Skocz do zawartości

Saison - wariacje na temat


łysy ĄĘ

Rekomendowane odpowiedzi

Powitać.

Naszła mnie chętka na uwarzenie american saisona. Przeciętnego - jakieś 14 Blg. Chciałbym jednak wykorzystać drożdże i zrobić jeszcze ze dwie warki na saisonowej gęstwie. Mam też pewien pomysł na wersję imperialną 18Blg, ale nie wiem co dalej. Czy coś ciemnego wchodzi w grę? Jakieś ciemne słody? Saisony się z tym nie pogryzą? A może saisonowy odpowiednik black IPA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile nie jestem zwolennikiem dodawania owoców i dziwnych dodatków do piwa, o tyle testowałem raz Saisona z gruszką (browar Bazyliszek) i było wyśmienite. ten owoc naprawdę pasuje do Saisona.

 

saisona z ciemnymi słodami z kolei totalnie nie czuję. ciężko mi sobie wyobrazić żeby to miało ręce i nogi. wariacje amerykańskie/imperialne za to jak najbardziej. może spróbuj z kwaśną wersją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym jednak wykorzystać drożdże

Jaki szczep planujesz?

Najłatwiej spojrzeć w specyfikacje i zobaczyć co producent sugeruje.

edit: np. Wyeast 3711 French Saison poleca do BDSA, Bier de Garde (a tam jest cała paleta kolorów). WLP 565 566 568 w sumie polecają do wszystkich stylów z Belgii, w tym Dubbla.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grę wchodzi też Grisette. Lżejsza i  jaśniejsza wersja saisona. Robiłem dwa razy, fajne rześkie piwo, raczej na cieplejszy czas. Dobrze też znosi dodatki owoców. Ja właśnie kończę fermentować wersję z gruszką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to grisette ma blg? Pytam bo w sieci znalazłem sprzeczne relacje. I tak jak piszesz Wydawało mi się że to rześkie piwo na lato, a gdzieś znalazlem że to ma około 16 blg. Jakie dodatki oprócz gruszki widzisz?

 

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.