Skocz do zawartości

Czekoladowy Milk Stout - modyfikacja


ciechuu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

za mną pierwsza warka, IPA wyszła całkiem niezła, teraz mam ochotę na piwo czekoladowe. 

Bazą będzie ta receptura, warka ok. 22-23 l: 

 

http://homebeer.pl/pl/p/Piwo-domowe-Milk-Stout-12-BLG-zestaw-ze-slodow/256

 

 

- Strzegom słód pale ale - 3,0 kg
- Strzegom słód pilzneński - 1,0 kg 
- Strzegom jęczmień prażony - 0,30 kg
- Strzegom słód czekoladowy ciemny- 0,4 kg
- Strzegom słód barwiący - 0,30
- Castle Malting słód owsiany - 0,4kg 
- laktoza - 0,50 kg
- Chmiel goryczkowy Tradition - 40g

 

Zależy mi na wyczuwalnych nutach czekoladowych, chcę uniknąć znacznej paloności.

 

Co powiecie na dodanie

- odtłuszczonego kakao ok. 200 g do gotowania

- na cichą 1 lub 2 lasek wanilii

- ewentualnie zmodyfikować zasyp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam słód Pale Chocolate ze słodowni Fawcett, w moim Owsianym Stoutcie dał fajna czekoladę i lekka kawę. Zastosuj zamiast czekoladowego ze Strzegomia. Jeśli nie chcesz odczuć zbytniej paloności i kwasowości, to palone słody wrzuć na podgrzewanie zacieru do mash outu, a na cały czas zacierania wrzuć tylko ten czekoladowy Fawcett.

Edytowane przez Versaar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram to co kolega powiedział w sprawie pale chocolate. Plus dodam, że carafa II special na mashout też robi robotę jeśli chcemy efekt czekoladowy. Całkowicie bym sobie odpuścił na Twoim miejscu barwiący i czekoladowy na rzecz pale chocolate i carafy. Wtedy carafa i jęczmień palony na mashout. Z wanilią ani kakao nie mam doświadczenia więc się nie wypowiem. W jakim celu jest tutaj ten słód owsiany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@skajo słód owsiany był w przepisie ze sklepu, i cytat od nich "nadaje piwu charakterystyczną jedwabistość oraz poprawia konsystencje piwa. Używany jako dodatek smakowyuwypukla smak ciastek w piwie i nadaje mu niepowtarzalny kremowy posmak"

 

Dzięki za rady, trochę pozmieniałem i powstałoby takie coś:

Warka ~ 22l, blg 12-14

 

- Strzegom słód pale ale - 3,0 kg

- Strzegom słód pilzneński - 1,0 kg 

- Prażona pszenica - 0,30 kg - tutaj rozumiem, że chodzi o taką > 1000 EBC, bo widziałem też taką 5-7 EBC :)

- Pale Chocolate Fawcett - 0,4 kg

- Carafa II Special - 0,30 kg

- Castle Malting słód owsiany - 0,4kg 

- laktoza - 0,50 kg

- Chmiel lubelski - 40g

 

Woda do zacierania 5,4 kg * 3 ~ 16 l

 

Podgrzewam do 68 i wsypuję słody jasne + pale chocolate, zacieranie 60 min

Podgrzew do 72, wsypuję słody ciemne, zacieranie 10 min 

Podgrzew do 78 i filtracja

 

Wysładzanie

 

Gotowanie 60 min

Chmiel lubelski 60 min - 40 g

Laktoza 0 min - 0,5 kg

 

Drożdże np. Fermentis Safale S-04

 

Na pierwszą warkę stouta rezygnuję z kakao, czekolady i wanilii, zobaczymy co wyjdzie :) Ewentualnie proszę o rady do tej receptury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@skajo słód owsiany był w przepisie ze sklepu, i cytat od nich "nadaje piwu charakterystyczną jedwabistość oraz poprawia konsystencje piwa. Używany jako dodatek smakowyuwypukla smak ciastek w piwie i nadaje mu niepowtarzalny kremowy posmak"
 
