Skocz do zawartości

Brown Ale kiedy dodawac ciemne slody ?


Kamiru

Rekomendowane odpowiedzi

Witam znalazlem dwa interesujace mnie przepisy na brown ale aczkolwiek mam problem techniczny gdyz nie jest dokladnie opisany sposob warzenia i nie wiem jak dokladnie to zrobic. Duzo czytalem i ogladalem na youtube filmow. I roznie ludzie robia ale co niektorzy mowia , zeby slody ciemne, karmelowe, wedzone dodawac pod sam koniec zacierania tj 15 min przed koncem, bo piwo moze wyjsc kwasne zaobsorbowac rozne niechciane posmaki. Ale czy w te 15 min przerobi sie skrobia w nich ? Niektorzy uzywaja stabilizatorow ph ale ja chce naturalnie bez zadnych dziwnych dodatkow , jak natura dala.

 

http://www.beersmith.com/Recipes2/recipe_19.htm  tu jest przepis.

 

Myslalem zeby zrobic tak . 

w przepisie jest okolo 7kg ziarna  na 22 l wody co dlamnie jest ogromne  chociaz widzialem i wiecej ziarna na ta sama ilosc wody przy ciemnych ale. 

Czy ktos moglby wyjasnic dlaczego tak duzo tego ziarna? 

 

wedlug przepisu zacierac powinnienem w temp ok 68°C  przez 60 min.

Wiec zagrzewam wode , czytalem ze na kg ziarna 3l wody ;O czyli 21 L powinienem grzac aczkolwiek taki gar to nie wiem czy gdzies znajde, no ale mniejsza zagrzewam te 21 L do temp troche wyzszej okolo 73°C I wsypuje wszystkie slody , temp powinna spasc do pozadanej. 

Zacieram 60 min po tym czasie robie mashout ? w temp okolo 76°C przez 10 min. Tutaj ni jestem pewny czy tak powinno byc.

po tym czasie filtruje brzeczke pierwsze okolo 2 l zlewam i wlewam spowrotem do wiadra az brzeczka bedzie czysta. Zlewam prawie calosc zostawiam troche nad ziarnem . I dolewam reszte wody z receptury tj 1-2l mieszam i czekam az ziarna osiada na dnie i wyciagam reszte drogocennego plynu.

Po tym zagotowuje wszystko wrzucam chmiel 60min na goryczke i drugi 5 min na aromat.

Chlodze do temp drozdzy i wsypuje, wlewam drozdze i tyle.

 

Czy dobrze to rozumiem ? Czy jak to powinno wszystko wygladac? I co mnie najbardziej interesuje czemu tak duza ilosc ziarna? Widzialem nawet wieksze liczby jak 10-12kg na 20 l wody. 

Tutaj jest druga receptura ale z cukrem wiec nie wiem czy to dobry pomysl 

http://www.beersmith.com/Recipes2/recipe_24.htm

Licze na pomoc i pozdrawiam.

Edytowane przez Kamiru
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

I roznie ludzie robia ale co niektorzy mowia , zeby slody ciemne, karmelowe, wedzone dodawac pod sam koniec zacierania tj 15 min przed koncem, bo piwo moze wyjsc kwasne zaobsorbowac rozne niechciane posmaki.

Przeczytaj sobie pewien wpis na blogu: http://blog.homebrewing.pl/kiedy-dodawac-ciemne-slody/

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

 

Co do procesu zacierania, filtracji, gotowania i fermentacji, to wszystko jest w internecie. Na YouTube włącz sobie filmy na przykład: "Browar Gdynia", tam są przedstawione procesy co i jak robić, kiedy itd itp.

Po za tym czytaj wiki.piwo.org, to jest skarbnica wiedzy ;)

Jeśli nie masz tak dużego garnka żeby robić warki 22blg z zasypem ~10kg to rób mniejsze warki, po 10-12 litrów z odpowiednio mniejszym zasypem. A po za tym zacznij od czegoś prostszego, np. Full Aroma Hops

Miłego czytania i powodzenia w warzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) słody wędzone trzeba zacierać, karmelowe są już zatarte 'w ziarnie' palone nie posiadają skrobi ( jest albo zatarta albo spalona ), ze słodem brown jest różnie - zależy czy historyczny czy obecny.

2) ja ( co nie znaczy że ty masz tak robić ) zacieram zawsze wszystko razem ze sporadycznymi wyjątkami na dodanie koloru ( wtedy to zazwyczaj palona pszenica na wysładzanie )

3) co do receptur to pierwsza to nie jest brown ale, popatrz na kolor! Taka ilość słodu brown da ci bardzo silną kawowość, paloność, 2ga receptura wydaje się sensowniejsza.

