Skocz do zawartości

Chiński Grainfather


KrzaK

Rekomendowane odpowiedzi

Automat dojechał cały i zdrowy. Jestem już po pierwszej warce i muszę powiedzieć, że rewelacja!!! Szybko, czysto, cicho i na lenia. Genialnie! Kilka spostrzeżeń odnośnie wersji XXL:

- jak ktoś planuje robić warki ~20l to nie jest to dobre narzędzie - kosz podwieszony jest mniej więcej na linii 7,5l co oznacza, że mało brzeczki będzie zalewało zasyp. Dla przykładu robiłem teraz Bittera ~13l wody na start a to ledwo przykryło zasyp. 

- Wydajność, nie liczyłem jeszcze ale miało wyjść ok 22l brzeczki 10BLG a wyszło 24l brzeczki 10BLG. Lepiej niż kiedykolwiek na warniku czy garze.

- 3kw grzałka jest genialna, do warzenia skręciłem na 2,5 ale już chmielenie full power. Mam jeszcze jedną grzałkę (zanurzeniową) 2kW więc wrzuciłem do gara - woda zagotowała się w ~15min

- pompka jest maksymalnie cicha i nie udało mi się jej zapchać a używałem jedynie bazooki.

- sprzęt jest ciężki, trzeba się nieźle namęczyć, aby unieść kosz z 14kilogramowym, nasiąkniętym zasypem, do tego gar jest dość wysoki więc jak trzymacie sprzęt na taborecie (żeby się łatwiej do fermentora przelewało) to będzie siłka za darmo ?

- sterownik PID jednak byłby sprytniejszy – temperatura waha się o 1 stopień – ustawiłem 67,4 i miałem od 66,8 do 68,4

- sterownik ma chyba bug bo jak dałem pause i zmieniłem temperaturę to mimo oznaczenia h (grzeje) temperatura nie rosła, pomógł reset

- konstrukcja kosza utrudnia wysładzanie – nie da rady sprawdzać poziomu brzeczki przy dolewaniu a więc trzeba odmierzyć sobie ilość wody wcześniej

-

Łatwość, czystość i przyjemność ważenia rekompensuje x30 powyższe ?.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Piszę do Was, bo już trochę nie mam pomysłu co robię źle. Jaki przepływ ustawiacie na pompę podczas zacierania? Prawie zawsze mam problem z tym że brzeczka zbyt wolno filtruj się przez złoże. Czasami cała brzeczka z dołu pompuje się na górę. Jak to u was wygląda? Mój sprzęt to Klarstein

 

Czy podczas zacierania mieszacie złoże raz lub dwa, jak to niektórzy zalecają? Czy jak raz się ułoży to już do końca dajecie mu spokój? ?

Edytowane przez KubaMik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak z innej beczki, jaka jest różnica pomiędzy RC RCBM-40N  a np cobra ? Przeczytałem chyba wszystkie watki na forum i nadal nie wiem co byłoby najlepsze na warki do 30l. Czy domawialiście do tego np fałszywe dno , hop stoper?

Edytowane przez leonzn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę do Was, bo już trochę nie mam pomysłu co robię źle. Jaki przepływ ustawiacie na pompę podczas zacierania? Prawie zawsze mam problem z tym że brzeczka zbyt wolno filtruj się przez złoże. Czasami cała brzeczka z dołu pompuje się na górę. Jak to u was wygląda? Mój sprzęt to Klarstein
 
Czy podczas zacierania mieszacie złoże raz lub dwa, jak to niektórzy zalecają? Czy jak raz się ułoży to już do końca dajecie mu spokój?
Spróbuj tych metod w kolejności.
1. Grubiej śrutuj
2. Dodaj łuskę np. gryczaną
3. Ustaw mniejszy przepływ
4. Może za mało wody dajesz
5. Zmniejsz jednokrotny zasyp

Ja nie mieszam. Używam cobry.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam

Odświeżę trochę ten wątek. Zmęczony trochę warzeniem w garze zastanawiam się nad zakupem Royal catering z tego linku

 https://www.expondo.pl/royal-catering-kociol-warzelny-40-l-lcd-10010891#

Czy ktoś z użytkowników takiego kociołka lub innego podobnego podzieliłby się swoimi wrażeniami po kilku warkach. Potrzebuję również wymiarów wewnętrznych, żeby sprawdzić czy wejdzie tam moja chłodnica(średnica i wysokość) oraz jaką wydajność osiągacie na tym sprzęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem nowym użytkownikiem coobry cb25 v2 i chciałbym podzielić się swoimi spostrzeżeniami po 2 warkach uwarzonych w weekend. 

