Skocz do zawartości

Ocena receptury Fes


Radek.M

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, chciałbym abyscie sprawdzili i ocenili mój pomysł receptury Fesa. W zamysle ma byc bardziej czekoladowy i palony.

 

docelowa wielkość warki 24l

gotowanie 90min

blg 16,7

ibu około 66

 

Słody:

Pale Ale                       3 kg

Monachijski                 2 kg

Czekoladowy 1200     1,2 kg 

Karmelowy 600          0,5 kg

Pilzneński                    1 kg

Prażona Przecina       0,5 kg

Jęczmień Palony        0,1 kg

 

Chmielenie:

Citra 30 g            60 min

Chinook 30 g       30 min

Amarillo 40 g         5 nim

 

Dzięki z góry za pomoc i ocenę  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

 

Za dużo słodów palonych. 1,2 kg czekoladowego 1200 to Ci wniesie popielniczkę. Zmniejsz do 0,3-0,4 kg, jęczmień palony - 0,2-0,3 kg i jak chcesz mieć czekoladę to możesz użyć Carafa II specjal. Ale też nie więcej niż 0,3 kg. Pszenice prażoną bym wywalił.

Ogólnie nie przekraczaj 15 % zasypu ciemnych (palonych, czekoladowych +600 EBC) słodów.

 

Co do chmielenia to zrobiłbyś American Stout... Pytanie, czy chcesz mieć aromaty owocowe i cytrusowe w tym piwie? Jeśli tak to dodaj te chmiele. Jeśli nie to daj na goryczkę z 50 g Marynki i ewentualnie na ostatnie 10 minut z 20-40 g Lubelskiego czy czegoś szlachetnego. 

 

Jak miałbym przerobić tą recepturę (słody) to zrobiłbym tak: 

 

3-4 kg (zależy jaką masz wydajność, u mnie na 16,7 blg wychodzi 3,7kg) Pale Ale

2 kg Monacha

1 kg Pilz

0,3 kg Czekolada 1200

0,2 kg Palony

0,2 kg Carafa II Specjal

 

Opcjonalnie 0,2 kg karmel 600. 

 

A chmielenie jak wyżej... Drożdże S-04, najlepiej dobra gęstwa i do dzieła :) 

 

PS. Aż mi ochoty na FESa narobiłeś ;) Chyba zmienię plany i uwarzę na dniach ; P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

 

Za dużo słodów palonych. 1,2 kg czekoladowego 1200 to Ci wniesie popielniczkę. Zmniejsz do 0,3-0,4 kg, jęczmień palony - 0,2-0,3 kg i jak chcesz mieć czekoladę to możesz użyć Carafa II specjal. Ale też nie więcej niż 0,3 kg. Pszenice prażoną bym wywalił.

Ogólnie nie przekraczaj 15 % zasypu ciemnych (palonych, czekoladowych +600 EBC) słodów.

 

Co do chmielenia to zrobiłbyś American Stout... Pytanie, czy chcesz mieć aromaty owocowe i cytrusowe w tym piwie? Jeśli tak to dodaj te chmiele. Jeśli nie to daj na goryczkę z 50 g Marynki i ewentualnie na ostatnie 10 minut z 20-40 g Lubelskiego czy czegoś szlachetnego. 

 

Jak miałbym przerobić tą recepturę (słody) to zrobiłbym tak: 

 

3-4 kg (zależy jaką masz wydajność, u mnie na 16,7 blg wychodzi 3,7kg) Pale Ale

2 kg Monacha

1 kg Pilz

0,3 kg Czekolada 1200

0,2 kg Palony

0,2 kg Carafa II Specjal

 

Opcjonalnie 0,2 kg karmel 600. 

 

A chmielenie jak wyżej... Drożdże S-04, najlepiej dobra gęstwa i do dzieła :)

 

PS. Aż mi ochoty na FESa narobiłeś ;) Chyba zmienię plany i uwarzę na dniach ; P 

 

dzięki za radę. Co do chmielenia to przemyślę to, natomiast z twojego zasypu przy 24 l wychodzi mi 14,2 blg ale zawsze mogę○ zmniejszyć warkę. Mam jeszcze jedno pytanie ile leżakować po rozlaniu do butelek (myślałem 3 miesiące) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

przy 24 l wychodzi mi 14,2 blg ale zawsze mogę○ zmniejszyć warkę. Mam jeszcze jedno pytanie ile leżakować po rozlaniu do butelek (myślałem 3 miesiące) 

 

Możesz też proporcjonalnie zwiększyć udział słodów w zasypie, albo sypnąc z 4 kg, czy nawet lekko ponad słodu Pale ale. Mocno odczuwalnej różnicy Ci to nie zrobi. 

Leżakowanie 3 miesiące to w sam raz. Ale miesiąc to minimum. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz. DN dają czysty profil w niższych temp. w sumie też ogólnie dają czystsze piwa niż 04 i są bardziej żarłoczne. Tak więc z tymi drożdżami można zacierać na bardziej słodko. FES jednak musi mieć trochę ciała moim zdaniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz. DN dają czysty profil w niższych temp. w sumie też ogólnie dają czystsze piwa niż 04 i są bardziej żarłoczne. Tak więc z tymi drożdżami można zacierać na bardziej słodko. FES jednak musi mieć trochę ciała moim zdaniem. 

 

Też jestem zdania że FES powinien mieć ciała nawet więcej co do zacierania planowałem 67C na godzinę 72C 10 min potem 78C wygrzew    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.