4) możesz spokojnie nie robić mashoutu

5) wysładzaj jak ci wygodniej - wysładzanie na raty nie jest gorsze, dla mnie wysładzanie ciągłe jest wygodniejsze

6 )mniej więcej dobrze zrozumiałeś proces

7) gęstość zacieru dobieraj do swojego procesu, w kadziach nie ogrzewanych spokojnie możesz robić 2l/kg, ja najgęściej robiłem w okolicach 1.6-1.8 ale też robiłem blisko 6. Dla mnie optimum to okolice 2.5-3 w zależności od wielkości zasypu

8) cukru się nie bój - w rozsądnych ilościach jest ok - bój się fermentacji żeby nie poszło ci w fuzzle lub nie weszła infekcja bo to najgorsze co może być na początku tego hobby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Duzo czytalem i ogladalem na youtube filmow

 

Zrób to koniecznie jeszcze raz, ale ze zrozumieniem i potem dopiero rozpocznij przygodę z zacieraniem.

 

To tak, czytalem ogladalem , ale nie oczekuj , ze bez doswiadczenia prob i bledow bede wiele rozumial ;) , swiezo po szkole teorytyce w zawodzie tez nic nie bedziesz potrafil zrobic. A napewno bedziesz potrzebowal rad. Dlatego jesli nie masz nic sensowniejszego do doradzenia to prosilbym zebys sie wiecej nie udzielal w moim temacie :(.

 

 

 Za linka dziekuje wiele mi to dalo . I tobie tez FurioSan.

Nie chce robic nic z brewkitow, nawet jesli pierwsze kilka warek bedzie totalnie ohydnych wypije je ze smakiem . Chce zaczac sam tworzyc od podstaw.

W Opisie jest napisane, ze American Brown Ale tym sie sugerowalem :P 

Bardzo mi zalezy na tym aby zrobic wlasnie Brown Ale.

Tak w opisie tego piwka jest slod Brown ALE , czy ten slod jest palony ? 

http://www.wiki.piwo.org/Rodzaje_s%C5%82od%C3%B3w_oraz_ich_zastosowanie

z tej tabeli wynikaloby ze jest pozbawiony pozbawiony aktywnosci enzymatycznej czyli nie otrzymam z niego nic procz koloru i posmakow ? 

 

Czy ktos moglby mi napisac jakby sam przeprowadzil warzenie tego piwka ?

Na filmikach rozni ludzie roznie robia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w opisie tego piwka jest slod Brown ALE , czy ten slod jest palony ?  http://www.wiki.piwo...ch_zastosowaniez tej tabeli wynikaloby ze jest pozbawiony pozbawiony aktywnosci enzymatycznej czyli nie otrzymam z niego nic procz koloru i posmakow ?

 

Nie. Prędzej karmelizowany. Zwróć uwagę na dość niskie EBC tego słodu (palone kręcą się często w okolicach 1000 EBC).

 

Czy ktos moglby mi napisac jakby sam przeprowadzil warzenie tego piwka ? Na filmikach rozni ludzie roznie robia.

  

I różni ludzie różnie napiszą  :) Jeśli chodzi o pierwszy przepis, to ja bym zrobił z godnie z nim ;) Jedynie zszedłbym ilościami surowców do wygodniejszych wartości (np. ja brałbym po 3 kg brown i pale ale, 0.5 kg biscuit, ale wędzony torfem bym wykreślił :P do tego po 25 g chmielu - bo tak mam możliwość w sklepie, który mam pod ręką - w innych pewnie po 30 g) W zacieraniu "na lenia" (jak w przepisie) się nie namęczysz (o ile Twój sprzęt dobrze utrzyma temperaturę), bo odchodzi cała zabawa w celowanie w temperatury kolejnych przerw, a efekt powinien być przyzwoity. Gdybyś brał recepturę drugą (tę z cukrem) to postępowanie podobne, ale pamiętaj, że Pale Malt US (w przeciwieństwie do UK) nie występuje w Polsce jako Pale Ale, jego najbliższym odpowiednikiem (przynajmniej w kwestii barwy) jest słód Pilzneński. Żeby nie szaleć z płynnymi drożdżami (cena, konieczność robienia starteru) proponuję suche S-04, albo US-05.

 

A teraz czekam na bardziej doświadczonych, aż się do czegoś u mnie przyczepią ^_^

Edytowane przez Enethion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak w opisie tego piwka jest slod Brown ALE , czy ten slod jest palony ?  http://www.wiki.piwo...ch_zastosowaniez tej tabeli wynikaloby ze jest pozbawiony pozbawiony aktywnosci enzymatycznej czyli nie otrzymam z niego nic procz koloru i posmakow ?

 

Nie. Prędzej karmelizowany. Zwróć uwagę na dość niskie EBC tego słodu (palone kręcą się często w okolicach 1000 EBC).