Na start poszedł lager wiedeński i tropical lager - zestawy surowców z TB.

Nie zauważyłem problemów ze śrutą ale zasyp nie był wymagający. Pompa ani razu się nie zacięła, używałem jej tylko przy zacieraniu. 

Do zacierania dałem trochę więcej wody(2-3L) niż w przepisie, stwierdziłem że trzeba jakoś wypełnić przestrzeń pod koszem. 

Moim błędem było nie uwzględnienie tej zmiany podczas wysładzania i gotowanie zaczynałem z 29L a zakładałem 20L produktu końcowego więc gotowanie trwało trochę dłużej :)

Do chmielenia użyłem woreczka do gotowania chmielu, przypiąłem go metalowym klipsem i do niego dorzucałem chmiel. Chciałem uniknąć zapchania bazooki.

Chłodzenie do 21C przy użyciu chłodnicy zanurzeniowej bardzo przyjemne, jednak nie ma szans zejść do temp dolniaków, po dwóch godzinach miałem 16C wąż ogrodowy w wiadrze z butelkami z lodem i temperatura nie chciała spadać.

Przy przelewaniu do fermentora brzeczka super się napowietrza, piękna piana, rzeczywiście białko i chmieliny obkleiły bazookę ale dopiero pod koniec przelewania. Poskrobałem łygą i leciało dalej.

 

Sprzęt spełnia moje oczekiwania w 100%. 

Jedyną zagadką dla mnie jest wysładzanie, u mnie trwało bardzo szybko i nie jestem do końca pewien czy dobrze było wykonane. Ile wody wlewacie jednorazowo na 'tackę'?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 hours ago, Gwynbleidd said:

jak sie starasz zeby trwało dłużej jak nie ma na to prawie żadnego wpływu?

jak ześrutujesz drobniej to idzie powoli, u mnie filtracja i wysladzanie trwa ~30 minut. Dzieki temu mam wydajnosc liczona BS w okolicach 85%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

calkowita wydajnosc czy zacierania? No u mnie tez tyle trwa zazwyczaj. Problem pojawia mi się większy przy zlewaniu do fermentora, wtedy leci jak krew z nosa, mam taki filtrator założony ze sprężyny z piwoszarni i on się strasznie zapycha chyba głównie osadem co się wytrąca i whirpool nic nie daje ale przynajmniej pozniej w fermentorze nie mam praktycznie nic osadu prócz drożdźowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
5 godzin temu, Gigant80 napisał:

Do fermentora duży worek 100 micronów i problem filtracji rozwiązany. Z gara filtrator wywaliłem.

chyba tez tak zrobie i wywale ta sprezyne albo porobie w niej jakies zagiecia zeby miala wiekszy przeplyw i worek bede gotowal przed rozlewem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

Cześć,

 

Podepnę się pod temat, powiedzcie mi jako użytkownicy tych kociołków warzelno-filtrująco-gotujących, jak wygląda u Was proces warzenia przy użyciu kotła pod względem czasu. Parę lat temu zacząłem zabawę z warzeniem, super sprawa, ale full manual w moim wykonaniu czyli zacieranie w zwykłym garze na palniku gazowym, wysładzanie dosłownie ręczne w worach filtracyjnych, poparzone paluchy, no i ten przeklęty czas przy najprostszych warkach dochodzący do 11-13 godzin od rozpoczęcia grzania do zlania gotowej 15-20 stopniowej brzeczki do fermentatora(późniejszego mycia już nie wliczam). Nie mam super doświadczenia ale kilka warek udało mi się wykonać własnoręcznie i jak sobie przypomnę ten smak...... i zaraz potem całą zmarnowaną niedzielę i kazanie od żony.... oba bezcenne. Kociołek jak każdy sprzęt ogarnę z czasem, natomiast zastanawia mnie czas jaki wam zajmuje zrobienie jednej wareczki od A do Z. Zainteresowany jestem kociołkiem RCBM-40N  ale to pierwszy sprzęt tego typu, na który się natknąłem i wybór nie zapadł. 

 

Dzięki za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.