Skocz do zawartości

Prośba o sprawdzenie receptury na porter bałtycki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów!

 

Zacznę od przedstawienia się. Mam na imię Mateusz. Kilka lat temu dostałem na osiemnastkę zestaw do robienia piwa. Zrobiłem wtedy 2 warki które były średnio pijalne (albo ja nie byłem przyzwyczajony do takiego smaku piwa :P ) i sobie odpuściłem. Ostatnio znajomy poczęstował mnie swoim piwem i stwierdziłem, że wracam do tego hobby. Udało mi się już uwarzyć kilka warek (warzę z ekstraktów) i jestem z nich zadowolony. Teraz chciałbym zabrać się za porter bałtycki. W związku z tym mam prośbę do bardziej doświadczonych piwowarów aby sprawdzili moją recepturę. Mam zamiar użyć ekstraktów suchych, płynnych i słodów do steepingu.

 

Na 22 litry piwa:

 

Ekstrakty:

Profimator Malt Dark - 2 kg

Profimator Malt Blonde - 4 kg

Muntons DME - Extra Dark - 1 kg

 

Słody do steepingu (zaparzyć w woreczku przed dodaniem ekstraktów):

Carafa II - 250 g

Carafa III - 250 g

Caraaroma - 250 g

 

Gotowanie 90 minut.

 

Chmiele:

Columbus - 40g - 60 min

Lubelski - 30 g - 15 minut

 

Dodatki:

Mech irlandzki (5 g dodane na koniec gotowania)

Płatki dębowe mocno palone 20 g na cichą

 

Schłodzić do 12 stopni, napowietrzyć i dodać uwodnione drożdże Saflager W 34/70 - 2 saszetki.

W piwniczce mam temperaturę około 8-9 stopni. Pod koniec fermentacji burzliwej dam fermentor do temperatury ok 16 stopni. Po fermentacji burzliwej zlać na cichą. Cicha fermentacja w temperaturze takiej jak do burzliwej lub niższej.

Po około 4 tygodniach cichej z dodatkiem płatków dębowych butelkowanie z dodatkiem surowca do refermentacji i świeżych uwodnionych drożdży. Butelki przez jakieś 7-10 dni będę trzymał w temperaturze około 9 stopni. Potem do najchłodniejszego możliwego pomieszczenia i poczekać do kolejnej zimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schłodzić do 12 stopni, napowietrzyć i dodać uwodnione drożdże Saflager W 34/70 - 2 saszetki.

Obstawiam dwa razy tyle (nie znam zakładanego BLG).

Lepiej zrób lekkiego lagerka 10 BLG i zbierz gęstwę.

 

 

 

Cicha fermentacja w temperaturze takiej jak do burzliwej lub niższej.

Cicha w wypadku porteru bałtyckiego to lagerowanie i powinna być robiona jak najbliżej zera.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno pytanie: co Cię skłoniło do użycia ekstraktów Profimator?

Ja zepsułem sobie kiedyś nim całą warkę. Ekstrakty Profimator i Gozdawa są niedobre!!! Kup WES albo jeszcze lepiej Bruntal!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w sumie to nie ma żadnego konkretnego powodu, naprawdę są takie złe? Będę robił zakupy po przerwie Browamatora więc w sumie mogę zamówić Bruntala. Jakieś sugestie jakimi ilościami zastąpić te Profimatory? 3.4 kg jasnego i 1.7 kg ciemnego + 1 kg Muntonsa Extra Dark? Czy dać sobie spokój z tym Muntonsem i tylko po 3.4 kg jasnego i ciemnego Bruntala? Wielkość warki ustalę sobie pod 22BLG.

 

Mech irlandzki akurat będę miał jako resztę z lagera. Chyba, że do lagera też nie będzie potrzebny to w ogóle sobie go odpuszczę.

Edytowane przez pucekmiszcz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno pytanie: co Cię skłoniło do użycia ekstraktów Profimator?

Ja zepsułem sobie kiedyś nim całą warkę. Ekstrakty Profimator i Gozdawa są niedobre!!! Kup WES albo jeszcze lepiej Bruntal!

Nie znam sie na porterach, ale zainteresował mnie temat Gozdawy. Dlaczego niedobre? Gozdawa sam robi ekstrakty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem poprawkę na dostępność produktów i wasze sugestie i chyba zamówię taki zestaw ekstraktów:

 

2x ekstrakt ciemny Bruntal

1x ekstrakt bursztynowy WES

1x ekstrakt jasny Bruntal

 

Odpuszczam też mech irlandzki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Rozwiń proszę.

