zrób piwko według swojego przepisu a później podziel się wrażeniami np. w swoim wątku z zapiskami, sam się dużo nauczysz a również inni wyniosą trochę wiedzy z Twoich poczynań ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.