 

Nie opowiadaj bajek, sprawdź zanim napiszesz. Słód Brown to NIE jest słód karmelowy. Jest to słód opiekany, czyli po prostu lekko palony. Mówię oczywiście o współczesnym słodzie Brown, historyczny był wędzony dymem ze słomy i aktywny enzymatycznie (ale również nie miał nic wspólnego ze słodem karmelowym).

 

@Kamiru, zostaw te dziwne receptury i zobacz jak się robi prawdziwe Brown Ale:

http://perfectpint.blogspot.com/2011/11/what-makes-good-brown-ale.html

http://perfectpint.blogspot.com/2011/11/brew-day-brown-ale.html

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej/najprościej zacznij od zestawu.

Jeśli chcesz żeby to było ABA to proszę bardzo.

http://www.alepiwo.pl/?produkty/zestawy-surowcow/piwa-swiata/american-brown-ale.html 

Bazując na moim doświadczeniu z zestawami ( 3 pierwsze warki z zestawów z Alepiwo ) to polecam.

 

Z zestawem dostajesz dość dobrze napisaną instrukcję. Jeśli chcesz użyć słodu brown to kup przy okazji 100-200g takiego słodu i dodaj lub poproś o zamianę Coffee na Brown.

 

Ja jestem wielkim miłośnikiem słodu Brown, mam tendencje do jego nadużywania, w niewielkich ilościach daje dużo, w dużych daje więcej ale innych rzeczy - spokojnie stout'a z charakterem można zrobić z brown bez ciemniejszych.

 

A co do samego procesu - najważniejsze aby zbudować go bazując na swoich warunkach i możliwościach.

Kiedy zaczynałem warzyć z racji ograniczeń lokalowych oraz braku możliwości inwestycji góry kasy na jakiś system single vessel zdecydowałem się na zacieranie w dużej lodówce turystycznej. Jak dla mnie sporo zalet, nie wiele wad. Starałem się zacierać wielotemperaturowo ale mi przeszło - jest to w większości styli jakie warze zbędne.

 

Nie łódź się że za pierwszym razem wszystko pójdzie dobrze, moja pierwsza warka trwała ponad 8h, teraz jestem w stanie uwinąć się w 5-6h a i tak można proces łatwo przyspieszyć. 

 

Co do słodu brown to słód brown należy do grupy palonych, jednak nie cała skrobia w nim jest 'spalona' - historycznie słód brown był aktywny enzymatycznie! 

 

 

Nie. Prędzej karmelizowany. Zwróć uwagę na dość niskie EBC tego słodu (palone kręcą się często w okolicach 1000 EBC).
 

 

 

No i się mylisz, podział na palone/karmelowe nie zależy od koloru a od sposobu produkcji. Palone są pieczone suche, karmelowe mokre ( w sporym uproszczeniu )

W słodzie brown może być skrobia bo jest on stosunkowo lekko palony ( opiekany ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak w opisie tego piwka jest slod Brown ALE , czy ten slod jest palony ?  http://www.wiki.piwo...ch_zastosowaniez tej tabeli wynikaloby ze jest pozbawiony pozbawiony aktywnosci enzymatycznej czyli nie otrzymam z niego nic procz koloru i posmakow ?

 

Nie. Prędzej karmelizowany. Zwróć uwagę na dość niskie EBC tego słodu (palone kręcą się często w okolicach 1000 EBC).

 

Nie opowiadaj bajek, sprawdź zanim napiszesz. Słód Brown to NIE jest słód karmelowy. Jest to słód opiekany, czyli po prostu lekko palony. Mówię oczywiście o współczesnym słodzie Brown, historyczny był wędzony dymem ze słomy i aktywny enzymatycznie (ale również nie miał nic wspólnego ze słodem karmelowym).

 

@Kamiru, zostaw te dziwne receptury i zobacz jak się robi prawdziwe Brown Ale:

http://perfectpint.blogspot.com/2011/11/what-makes-good-brown-ale.html

http://perfectpint.blogspot.com/2011/11/brew-day-brown-ale.html

 

ok dzieki sprawdze je.

Mieszkam w Japonii i praktycznie nie mam dostepu do takich zestawow , czy brewkitow.

Przez internet moge kupic tylko kilka brewkitow. Tutaj warzenie powyzej 1% nie jest zabronione. Ale tyczy sie to raczej sprzedazy, z tego co czytalem to duzo japonczykow w domu warzy a nawet sprzedaje i nikt sie tego nie przyczepia.

Widzialem kilka brewkitow w necie ale bardzo ubogi wybor. Warzenia jest przemyslowe dla browarow z licenja wiec w sprzedazy sa glownie ziarna. Ale tez inne niz w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.