Jump to content
malpitrzon

Warka 40L - jak wysładzać i jak zrobić starter?

Recommended Posts

Cześć,

 

planuję zrobić AIPA 17BLG, nie był by to wielki problem ale chcę za jednym zamachem zrobić 40 litrów (gar 50 litrowy, taboret 8,5kW) no i zastanawiam się nad dwoma tematami - lepiej teraz się zastanowić niż w trakcie pracy:)

 

1) do filtrowania używam oplotu, czy mam rozdzielić zacier na 2 części i filtrować oddzielnie czy wpakować wszystko w jeden fermentor? Chodzi mi o to czy taka ilość (ciężar) nie zatka od razu oplotu? Zasypu ma być 13.1kg.

 

2) jak wspomniałem wcześniej ma być 13.1kg zasypu, jeśli dam wody x3 to wyjdzie prawie 40 litrów plus zasyp... zmieści się to do gara 50L? 50L to porawdopodobnie po zalaniu garnka równo z krawędzią :) A może wody dać 2 razy tyle co słodu a nie trzy?

 

3) kupiłem mieszadło magnetyczne i kolbę, chciałem przejść na startery... po wypowiedziach użytkowników kolby jednolitrowej kupiłem dwulitrową bo ponoć lepiej:) Teraz wchodzę na ten kalkulator:

 

http://www.mrmalty.com/calc/calc.html

 

wpisuję: Ale, 17 Plato, 40L, datę ustawiam na dziś, wybieram Stir Plate - kalkulator mówi żeby użyć 2 opakowań drożdży płynnych i ma być to 2.6 litrowy starter... ehhh... a co jak bym zrobił starter 1,5 litra (woda z ekstraktem) + dwa opakowania drożdży? Też da radę czy nie bardzo?

 

Ehh same problemy...

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam,

MT

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Jak się zmieści to nie widzę problemu, sam filtrowałem 13kg zacieru i nie zaobserowałem problemów.

2. To nie dawaj wody w stosunku 3:1 tylko np. 2:1, czy 2,2:1 Otrzymasz tym sposobem mniejszą objętość zacieru ale gęstoś brzeczki przedniej będzie trochę wyższa, później możesz rozcieńczać brzeczkę do pożądanego ekstraktu.

3. Da radę, śmiało rób, nie musisz się idealnie co do cyfry trzymać kalkulatórów, najważniejsze aby drożdże były w najlepszej możliwej kondycji, no i logiczne że zadajesz więcej drożdzy niż do 20l warki, 1,5 wystarczy bez problemu.

Edited by Zamerstary

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Ehh same problemy...

 

Zrób na początek np. APA 12blg, przetrenujesz gar/filtrację 40L. Starter do 12blg dasz radę zrobić na sprzęcie, który masz, a gęstwa będzie w sam raz na następną warkę 17blg (nie wspominając, że to lepsza droga dla drożdży).

I tym sposobem masz 80L nowofalowców bez problemów :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do zatarcia 13 kg w stosunki 1:3 potrzebujesz ok 48L pojemności, więc zatrzeć dasz radę ale w fermentorze tego nie pomieścisz, nawet zacierając w stosunku 1:2 potrzebujesz ok 35 l pojemności więc nie wróżę z tego nic dobrego. Tu masz taki kalkulatorek https://www.rackers.org/calcs.shtmli w zakładce Can I mash it? sobie wpisz co zamierzasz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

3. Da radę, śmiało rób, nie musisz się idealnie co do cyfry trzymać kalkulatórów, najważniejsze aby drożdże były w najlepszej możliwej kondycji, no i logiczne że zadajesz więcej drożdzy niż do 20l warki, 1,5 wystarczy bez problemu.

 

Taki starter byłby w porządku dla warki 20L o takim balingu, dla 40L to jest zdecydowanie za mało, powstrzymaj się przed takimi radami. Radziłbym zrobić tak jak pisze kolega Bączek, jest to najlepsze rozwiązanie. Jeżeli już na prawdę uprzesz się na starter to koniecznie kilkustopniowy. Stosunek wody do słodu ustaw tak, żeby Ci się w garze zmieściło i jedziesz. Co do filtracji, to dasz radę to zrobić na jednym wiadrze, ale uzbrój się w cierpliwość przy wysładzaniu, może sobie pomalutku spływać. Nawet jeżeli nie zmieścisz wszystkiego na raz we wiadrze, żaden problem stopniowo dolewać to co pozostało w garze zaciernym. Filtracja na dwa wiadra zapewni jednak oszczędność czasu, jeżeli go nie masz, to polecam takie rozwiązanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najpierw jak spojrzałem na te 80 litrów to się zaśmiałem... potem zacząłem przeliczać puste butelki:D Ale nie dam rady machnąć 80. Butelek w tym momencie mam na 53 litry a w weekend przelewam 20 litrów Kolsch'a więc zostaje mi 33, do 40 mogę uzbierać ale więcej to i tak nie wiem gdzie miałbym pomieścić:)

 

Aktualnie plan mam taki, żeby zaczekać aż jeden Cornelius będzie pusty, wtedy zrobię 20 litrów APA 12Blg, wezmę gęstwę i zrobię 40 litrów AIPA 17Blg, które wpakuję do pozostałych butelek.

 

Jeśli chodzi o wysładzanie to zrobię na jednym wiadrze tak jak piszecie tylko oplot dam 2 razy dłuższy żeby to jakoś leciało.

 

Niestety wszystko przesunie mi się w czasie bo oba kegi muszą jeszcze z miesiąc leżakować a potem jeden trzeba będzie wypić.

 

Zakupy robię w Piwnym Krafcie bo innego sklepu nie znam w stolicy a za przesyłkę płacić nie lubię więc jakie z dostępnych tam drożdży polecicie pod oba style? Myślę nad Amerykańskim Snem. Będą ok?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Będą ok. Od siebie mogę polecić Irlandzkie Ciemności, bardzo fajne amerykańce na nich wychodzą :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.