1. nie wiem skąd autor wypowiedzi ma takie rewelacyjne wieści na tema nie stosowania mchu irlandzkiego w ciemnych piwach?

2. mech irlandzki powoduje wytracanie się z brzeczki białek, ale podobno nie tylko białek.

3. to, że piwo jest ciemne to nie znaczy, że ma/może być mętne

4. ja stosuję mech od ponad 100 warek i zauważyłem pozytywny wpływ na klarowność piwa

5. nie zauważyłem negatywnego wpływu mchu na piwo

6. każdy robi jak uważa, jednak co innego jest robić a co innego radzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

przy piwach ciemnych nie ma większego sensu

rozumiem, że to wielokrotnie sprawdziłeś już?

Nie sprawdzałem, ale takiej informacji udzielił mi właściciel jednego ze sklepów. Ta sama osoba była prezesem ŁOT, myślę więc że mnie nie kłamał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Rozwiń proszę.

1. nie wiem skąd autor wypowiedzi ma takie rewelacyjne wieści na tema nie stosowania mchu irlandzkiego w ciemnych piwach?

2. mech irlandzki powoduje wytracanie się z brzeczki białek, ale podobno nie tylko białek.

3. to, że piwo jest ciemne to nie znaczy, że ma/może być mętne

4. ja stosuję mech od ponad 100 warek i zauważyłem pozytywny wpływ na klarowność piwa

5. nie zauważyłem negatywnego wpływu mchu na piwo

6. każdy robi jak uważa, jednak co innego jest robić a co innego radzić

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. ja stosuję mech od ponad 100 warek i zauważyłem pozytywny wpływ na klarowność piwa

 

Ja kilka razy zastosowałem i przestałem, bo nie widzę różnicy, ale piwa mam klarowne. Mam wrażenie, że to kwestia wody. Tym niemniej 

 

 

6. każdy robi jak uważa,

Tyle, że ja leniwy jestem i im mniej tym lepiej :)

Edytowane przez krzysiek9999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Wczoraj uwarzyłem ten porter, porządnie go napowietrzyłem i zadałem prawie całą gęstwę z lagera 12 BLG przy temperaturze brzeczki 14 stopni. Dziś rano (7h od dodania) rurka już bulkała. W przypadku lagera musiałem czekać dużo dłużej na pierwsze oznaki fermentacji i tak się zastanawiam czy nie dałem przypadkiem za dużo gęstwy? W sumie nie było tego jakoś dużo, wybrałem może trochę ponad 500ml z fermentora. Arkusz do obliczeń wskazał ilość potrzebną na jakieś 400ml do 22 litrów porteru 21 BLG. Obecna temperatura fermentacji wynosi ok. 10 stopni w pomieszczeniu o temperaturze 8 stopni.

Edytowane przez pucekmiszcz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie było za dużo, lekki overpitching w mocnych piwach to nic złego, przynajmniej mamy pewność że drożdże dadzą sobie z nim radę. A świeża gęstwa zazwyczaj ruszy szybciej niż drożdże z saszetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie. Chciałbym dodać płatki dębowe (mocno opiekane) do części leżakującego porteru. Będę je macerował w Jacku Danielsie. W związku z tym kilka banalnych pytań o wasze doświadczenia:

1. Ile mniej więcej płatków zastosować? (planowałem 15-25 gram na 10 litrów)

2. Jak długo macerować? (miesiąc?)

3. W jakiej ilości destylatu macerować?

4. Czy dodawać do piwa też destylat?

5. Jak długo piwo powinno leżakować z płatkami? (miesiąc?)

6. Próbowaliście kiedyś zrobić recykling takich płatków i dać je do wódku/spirytusu na jakiś czas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam na yt obejrzeć wykład Czesława Dziełaka na temat dębu w piwowarstwie. Znajdziesz odpowiedź na większość tych pytań a i dużo rzeczy ciekawych się dowiesz. Sam zainteresowałem się płatkami i ten film mi dużo kwestii wyjaśnił. Przy niedzieli jak znalazł  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam na yt obejrzeć wykład Czesława Dziełaka na temat dębu w piwowarstwie. Znajdziesz odpowiedź na większość tych pytań a i dużo rzeczy ciekawych się dowiesz. Sam zainteresowałem się płatkami i ten film mi dużo kwestii wyjaśnił. Przy niedzieli jak znalazł  ;)

 

Dzięki za pomoc, obejrzałem i w sumie już wiem prawie wszystko ;) Nie było to powiedziane wprost ale płatki spróbuję dodać razem z destylatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.