Dzięki za rady, trochę pozmieniałem i powstałoby takie coś:
Warka ~ 22l, blg 12-14
 
- Strzegom słód pale ale - 3,0 kg
- Strzegom słód pilzneński - 1,0 kg 
- Prażona pszenica - 0,30 kg - tutaj rozumiem, że chodzi o taką > 1000 EBC, bo widziałem też taką 5-7 EBC :)
- Pale Chocolate Fawcett - 0,4 kg
- Carafa II Special - 0,30 kg
- Castle Malting słód owsiany - 0,4kg 
- laktoza - 0,50 kg
- Chmiel lubelski - 40g
 
Woda do zacierania 5,4 kg * 3 ~ 16 l
 
Podgrzewam do 68 i wsypuję słody jasne + pale chocolate, zacieranie 60 min
Podgrzew do 72, wsypuję słody ciemne, zacieranie 10 min 
Podgrzew do 78 i filtracja
 
Wysładzanie
 
Gotowanie 60 min
Chmiel lubelski 60 min - 40 g
Laktoza 0 min - 0,5 kg
 
Drożdże np. Fermentis Safale S-04
 
Na pierwszą warkę stouta rezygnuję z kakao, czekolady i wanilii, zobaczymy co wyjdzie :) Ewentualnie proszę o rady do tej receptury.

 

Może się nie znam, ale... czy nie za dużo tych ciemnych słodów? Laktozę dałbym nie na 0' a przynajmniej na kilka minut gotowania. Książkowo powinno być ok. 15 minut z tego, co czytałem i widziałem nie raz na forum. Co do tej ciasteczkowości i kremowości ze słodu owsianego to ja ostatnio w tym celu robiłem tak:

15% zasypu w stoucie to płatki owsiane prażone. 150°C i 30 minut w piekarniku. Takie płatki przez 2 doby odpoczywały po czym przystąpiłem do warzenia. Rzeczywiście oprócz kremowości typowej dla owsu prażenie dało również wyraźny efekt ciasteczkowy. W przypadku wanilii zdecydowanie lepiej 2 laski niż jedna i pokrój je na kawałki przed dodaniem i podgrzej na patelni - ostrożności nigdy za wiele, a o infekcję nie trudno.

Edytowane przez kamilg20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie zmniejszyłem ilość ciemnych słodów, aby nie przekraczały 5% zasypu i zmieniłem słód owsiany na płatki owsiane błyskawiczne i wyszło takie coś:

 

- Strzegom słód pale ale - 3,0 kg
- Strzegom słód pilzneński - 1,0 kg 
- Prażona pszenica - 0,20 kg > 1000 EBC
- Pale Chocolate Fawcett - 0,2 kg
- Carafa II Special - 0,20 kg
- Płatki owsiane błyskawiczne - 0,8 kg 
- laktoza - 0,50 kg
- Chmiel lubelski - 40g
 
Gotowanie 60 min
Lubelski 40 g na 60 min
Laktoza 500 g na 10-15 min
Edytowane przez ciechuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ostatecznie zmniejszyłem ilość ciemnych słodów, aby nie przekraczały 5% zasypu i zmieniłem słód owsiany na płatki owsiane błyskawiczne i wyszło takie coś:

 

- Strzegom słód pale ale - 3,0 kg
- Strzegom słód pilzneński - 1,0 kg 
- Prażona pszenica - 0,20 kg > 1000 EBC
- Pale Chocolate Fawcett - 0,2 kg
- Carafa II Special - 0,20 kg
- Płatki owsiane błyskawiczne - 0,8 kg 
- laktoza - 0,50 kg
- Chmiel lubelski - 40g
 
Gotowanie 60 min
Lubelski 40 g na 60 min
Laktoza 500 g na 10-15 min

 

Nie wiem jak Ty liczysz te procenty, ale mi wyszło, że teraz ciemnych masz lekko ponad 10%. Liczyłem razem z pszenicą. Ale wygląda ok jak dla mnie. Mojego milk stouta robiłem tak, że 10% zasypu to były ciemne słody i po próbowaniu na cichej paloność subtelnie zaznaczona, a czekolada (taka mleczna) i kawa wyraźnie wyczuwalna (co prawda był z dodatkiem kawy). Ten słód owsiany można było zostawić. Opisałbyś nam efekty, bo sam jestem ciekaw tego słodu. Ale oczywiście płatki też się nadadzą. Pewnie o tym wiesz, ale pamiętaj żeby gotować bez przykrycia żeby DMSu nie było ;)

 

Gdyby Ci posmakował Twój milk stout to polecam uwarzenie kolejnego z receptury Michała Białozóra - laureata Kuźni Piwowarów 2016. Dokładną recepturę przedstawiłem na forum: http://www.piwo.org/topic/22649-milk-stout-z-ku%C5%BAni-piwowar%C3%B3w-2016/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak Ty liczysz te procenty, ale mi wyszło, że teraz ciemnych masz lekko ponad 10%. Liczyłem razem z pszenicą. Ale wygląda ok jak dla mnie. Mojego milk stouta robiłem tak, że 10% zasypu to były ciemne słody i po próbowaniu na cichej paloność subtelnie zaznaczona, a czekolada (taka mleczna) i kawa wyraźnie wyczuwalna (co prawda był z dodatkiem kawy). Ten słód owsiany można było zostawić. Opisałbyś nam efekty, bo sam jestem ciekaw tego słodu. Ale oczywiście płatki też się nadadzą. Pewnie o tym wiesz, ale pamiętaj żeby gotować bez przykrycia żeby DMSu nie było ;)

 

 

Gdyby Ci posmakował Twój milk stout to polecam uwarzenie kolejnego z receptury Michała Białozóra - laureata Kuźni Piwowarów 2016. Dokładną recepturę przedstawiłem na forum: http://www.piwo.org/topic/22649-milk-stout-z-ku%C5%BAni-piwowar%C3%B3w-2016/

 

Faktycznie można dwojako zrozumieć to co napisałem - chodziło mi o to, że stosunek każego słodu ciemnego z osobna do całości zasypu nie przekracza 5 % :)

Jeszcze wprowadzę chyba jedną zmianę - marynka za lubelski.

 

Pewnie skuszę się kiedyś na tego milka z receptury Michała Białozura - piłem go i jest rewelacyjny.

Edytowane przez ciechuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz dodałem dwie laski wanilii (na zimno) macerowane w rumie. Kompletnie nic to nie dało.

a dodałeś te laski czy raczej macerat to w czym się moczyły?

 

EDIT

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się z pytaniem:

Czy ktos próbowal dodawać wanilie lub wiórki kokosowe do gotowania np. 5-10min.?

 

Dodałem kiedyś wanilie na zimno tylko do nalewki i tez nie bylo efektu zadnego.

Wiec zastanawiam się czy jest sens dodawać na cichą do milk stouta, czy próbowac do gotowania dodac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

@Matias

5,5 kg pilzneński
4,4 kg monachijski
1,0 kg karmelowy 350 EBC
0,5 kg karmelowy bardzo ciemny
1kg kg jęczmień palony
0,9 kg słód barwiący
1,1 kg kg płatki owsiane

 

U mnie wychodzi fajna czekolada. Możesz coś zastąpić czekoladowym albo go dorzucić i spoko. Osobiście dałbym spokój z ziarnami kakaowca.

Płatki dobrze jest uprażyć w piekarniku i dać im odpocząć przez dzień/2dni, pozbędziesz się takiej specyficznej kwasowości i piwo będzie bardziej ciasteczkowe.

Edytowane przez maciek1221
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.01.2018 o 22:17, Matias napisał:

Czy dodanie ziaren kakaowca na cichą coś zmieni w smaku ? Czy lepszy będzie słód Pale Chocolate Fawcett - 0,2 kg

W moim stoucie po dodaniu ziaren kakaowca na cichą  uwydatnił się wyraźnie aromat gorzkiej czekolady . Wcześniejsze warki  bez kakao tego aromatu nie miały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.